Kockázatot jelent a megrendelések elmaradásából adódó veszteséges működés és a partnerek nehézségei, a fizetési morál romlása is.
Nem javul a vállalkozói hangulat, az üzleti környezet egyre nehezebbé válik - mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára kedden az Egyensúly Intézet szakmai közreműködésével készülő VOSZ Barométer kutatás 2025. második negyedéves jelentését ismertető sajtótájékoztatón, Budapesten.
Kozák Ákos, a VOSZ társelnöke, az Egyensúly Intézet társalapítója, gazdaságkutatási igazgatója ismertette, hogy a 400 tagvállalat megkérdezésével negyedévente készülő VOSZ Barométer Index mutatója az idén a második negyedévben 50 százalékra mérséklődött az előző negyedévi 51 százalékról.
A mutató összetevőit elemezve kiemelte, a legnagyobb problémát a beruházási alindex alakulása mutatja, amely a második negyedévben 33 százalék volt, és ez jelentős csökkenés az előző év hasonló időszakában mért 40 százalékhoz képest, és további mérséklődés az idei év első negyedévi 36 százalékhoz képest is.
Az üzleti hangulat a második negyedévben 56 százalékon állt az első negyedévi 57 százalékot követően - sorolta.
Hozzátette, az üzletmenettel kapcsolatosan a vállalkozások szerint kockázatot jelent a megrendelések elmaradásából adódó veszteséges működés és a partnerek nehézségei, a fizetési morál romlása. Továbbra is problémának látják a cégvezetők a munkaerőhiányt, a megrendelések elmaradását.
A felmérés szerint a megkérdezett vállalkozások 71 százaléka beépíti az inflációt az áraiba - ismertette Kozák Ákos.
Az ország gazdasági helyzetével összefüggésben a vállalkozások úgy látják, hogy a megelőző negyedévhez hasonlóan a kiszámíthatatlanság és az infláció továbbra is probléma. A cégvezetők 58 százaléka ítélte kockázatosnak a következő negyedévre várható általános gazdasági helyzetet, és mindössze 7 százalék értékelte azt pozitívan, 38 százalék szerint pedig nem fog változni a gazdasági helyzet - mondta a VOSZ társelnöke.