Így működik a napelem

2013.05.21. 18:11

Úgy számolhatunk, hogy a villanyszámla 10 év alatt térül meg, és a rendszer kb. 30 évig megy.

A napelem  olyan eszköz, amely az elektromágneses sugárzást közvetlenül villamos energiává alakítja. Sokan keverik a napkollektorral, pedig két különböző dologról van szó. A napelemek előnye, hogy üzemeltetésük olcsó és a forgalmazók hosszú garanciát (20-25 év) vállalnak rájuk. Jelenleg úgy számolhatunk, hogy a villanyszámla 10 év alatt térül meg, és a rendszer kb. 30 évig megy.

Egy családi ház napelemes rendszere alapvetően két módon üzemelhet:

1. Sziget rendszer

Ez esetben a napelemek által megtermelt energiát egy akkumulátorba vezetjük és itt tároljuk. A felhasználás során egy úgynevezett inverter alakítja át a tárolt egyenáramot váltóáramra, amely aztán felhasználható a szokásos háztartási gépek működtetésére. Ezt a módszert azokon a helyeken ajánlják, ahol nincs, vagy nehezen hozzáférhető a villamos hálózat.
 

Napelem



2. Hálózatra kötött rendszer

Itt a képződött villamos áramot az inverteren keresztül közvetlenül a villamos hálózatba juttatjuk és párhuzamosan üzemeltetjük a rendszerünket azzal. A megtermelt energia egy részét mi elhasználjuk, de a felesleget ez esetben nem akkumulátorokba, hanem a nagy rendszerbe tápláljuk, melyet egy speciális oda-vissza mérő villanyórával számolunk el. Az áramtermelést időszakonként elszámoljuk az áramszolgáltatóval.

Hogyan számoljunk?

  • 1 KW napelem rendszer átlagosan 1000 KWh áramot termel meg egy évben
  • Magyarországon évente átlagosan 2200 napos órával számolhatunk
  • Egy átlagos családi ház áramszükségletét hazai viszonyok között egy 4-5 kW teljesítményű rendszer fedezi.

Mit mond egy napelem tulajdonos?

Egy napelem-rendszer tulajdonosával beszélgetett a közelmúltban beszélgetettünk.

A gencsapáti családi házban körülbelül egy éve üzemel egy 4,3 kW-os rendszer. A tulajdonos vidáman válaszolgat kérdéseinkre, hiszen nagyon elégedett a napelemekkel. Mindeddig semmilyen meghibásodás nem történt a termelés pedig szépen fedezi az elhasznált energia mennyiségét.  Karbantartási költsége nem volt, ilyesmire amúgy sem kell számítani túl gyakran, de azért érdemes 8-10 évente felülvizsgáltatni a napelemeket. A ház az elektromos hálózatra kötve működik és az áramszolgáltatóval éves elszámolásban állapodtak meg. Az előzetes ügyintézéssel viszont már nem elégedett, mivel azt túlságosan hosszúnak és bürokratikusnak tartja. Talán ez az egyetlen negatívum, amit a beszélgetések során hallottunk.

.