A szombathelyi zsidók lemondanak a kormány és a város támogatásáról

2014.02.10. 13:21

Nem szeretnék, hogy a mártírokra való 70. évfordulós emlékezésnek "politikai és történelemhamisító felhangjai" legyenek.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a zalaegerszegi zsidóság néhány nappel ezelőtt úgy döntött, hogy a nem veszi igénybe a kormány pályázatán elnyert egymillió forintot.

Nos, hasonló következtetésre jutottak a Szombathelyen.

Márkus Sándor

"A szombathelyi zsidó közösség nem vár tovább - egyhangú szavazat alapján lemond a Civil Alap támogatásáról" - közölte hétfőn lapunkkal a Szombathelyi Zsidó Hitközség nevében Márkus Sándor elnök (képünkön.)

A 2014. február 9.-én megtartott MAZSIHISZ Közgyűlési Határozattal összhangban, a szombathelyi Zsidó Hitközség - mint önálló taghitközség - az alábbiakban nyilatkozik:


A szombathelyi zsidó közösség nem kíván részt venni a Holokauszt 2014. kormányprogram által tervezett folyamatokban, és a Szombathely Város vezetése által támogatott, pályázaton elnyert 15 millió forint támogatásra sem tart igényt!

Hitközségünk nem szeretné, hogy a Mártírjaira való 70. évfordulós emlékezésnek politikai és történelemhamisító felhangjai legyenek, a megemlékezéseket nyugodt légkörben, áldozataink emlékéhez méltó méltó módon kívánjuk biztosítani.

A továbbiakban a Holokauszt Emlékév rendezvényeit városunkban megtartjuk és a Szombathelyi Megyei Jogú Város által szervezett rendezvényeken is részt veszünk.

Kérjük Szombathely polgárainak megértését és emlékezéseinken történő, megtisztelő részvételét.

Szombathely, 2014. február 10.


Azt már mi tesszük hozzá, hogy tapasztalatunk szerint az elmúlt időszakban Szombathelynek és az itt élő zsidóságnak a kapcsolata kiegyensúlyozott volt.

2012-ben példáui itt járt az izraeli nagykövet, a legutóbbi Savaria Karneválon pedig új helyszínként zsidó udvar indult. Az avatáson megjelent Hende Csaba miniszter és Puskás Tivadar polgármester is.

A Mazsihisz közgyűlése vasárnap úgy döntött, hogy egyelőre nem vesz részt a holokauszt-emlékév kormányzati programjain. Arra kérték Magyarország miniszterelnökét, állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását, állítsa le a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet és "közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt" váltsa le a Veritas kutatóintézet éléről Szakály Sándort.

    A határozatról beszámolva Heisler András, a Mazsihisz elnöke vasárnap elmondta: másfél milliárd forintos civil alap forrásaira lehet pályázni a holokauszt-emlékévhez kapcsolódóan, ebből a keretből a Mazsihiszhez tartozó zsidó szervezetek 150 millió forintot nyertek el, de sokan közülük már visszautasították a számukra megítélt összeget. Közölte, a helyi hitközségek szabadon eldönthetik, hogy elfogadják-e a Civil Pályázati Alapból kapott pénzt. (MTI)

.