Emelkedett a fizetési késedelem hossza.
Nőtt a határidőre kifizetett számlák aránya az idén, ugyanakkor az átlagos fizetési késedelem hossza emelkedett a Bisnode Magyarország Kft. harmadik negyedéves adatai alapján.
Az üzleti információ-szolgáltató közleménye szerint a határidőre kifizetett számlák aránya a tavaly októberi 64,88 százalékról 67,86 százalékra nőtt, ezzel felülmúlva a tavalyi 1,44 százalékpontos javulást.
Kedvezőtlen ugyanakkor, hogy 4,6 százalékkal, 14,8 napról 15,3 napra emelkedett az átlagos késedelem, amelyben feltehetően közrejátszik, hogy az átlagos fizetési határidőt csökkentették a megbízók: 2018 októberében 25 nap volt, ami 6 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi 26,6 nap - ismertették.
Fizetési hajlandóságban idén októberig a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászati ágazatban működő cégek vezetnek, számláik több mint háromnegyedét rendezték határidőre. A legrosszabb eredményt az építőipar mutatta, itt csupán a számlák alig több mint felét fizették ki időben. Az iparágak többségének fizetési hajlandósága javult tavalyhoz képest, az átlagot tíz romló értékeket mutató ágazat húzta le, amelyet a legnagyobb mértékben, 61,8-ról 53 százalékra a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásával foglalkozó cégek rontottak - írták.
A Bisnode rámutatott, hogy földrajzi szempontból Fejér megyében volt a legjobb a fizetési hajlandóság, az ott működő vállalkozások számláik 73,6 százalékát fizették ki időben. A megyék többségében 70 százalék közelében alakult ez az érték. Az egy évvel korábbihoz képest három megye - Somogy, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok - kivételével csaknem minden megyében javult a morál, legalább pár százalékponttal, a főváros 3 százalékpontot javított. A legnagyobb 8,9 százalékpontos javulást Nógrád megye, a legnagyobb, 3,5 százalékpontos romlást pedig Somogy mutatta.