A fűszerasszony – Mautner Zsófia a szombathelyi Zsidó Udvarban tartott előadást

2013.08.24. 19:24

Képzeletbeli ízutazás egzotikus fűszerekkel Mexikótól Svédországig, és egy tipp a háziasszonyoknak (és uraknak).

Mautner Zsófia Szombathelyen

Megtelt a Savaria Karnevál Zsidó Udvar rendezvénysátra az ország egyik legnépszerűbb gasztrobloggerének, Mautner Zsófiának előadására.

Most járt először Szombathelyen Mautner Zsófia, a Chili & Vanilia blog szerzője, és alulkalkulálta az előre elkészített arab ételkóstoló mennyiségét: a sátor körül is álltak az érdeklődők, a csepergő eső dacára.

Mautner Zsófia Szombathelyen


Tudják, melyik a három legdrágább fűszer? - ezzel a kérdéssel nyitott, és a közönség soraiból sokan eltalálták rögtön a sáfrányt. Ez a valóban méregdrága fűszert ára miatt Magyarországon csak kevesen használják, sáfrányos szeklicével helyettesítik, aminek csak a színe olyan... Pedig a középkori magyar konyhához még hozzátartozott, Mátyás idejében igen kedvelt fűszer volt. Megtermett nálunk is, és ma is megteremne, de nincs, aki foglalkozzon vele, annyira nehézkes dolog a sáfránytermesztés. Legközelebb Burgenlandban van egy termesztő, jegyezte meg Mautner Zsófia. (Máris tervbe vettünk egy riportot.)

Mautner Zsófia közönsége


Egy kiló sáfrányhoz 150 ezer virágra van szükség, és csak kézzel lehet kiszedni belőle a fűszernek való hasznos részt. Ezt egy profi sáfrányszedő 12 napi munkával tudja elérni. A gasztrobloggernek néhány ismerőse megpróbálkozott otthoni termesztéssel, az egész kert tele volt a lila virágokkal, rengeteg ideig válogatták, végül sikerült egyetlen kis üvegcsényi mennyiségű fűszerhez jutni. Feladták...

A második legdrágább a vanília. A legtöbben ezt is helyettesítik: vanillincukorral, ami azonban egy ipari úton előállított szintetikus termék, semmi köze az igazihoz. A világon harmincezerféle orchidea létezik, ezek egyike, egy mexikói növény az, ami a vaníliát adja. Sokáig nem is termelték másutt, csak Mexikóban, mert a beporzást egy ott őshonos kolibrifaj végezte – egészen addig, amíg egy belga botanikus meg nem találta a módját, hogy beporoztassa a vaníliát.

Mautner Zsófia


Frissen leszedve úgy néz ki, mint a zöldbab. A vaníliarúd, amit fűszerként használunk, már fermentálva van, és akkor jó, ha puha. A minőséget a vaníliaszagolók ellenőrzik. Nem lehet rossz munka.

Mautner Zsófia megosztotta az érdeklődőkkel annak titkát, hogy lehet életünk végéig ellátni magunkat vaníliakivonattal: szükség van egy üveg tiszta szeszre vagy jó minőségű vodkára, abba kell beletenni hét-nyolc vaníliarudat. Ezeket előbb fel kell hasítani, hogy a magok kicsit ki tudjanak jönni. Ha beletettük a rudakat az alkoholba, három hétig hagyjuk békén. Három hét után kicsit meg kell rázogatni, addigra borostyánszínű lesz az üveg tartalma. Most már használhatjuk, bármibe, amihez vaníliára van szükség, egy kis teáskanállal lehet belőle tenni. Ha már fogy, egyszerűen utántöltjük alkohollal. 

Mautner Zsófia kóstolója


A három legdrágább volt a kérdés az elején, és a harmadikat is eltalálta valaki. Ez a kardamom. Nem nagyon ismert Magyarországon ez az egzotikus fűszer, az arab világban és meglepő módon a svédeknél annál inkább. Nagyon jól harmonizál például az alma ízével, pitébe, lepénybe is mehet, vagy egyszerűen mézzel elkevert joghurtba szórva, ha ki szeretnénk próbálni.

.