Átlagosan 2 hónap alatt cseréltek gazdát a fővárosi panellakások.
Aktív kereslet és növekvő tranzakciószámok jellemezték februárban az ingatlanpiacot, ahol a Duna House saját adatain alapuló becslése szerint 11 338 adásvétel történt, ami a januári eredménynél 22 százalékkal erősebb és a tavalyi év azonos időszakához hasonlítva is 5 százalékkal jobb teljesítmény - közölte a Duna House szerdán az MTI-vel.
Kiemelték, hogy országszerte nőtt az ingatlanpiacon a befektetők jelenléte, akik ezúttal nemcsak vevőként, hanem eladóként is aktívak voltak.
Hozzátették, hogy mindezek mellett a múlt hónapban az ingatlanok forgási sebessége is gyorsabb tempóra váltott: legrövidebb idő, átlagosan 2 hónap alatt a fővárosi panellakások cseréltek gazdát, a vidéki házgyári lakások értékesítése átlagosan valamivel több mint 2,5 hónapot vett igénybe. A használt téglalakások és házak eladásához vidéken 4 hónapra volt szükség, míg a fővárosban 4 hónap se kellett a sikeres üzletzáráshoz.
Februárban a főváros budai és pesti oldalán, valamint országosan (Közép-Magyarország kivételével) a Duna House közreműködésével eladott ingatlanok között a 40-60 négyzetméter közötti alapterületűek voltak a leginkább kelendők. Budán négyzetméterenként 1,2 és 1,4 millió forint, Pesten 600-800 ezer forint között, országosan pedig 600 ezer forint felett adták el a legtöbb lakást.
Az ország keleti és nyugati részén a panellakások átlagos négyzetméterára a múlt hónapban 640 ezer, illetve 619 ezer forintra nőtt, az egy évvel korábban mért 557 ezer, illetve 524 ezer forintról. A használt téglalakások átlagos négyzetméterára viszont februárban az ország keleti részén 391 ezer forintra, míg a nyugati részén 423 ezer forintra csökkent az előző év azonos időszakában mért 416 ezer, illetve 433 ezer forintról.
Budán a panelek átlagos négyzetméterára 788 ezerről 1 millió 180 ezerre, Pesten 704 ezerről 946 ezer forintra emelkedett februárban éves összevetésben.
A használt téglaépítésű lakások négyzetméterára a főváros budai oldalán 1 millió 176 ezer forintról 1 millió 23 ezer forintra mérséklődött, míg a belvárosban változatlanul 845 ezer forinton áll, Pesten pedig 978 ezer forintról, 1 millió 260 ezer forintra nőtt.
A fővárosban és vidéken is a befektetés volt a legnépszerűbb vásárlói motiváció, amit az első lakás vásárlása és a nagyobb ingatlanba költözés követetett.
A fővárosban azok, akik ingatlanba fektették megtakarításukat, átlagosan 81,59 millió forintot, míg vidéken 38,22 millió forintot költöttek. Az első lakás megvásárlására Budapesten 58,56 millió, vidéken pedig 39,2 millió forintra volt szükség. A nagyobb ingatlanba költözésre a fővárosban 98,95 milliót, míg vidéken 60,52 millió forintot fordítottak.
Az ingatlan eladásának leggyakoribb oka Budapesten a befektetés értékesítése volt, amit a nagyobb ingatlanba költözés és az örökölt ingatlan értékesítése követett. Vidéken szintén a befektetés értékesítése állt az élen, ami után az örökölt ingatlan értékesítése és a nagyobb ingatlanba költözés következett.