Iseum-projekt: sajtóreggeli és időkapszula

2011.12.08. 14:34

A sajtóreggelin megtudtuk: az Iseumot öt év múlva nagy valószínűséggel átveszi az állam, addig a városnak kell fenntartania évi 80-100 millióból.

Isem projekt, időkapszula

A sajtóreggelin megtudtuk: az Iseumot öt év múlva nagy valószínűséggel átveszi az állam, addig a városnak kell fenntartania évi 80-100 millióból. Ugyanakkor Szombathely valószínűleg legfontosabb kulturális emlékéről és turisztikai attrakciójáról van szó.

Csütörtökön délelőtt reggelire invitálta a sajtó képviselőit az új Iseum kommunikációs csapata. Az eseményen képviseltette magát a politika, a hivatal és az Iseumot működtető Iseum Savariense Régészeti Műhely is.

Isem projekt, időkapszula

Puskás Tivadar polgármester emlékeztetett: a befejezéséhez közeledő projekt összköltsége mintegy 1,8 milliárd forint, ebből 1,3 pályázati pénzből érkezett. A pénzből nemcsak az épület újult meg, de Thököly utca körforgalom és a Rákóczi utca egyik szakasza is.

Isem projekt, időkapszula

Lazáry Viktor alpolgármester szerint jó döntés volt, hogy a létesítményt még a teljes elkészülte előtt megnyitották a nagyközönség számára, eddig nagyon jó visszajelzések érkeztek.

Isem projekt, időkapszula

Lakézy Gábor, a városüzemeltetési osztály vezetője egyrészt arra emlékeztetett, hogy a szakma nagyon nehezen akarta elfogadni az úgynevezett „rekonstruktív” bemutatást, ami azt jelenti, hogy az épület nem a hagyományokat követve, hanem modern, a látogatóknak audiovizuális élményt is adó módon építették újra. Az osztályvezető megemlítette az egyéb nehézségeket is, melyek miatt az önkormányzat az eredeti tervekhez képest 220 millió forinttal volt kénytelen a zsebébe nyúlni. (Erről lapunk többször is beszámolt.)

Isem projekt, időkapszula

Csapláros Andrea, az Iseum Savariense Régészeti Műhely igazgatója többek között arra az érdekességre hívta fel a figyelmet, míg Szombathely a modern bemutatás mellett döntött, addig Ausztriában, Carnuntumban, a Borostyánkő út folytatásában, az eredeti formában állították helyre a római emlékeket.

Sosztarits Ottó szakmai vezető szerint „hatalmas érték van a kezünkben”, olyan, amire nagyon kell vigyáznunk, mert a sorstól ezt a kegyet mint a mostani újjáépítés többet nem kapjuk meg.

Isem projekt, időkapszula

Az egyelőre csak félgőzzel működő Iseum egyébként ezekben a napokban zárja kapuit, hogy a jövő év elején már az állandó kiállítással nyisson újra.

A projekt véglegesen 2012 tavaszán zárul, addig beszerzik a kiállítás berendezéseit, a számítástechnikai eszközöket, elkészülnek a 3D-s számítógépes bemutatók és makettek, illetve beszerzik magukat a kiállítási tárgyakat is.

Isem projekt, időkapszula

A sajtóreggeli után az Iseum területén – viharos és hideg szélben - került sor egy üzenetkapszula elhelyezésére. Ebben a megyei napilap és több országos napilap mai példánya, pénzérmék, az Iseumot bemutató dokumentumok és a műtárgyak másolatai kerültek. A kapszulát Puskás Tivadar és Csapláros Andrea helyezte a föld alá.

A számok nyelvén

Az ALON azt kérdezte a jelenlevőktől, hogy az új szombathelyi kulturális intézmény hogyan illeszkedik a város nagyon nehéz költségvetési helyzetéhez.

Puskás Tivadar polgármester válaszként elmondta: az emberi együttélésnek, a városi létformának vannak olyan kiadásai, melyek közgazdaságilag „tök feleslegesnek tűnnek”, ugyanakkor együtt járnak azzal, hogy emberek vagyunk, hogy tiszteljük a múltunkat. Ez pénzbe kerül. Ezt a szellemiséget meg kell őrizni, még akkor is, ha – mint éppen most – nehéz helyzetben vagyunk. Forrást kell találni, hogy ne vesszen el az az érték, amit Szombathely jelent a világnak - mondta a politikus, hozzátéve, hogy jelen pillanatban úgy néz ki, hogy a múzeumi tevékenység állami funkció lesz, ami azt jelenti, hogy az ötéves pályázati időszak letelte után az Iseum tulajdonost válthat, azaz állami gondoskodás alá kerülhet.

A becslések szerint a létesítmény évente 70-80 millió forintba kerül majd a városi költségvetésnek, melyet a polgármester a beszélgetés során 100 milliós összegre kerekített felfelé.

Csapláros Andrea és Sosztarits Ottó arról számolt be, hogy az első „kísérleti” időszak során 5000 fizető látogatója volt az új intézménynek, mely alapján úgy kalkulálnak, a felfutás után évi 15-20 ezer fizető látogatóval lehet számolni.

A belépőjegyek mellett további bevételt jelentenek az intézménynek a különböző kutatómunkákba való bekapcsolódás, illetve az egyéb fizetős szolgáltatások.
 

 

.