Kódjátszma: Biztos nem így volt, de legalább szórakoztató

2015.03.02. 20:48

Nyolc Oscar-jelölést kapott a film, és mi kíváncsiak voltunk az indokokra. És persze Benedict Cumberbatch-re. 

Nem kevesebb, mint nyolc Oscar-díj jelölést kapott, és mi nagyon kíváncsiak voltunk az indokokra. És persze Benedict Cumberbatch-re. 

Hogy a kiadási és bevételi rublikákat tekintve hogyan muzsikál a Savaria mozi, azt nem tudjuk, mindenesetre az biztos, hogy éppen a legjobb időzítéssel álltak át a digitális technikára, és ezzel egyidejűleg a nagy filmek bemutatására. 

Mi meg alig győzünk kapaszkodni, merthogy mostanában mintha a korábbinál is jobban ráérezne a filmipar a közönségigényre.  

Itt van például a Kódjátszma, amely alig kapott figyelmet A szürke ötven árnyalata, a Birdman és a hasonlóan nagy hullámokat keltett produkciók árnyékában, pedig nem kevesebb, mint nyolc Oscar-díj jelölést kapott, amiből egyet - legjobban adaptált forgatókönyv - meg is nyert. 

Kódjátszma: Biztos nem így volt, de legalább szórakoztató

Kíváncsiak voltunk, hogy mi is ez a film, különös tekintettel arra, hogy a főszerepet a nők ügyeletes bálványára, Benedict Cumberbatch-re osztották. 

Nos, a Kódjátszma igazi brit film, abban az értelemben, hogy szerves és szerencsés módon vegyíti a közönségbarát hollywoodi elemeket és az európai gondolatiságot. Azaz roppant jól szórakozunk pattogatott kukoricával az ölünkben, de közben úgy érezzük, egy intellektuális kalandot is átélünk. 

Már az alaptéma - a valós történelmi háttér - annyira telibe talált, hogy innen szinte lehetetlen elrontani.  

És nem is rontják el. 

A második világháborúban vagyunk, nyomulnak a németek, sikerük egyik titka a feltörhetetlen rejtjeles kommunikáció.  Egy vidéki angol kisvárosban dolgozik Alan Turing matematikus (Benedict Cumberbatch) és kis csapata, egyszerre küzdve a lehetetlen feladattal, az idővel, egymással és még tucatnyi más dologgal. Hogy amikor kinyílik az ajtó, újabb, ezúttal erkölcsi dilemmákba ütközzenek. 

Kódjátszma: Biztos nem így volt, de legalább szórakoztató

Sajnos több helyen is zavaró, hogy az alkotók úgy egészítették ki az egykori történelmi részleteket, szituációkat, párbeszédeket, hogy azok inkább a jegypénztári eladásoknak, semmint a valóságnak  feleljenek meg, de egy kiélezett történelmi szituációba ágyazott zseni története van annyira érdekfeszítő, hogy ne szívjuk túlságosan mellre az egyszerűre faragott,  klisészagú megoldásokat. 

Nemcsak az Enigma feltörése izgalmas, hanem a részletek is, az angol bentlakásos iskola hangulatától kezdve az MI6 működéséig. 

Aki viszont lövöldözős háborús filmet vár, az csalódni fog, a fegyverek nem szerepelnek benne sokkal többet, mint az előzetesben. 

Benedict Cumberbatch tényleg nagyon nagy színész, elvinné a hátán az egészet, de erre csak részben van szüksége, ugyanis a társak (Keira Knightley, Matthew Goode és Charles Dance) is igen erősek. 

Kódjátszma: Biztos nem így volt, de legalább szórakoztató

Külön figyelmet érdemel a homoszexualitás kezelése. A film készítői megtalálják azt a finom  egyensúlyt, amellyel nem lesznek harsányak és divatosak, de a sorok között mégiscsak nagyon határozottan elmondják, ami erről a kérdésről idekívánkozik. 

Alan Turing a modern számítógép-tudomány egyik atyja volt, aki az Enigma feltörése mellett számos más módon, például a mesterséges intelligencia területén  is letette a névjegyét

1952-ben homoszexualitása miatt hormonkezelésre ítélték, majd két év múlva öngyilkos lett. 

2009-ben Gordon Brown miniszterelnök bocsánatot kért tőle a brit kormány nevében, majd 2013. december 23-án utólagos királyi kegyelemben részesült.

Értékelés: 8 / 10

.