Fokozottan ellenőrzik a kerékpárosokat Vas megyében - Így biciklizz szabályosan!

2011.11.24. 12:52

A szabálytalankodó, ittas kerékpárosokkal szemben fokozottan lépnek fel a rendőrök Vas megyében a jövőben is. Hogy minden világos legyen, néhány alapvető szabályt is közölnek. Mit szabad és mit nem, ha biciklire ülünk?

A kerékpáros közlekedés napjainkban Európában és Magyarországon egyaránt a figyelem középpontjába került. Ennek oka, hogy a kerékpárosok - mint a közúti közlekedés egyik legvédtelenebb résztvevői - aránya az összes közlekedési baleseten belül magas.

Vas megyében a rendőr kollégák kiemelt figyelmet fordítanak a kerékpárosok közúti közlekedésére vonatkozó általános közlekedési szabályok betartására, a kerékpárosok éjszakai és korlátozott látási viszonyok közötti láthatóságára, valamint a kerékpár kötelező tartozékainak meglétére. Mindezeken túl a kerékpárt ittas állapotban hajtó személyek forgalomból történő kiszűrésére és szankcionálására is.

Néhány alapvető szabály, amit a kerékpárosok közúti közlekedéséről tudni kell:

Kerékpárral lakott területen belül kerékpárúton, kerékpársávon vagy erre utaló jelzés esetében az autóbusz forgalmi sávban, ahol pedig ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán kell közlekedni, amennyiben ezt az út és forgalmi viszonyok lehetővé teszik.

Lakott területen kívül a főútvonalon az úttest jobb széléhez húzódva kell haladni, 12 éven aluli gyerek esetén pedig még ez is szigorúan TILOS!

Kerékpárral lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodni vagy megfordulni, továbbá a kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra bekanyarodni nem szabad. A kerékpárosoknak a kerékpárról le kell szállni és azt tolva – a gyalogos közlekedésre vonatkozó szabályok szerint – kell az úttesten áthaladnia.

Lakott területen belül olyan úton, ahol az úttest kerékpár közlekedésre alkalmatlan, a gyalogosforgalom zavarása nélkül és legfeljebb 10 km/h sebességgel a járdán is szabad kerékpározni.

A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem is veszélyeztetheti.

Kerékpárral az úttesten, útpadkán és a járdán csak egy sorban szabad haladni!

Gyalogos-átkelőhelyen a kerékpárosnak minden esetben le kell szállniuk a kerékpárról és azt áttolva kell azon áthaladniuk.

A kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között egy darab előre fehér, kandiumsárga fényt adó lámpával, míg hátul egy darab piros fényt adó lámpával kell kivilágítani és a kerékpárosnak lakott területen kívül fényvisszaverő mellényt kell viselnie, míg lakott területen belül nem kötelező, de a biztonság érdekében ajánlott.

Kerékpáron 16. életévét betöltött személy szállíthat 10 évnél nem idősebb, a kerékpárt nem hajtó utast a kerékpár pótülésén. Kettőnél több kerekű kerékpár esetében pedig a 17. életévet betöltő személy a biciklit nem hajtó utast.

Kerékpáros személy egyirányú utcába forgalommal szemben nem hajthat be, kivéve, ha ezt külön jelzőtábla lehetővé teszi.


Tilos!

- Főútvonalon 12. életévet be nem töltött személynek kerékpározni!
- Elengedett kormánnyal kerékpározni!
Kerékpárhoz oldalkocsit, valamint vontatmányt kapcsolni – kivéve a kerékpár- utánfutót!
- Kerékpárt más járművel illetve állattal vontatni, valamint kerékpárral állatot vezetni!
- A kerékpáron oldalra kinyúló, előre vagy hátra egy méternél hosszabban kinyúló, illetőleg a vezetőt a vezetésben akadályozó tárgyat szállítani, továbbá olyat, ami a személy- és vagyonbiztonságot egyébként is veszélyezteti!
- Továbbá, egyirányú utcába, forgalommal szemben kerékpárral behajtani - kivéve, ha azt kihelyezett jelzőtábla lehetővé teszi!


A közlekedésben részt vevő kerékpároknak minden esetben rendelkezniük kell az alábbiakkal:

- könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezéssel,
- két, egymástól függetlenül működtethető fékszerkezettel,
- hangjelző berendezéssel, amely csak csengő lehet,
- egy darab előre fehér, kandiumsárga fényt adó lámpával,
- egy darab hátra piros fényt adó lámpával,
- hátul egy vagy két (nem háromszög alakú) piros színű fényvisszaverő prizmával,
- legalább az első keréken minimum 1 darab borostyánsárga színű prizmával, mindkét oldalán fényvisszaverővel,

ellenkező esetben a kerékpár használója figyelmeztetésre, 3.000 Ft-tól 20.000 Ft-ig terjedő helyszíni bírságra vagy szabálysértési feljelentésre számíthat.


2011. augusztustól októberig terjedő időszakban a személyi sérüléses balesetek száma 158 eset volt, amely a tavalyi év ezen időszakához képest 9 %-os emelkedés mutat (145 eset).
A balesetben megsérültek száma 190 főről 212 főre módosult, de szerencsére csak a könnyű sérüléssel járó esetekben tapasztalható növekedés.

A balesetek 53,7%-át személygépkocsi vezetők okozták, második helyen a kerékpárosok állnak 14,5 %-al megelőzve a tehergépkocsival okozott baleseteket (12,6%).

Az összes baleset közül 20 esetben volt ittas az elkövető és ebből 8 esetben kerékpáros volt, ami azt jelenti, hogy az ittasan bekövetkezett balesetek 40%-át kerékpárosok okozzák.
Egy esetben halálos, 9 esetben súlyos és 13 esetben könnyű volt a kerékpárral okozott balesetek kimenetele. Felhívjuk a figyelmet tehát arra vonatkozóan, hogy a felelősség az ő esetükben is óriási, épp úgy, mint egy gépjárművezetőnél.

A kerékpárosok túlnyomórészt lakott területen belül okoztak balesetet, melyeknek legfőbb oka a haladási szabályok megszegése volt, valamint a figyelmetlenség.

A 3 hónap alatt részesként 27 kerékpáros sérült meg, a legtöbb esetben pedig azért, mert az elsőbbséget nem adták meg a kerékpározók részére az egyéb járműkategóriával közlekedők. Részesként 12-en súlyosan, valamint15-en könnyen sérültek meg.

Az, aki alkoholt iszik és kerékpárral közlekedik, 30.000 Ft-tól 60.000 Ft-ig terjedő közigazgatási bírság kiszabását kockáztatja.

A rendőrség a jövőben is fokozott ellenőrzések elrendelésével igyekszik kiszűrni az ittas vagy bódult állapotban kerékpározókat, akik tettükért komoly szankciókra számíthatnak.

.