Három hír Bécsből: cseppkőbarlang, terrormadár, és hi-tech kukakeresés

2012.12.08. 19:57

Bármilyen hihetetlen, a karácsonyi vásárokon kívül is van élet az osztrák fővárosban.  

Bármilyen hihetetlen, a karácsonyi vásárokon kívül is van élet az osztrák fővárosban.
 

Bármilyen hihetetlen, a karácsonyi vásárokon kívül is van élet az osztrák fővárosban.

Fecsegő csikóhalak és világító skorpiók a Tenger Házában

Tizenöt állat- és rovarfaj több mint száz példánya kapott helyet a bécsi Haus des Meeres (Tenger Háza) legújabb termében, a cseppkőbarlangban, amely 2012. december 5-én nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Az egykori légvédelmi torony utolsó szabad zúgában, egy nyolcadik emeleti, használaton kívüli raktárhelyiségben kialakított barlangban olyan állatokkal is találkozhatnak a látogatók, amelyek – eltérő életritmusuk vagy különleges élőhelyük miatt – talán sose kerülnének a szemük elé.

Bécs, barlang


Az érdeklődők így például közvetlen közelről csodálhatják meg a sápadt barlangi vaklazacokat, amelyek a fény nélküli életmódhoz alkalmazkodva elvesztették a szemüket és a pigmentjeiket, így tapogatózva és bökdösve tájékozódnak akváriumukban. Szellemként világít az UV-fény alatt egy skorpió a szomszédos terráriumban, míg egy másikban puskagolyó hangyák teszik látszólag békésen dolgukat. A hangyák mérge egyébként úgy csíp, mintha meglőtték volna az embert. Rajtuk kívül például vadászó óriás ezerlábúak, harci tücskök és állatkertben először látható barlangi mollik várják még a látogatókat, amelyek természetes élőhelyén olyan magas a kénhidrogén-koncentráció, hogy más élőlény már elpusztulna.

A kevésbé harcias állatok iránt érdeklődőknek ezután érdemes elidőzniük kicsit a Haus des Meeres másik újdonsága, a csikóhal-akvárium előtt, amelyet egy kutatási projekt keretében mikrofonokkal szereltek fel. Kiderült, hogy a négy méteres akvárium lakói, az egyébként is társaságkedvelő karcsú csikóhalak kétféle hanggal is kommunikálnak egymással. A nyelvcsettintéshez hasonló klikk-hangot a táplálkozás és a nász során hallatják, míg az alacsony frekvenciájú morgást akkor, ha veszélyben érzik magukat, mert egy kutató például megpróbálja megragadni őket. A csikóhalak lehallgatásához csupán meg kell nyomni az akvárium mellé felszerelt hangszóró gombját.

Terrormadár a bécsi Természettudományi Múzeumban

A világon elsőként a bécsi Természettudományi Múzeumban (Naturhistorisches Museum) állhat szemtől szembe egy terrormadárral a nagyközönség. A korai harmadidőszaktől egészen 17 ezer évvel ezelőttig élő húsevő mását egy 70 százalékban jó állapotban fennmaradt példány csontváza alapján készítették el a múzeum szakemberei, akiknek csupán a tollazat kialakításánál kellett segítségül hívniuk a fantáziájukat. Végül a terrormadarak Dél-Amerikában élő mai leszármazottai szolgáltak mintául.

Terrormadár


A Bécsben bemutatott terrormadár a Paraphysornis nemhez tartozik és mintegy 25 millió évvel ezelőtt élt Dél-Amerika területén. A rendkívül fürge, gyors, de röpképtelen vadász hatalmas csőrével tartotta rettegésben környezetét, hiszen bármire lecsaphatott.

A Természettudományi Múzeum másik újdonsága egy 1,8 méter átmérőjű Ceratopsia-koponya. Hatalmas méretei ellenére ez az állat teljesen ártalmatlan volt a többiekre nézve, mivel növényekkel táplálkozott. A Bécsben kiállított koponya mintájául szolgáló maradványokat 2005-ben, az egyesült államokbeli Montanában találták meg. A 75 millió éves kőzetrétegben szinte teljes egészében épen maradt a koponyacsont. 

Kukakeresés kiterjesztett valósággal

A Bécsi Köztisztasági Vállalat, az MA48 új, ingyenes alkalmazással bővítette kínálatát, amelynek segítségével az okostelefonok tulajdonosai könnyedén megtalálhatják a legközelebbi hulladékgyűjtő-szigetet, nyilvános vécét vagy zacskóautomatát.

A Mist-App (Szemét-Alkalmazás) névre keresztelt alkalmazás androidos telefonokon, iPhone-on és iPaden fut, és hagyományos térkép-formátumban vagy kiterjesztett valósággal mutatja meg a készülék tartózkodási helyéhez vagy egy megadott címhez legközelebbi gyűjtőszigetet, hulladékudvart vagy nyilvános vécét. A térképen a keresett objektum szimbólumára kattintva a felhasználó további információkat tudhat meg annak elhelyezkedéséről, és megismerheti az oda vezető legrövidebb gyalogutat is.

Kukakeresés, Bécs


Aki a kiterjesztett valóságot választja, az akár a házfalakon is átnézhet, hogy megtalálja a legközelebbi gyűjtőszigetet. Ilyenkor ugyanis az alkalmazás a telefon kameráját használva „szétnéz” a környéken, közvetlenül beazonosítja a környezetét, majd megmutatja az adott irányban lévő – látható vagy éppen nem látható – objektumokat és a távolságukat. Így a felhasználók a háztömb mögött lévő kukákat is könnyedén megtalálhatják.

A felhasználókat egyéb funkciók, például naptár és szemét-abc segíti, így a nem mindennapi hulladékok megfelelő ártalmatlanításáról is gyorsan tájékozódhatnak. Az alkalmazás megmutatja a listából kiválasztott vagy külön beírt hulladék megfelelő megsemmisítési módját, és mindjárt meg is mutatja, hol van a legközelebbi gyűjtősziget, ahol el lehet azt helyezni. Problémás anyagok – például elemek, festékek, fénycsövek – esetén pedig értesíti a felhasználót, hogy mikor érkezik a mobil gyűjtősziget a közelébe.

A Mist-App egyaránt letölthető az App-Store-ból, a Google Play-ről vagy az MA 48 honlpajáról, a www.abfall.wien.at-ről.

.