Hol a bulvár határa: Meggyilkolt gyermek mobiltelefonját hallgatta le egy újság

2011.07.05. 11:49

 Gyilkosság áldozatává vált gyermek mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét is feltörte és lehallgatta az egyik legnagyobb brit bulvárlap, amely ellen évek óta vizsgálat folyik hasonló - főleg politikusok és a showvilág sztárjainak sérelmére elkövetett - cselekmények miatt. Az ügyben kedden a brit kormányfő is megszólalt.

A News of the World, Rupert Murdoch médiamágnás globális sajtóbirodalmának vezető konzervatív nagy-britanniai vasárnapi bulvárlapja - a The Guardian című baloldali brit napilap feltáró riportja szerint - feltörte és folyamatosan lehallgatta a 13 esztendős Milly Dowler mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miután a kislány 2002 márciusában, az iskolából hazafelé tartva nyomtalanul eltűnt.

Az üzenetrögzítő azonban egy idő után - az aggódó szülők és barátok hívásai miatt - betelt, és nem fogadott több üzenetet. A News of the World sztorira vadászó újságírói ezért elkezdték törölni az üzeneteket az akkor már halott gyermek mobiljának rendszeréből, abban a reményben, hogy a beérkező újabb hívásokból valamilyen exkluzív értesüléshez jutnak.

Ezt észlelték a szülők is, mivel leányuk korábban betelt üzenetrögzítője ismét elkezdett üzeneteket fogadni. Ez azzal a reménnyel töltötte el őket, hogy Milly még él, és ő törölte mobiljáról az üzeneteket - írta a The Guardian, amely szerint az üzenetek törlése a rendőrségi vizsgálatot is megzavarta. A lap szerint a News of the World a megölt kislány mobiljára érkező üzenetek "minden szavát" lehallgatta és rögzítette.
Milly Dowler holttestét a kislány eltűnése után fél évvel találták meg egy elhagyatott, erdős vidéken. Gyilkosát, egy éjszakai szórakozóhely volt kidobóemberét a múlt hónapban ítélték életfogytig tartó fegyházra.

A The Guardian által feltárt lehallgatási ügyre kedden afganisztáni sajtóértekezletén külön kitért David Cameron brit miniszterelnök is. Cameron "sokkolónak" nevezte, hogy valaki ilyesmire képes egy eltűnt gyermek esetében, tudván, hogy a kislányt a rendőrség nagy erőkkel keresi. A brit kormányfő "elborzasztó" cselekedetnek minősítette történteket, a Scotland Yard illetékesei pedig közölték: "beszélni" kívánnak az ügyben a News of the World vezetésével.

A 165 éve megjelenő News of the World átlagosan 11 millió olvasóhoz eljutó, rendkívül befolyásos, konzervatív irányultságú vasárnapi tömeglap, amely jelenleg a The Sun, a The Times és a The Sunday Times című lapokkal, valamint a Sky médiacsoporttal együtt Rupert Murdoch sajtómágnás globális médiabirodalmának része.

A lap mobiltelefon-lehallgatási ügyei az elmúlt években többször is komoly belpolitikai botrányt kavartak, miután rendre kiderült, hogy az újság munkatársai sztorikra vadászva közéleti személyiségek - színészek, tv-sztárok, vezető politikusok, sőt a királyi család - telefonjait hallgatták le. Négy éve a News of the World udvari tudósítóját, Clive Goodmant és az általa felbérelt magándetektívet, Glenn Mulcaire-t több havi börtönre ítélték a királyi család mobiltelefonjainak feltöréséért és lehallgatásáért. Nemrégiben a lap további három munkatársát is őrizetbe vették hasonló esetek miatt.

A News of the World volt főszerkesztője, Andy Coulson - aki az első ilyen botrány után lemondott - később David Cameron miniszterelnök kommunikációs igazgatója lett, ám az újabb lehallgatási esetek feltárása nyomán, idén januárban e tisztségéből is távoznia kellett.

.