A személyekhez köthető keresőszavakat egy csinos listába rendezi a cég. Mindenki megnézheti a magáét.
A személyekhez köthető keresőszavakat egy csinos kis listába rendezi a cég. Mindenki megnézheti a magáét. Ön meg meri?
Kedves olvasó, nyilván már ön is gyanút fogott, hogy a meghatározó internetes szolgáltatások erősen kémkednek utánunk.
A Facebook valamiért pontosan olyan hirdetéseket kever elénk, ami felkelti érdeklődésünket, a Google-reklámok pedig visszatükrözik a keresőszavainkat.
Először talán még felháborodtunk, aztán beletörődtünk, elfogadva azt a marketinges szólást, mely szerint ha ingyenes valami, ott mi vagyunk az áru.
Kevesen tudják – mert a cég érthetően nem veri nagydobra -, hogy a felhasználók számára is hozzáférhető a Google-keresőszavaink listája.
Pontosabban „csak” azok, melyeket akkor ütöttünk be, ha be voltunk jelentkezve a fiókunkba; de ha valakinek Gmail-je, Androidja, Chrome-ja van, akkor gyakorlatilag az összes.
Ha önben van annyi bátorság, akkor a következőképpen nézheti meg azokat a keresőszavakat, melyeket ön már rég elfelejtett, de a cég nem.
Lépjen be a fiókjába a főoldalon (Google.hu), az alsó menüsorban kattintson rá a „Beállítások”-ra”, majd a felugró menüben az „Előzmények”-re.
Ha kéri a rendszer, adjuk meg a jelszavunkat, aztán már nincs más dolgunk, mint rácsodálkozni a múltunkra. Időrendbe szedve szépen ott sorakoznak a keresőszavaink, és a hozzá kapcsolódó találatok.
Ha még tovább szeretnénk bányászni saját digitális előéletünkben, akkor a felső menüsorban kis bogarászás után találunk egy olyant, hogy „Keresések letöltése”. Erre kattintva a rendszer kis idő alatt összecsomagolja nekünk a korábbi keresőszavakat, aztán mikor elkészült, e-mailben értesít, hogy letölthető a pakk. Sajnos – talán nem véletlenül - nem túl felhasználóbarát a dolog. Egy zip-fájlt kapunk, amit ha kibontunk, .json-formátumban, fél évekre lebontva megkapjuk a több évre visszamenőleges adatokat. Sajnos csak különböző trükkökkel lehet megnyitni a dossziéinkat. (Nekem az MS-jegyzettömmbel sikerült).
Ezeket bogarászva érdekes időutazáson vehetünk rész.
A Google azt mondja, többek között azért van szüksége erre a listára, mert ez alapján tudja személyre szabni a keresési találatainkat.
A cég talán érzi, hogy határmezsgyén jár, hiszen a legintimebb szféránkba is betekintést nyer, ezért aztán lehetővé teszi, hogy elvileg és gyakorlatilag bármely szót kitörölhetjük a szolgáltatás emlékezetéből. Ebbéli tevékenységünket egy okos keresőfunkció is segíti.
Más kérdés, hogy több hónap vagy év távlatából ez már nehéz ügy, és az sem teljesen világos, hogy mennyire hatékony a törlés.
A témával foglalkozók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a rendelkezésre álló technika segítségével küszöbön áll – vagy talán már el is jött - az a korszak, amikor az arcfelismerő szoftverek összekötik a rólunk az interneten felhalmozott és rendszerezett információkat.
Hogy például egy okos szemüveget hordva az utcán szembejövő nemcsak a nevünket, de barátainkat, munkahelyünket, kedvenc zenénket, nyaralásunk helyszínét, vagy ennél sokkal személyesebb adatokat is azonnal megtudhat rólunk.
Érdekes világ jön.