Iskolabezárások ellen demonstrálnak országszerte

2011.05.17. 14:37

Az országban több városban is iskolabezárásokat és összevonásokat terveznek az önkormányzatok. Szinte mindenütt tiltakozási hullámot, demonstrációkat váltottak ki ezen intézkedések tervei. Körkép.

Az országban több városban is iskolabezárásokat és összevonásokat terveznek az önkormányzatok. Szinte mindenütt tiltakozási hullámot, demonstrációkat váltottak ki ezen intézkedések tervei. Körkép.

Nyíregyházán kényszerhelyzet van

Nyíregyháza polgármestere szerint kényszerhelyzet szüli az iskolabezárásokat, miután jelentősen csökkent az állami normatív támogatás, továbbá eladósodott a fenntartó önkormányzat és kevesebb az iskoláskorú gyermek is - közölte Kovács Ferenc, a megyeszékhely Fidesz-KDNP-s polgármestere kedden egy sajtótájékoztatón.

Tavaly például 6,2 milliárd forint központi támogatást kapott az oktatási intézmények működtetéséhez a nyíregyházi helyhatóság, s az összeget több mint 4,7 milliárd forinttal kellett kipótolnia saját bevételéből, amely összesen hétmilliárdnyi volt - mondta az önkormányzati vezető.

Hangsúlyozta: az előző MSZP-SZDSZ-es kormány jelentős forrásokat vont el az önkormányzatoktól, s ehhez társult, hogy Nyíregyháza eladósodott: a 2002-es 2,9 milliárd forintról, 17,6 milliárdra nőtt a hitelállománya, valamint a település helyhatósága készfizető kezes a város cégeinek mintegy 5 milliárd forintos kölcsönfelvételénél is.   Mindeközben - folytatta - folyamatosan csökkent a gyermeklétszám is, jelenleg 1612 üres hely van a város általános iskoláiban.

Kovács Ferenc szerint már legalább öt éve át kellett volna alakítani az iskolarendszert, de az akkori MSZP-Függetlenek-SZDSZ koalíció vezette nyíregyházi önkormányzat "nem merte felvállalni a kétségtelenül népszerűtlen döntést".   

Iskolabezárás ellen tüntettek Nyíregyháza-Oroson

Több százan tüntettek a városrész általános iskolájának tervezett bezárása ellen Nyíregyháza-Oroson. A demonstráción a Fidesz-KDNP helyi önkormányzati képviselője is a tiltakozók között volt; felszólalásában felháborítónak nevezte az intézmény megszüntetését, s közölte: nemmel fog szavazni a helyhatóság közgyűlésén a végleges döntés meghozatalakor.

Tirpák György azt mondta, hogy a tervezet - amely szerinte véglegesnek tűnik - ellentétes a pártszövetség választási kampányában hangoztatott ígéretével, miszerint "kormányra kerülve a Fidesz-KDNP felzárkóztatja a peremkerületeket, hogy az ott élők ne érezzék magukat másodrendű állampolgároknak".

Hozzátette: hajlandó lemondani Fidesz-párttagságáról is, ha mégis bezárják az orosi iskolát, mert nem tud azonosulni az elképzeléssel, és maga is részt vesz a további tiltakozások szervezésében.

A tiltakozók előtt Borbély Györgyné, az orosi iskola igazgatója kifejtette: az intézménybe járó 174 gyermek közül nyolcvan hátrányos, tíz pedig halmozottan hátrányos helyzetű, akiket a nehéz körülmények között élő szülők aligha tudnak majd utaztatni naponta a hat kilométerre lévő legközelebbi iskolába.

A tüntetők petíciót fogalmaztak meg, és a Fidesz-KDNP-s többségű nyíregyházi önkormányzat vezetőinek akarják átnyújtani, követelve az iskolabezárási terv megváltoztatását.

A demonstráción egy másik, bezárásra ítélt nyíregyházi oktatási intézmény, a Benczúr Gyula Általános Iskola igazgatója, Czomba György csendes demonstrációra hívta a jelenlévőket, ezt erre a hétre a városháza előtti térre szervezik.

Az orosi Herman Ottó, továbbá a Benczúr Gyula Általános Iskola mellett - mint a tüntetésen elhangzott - a szintén peremkerületi, a sóstóhegyi és a rozsrétszőlői oktatási intézményt akarja bezárni az önkormányzat Nyíregyházán, gazdasági, költségvetési okokra hivatkozva.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is bezárnak

Iskolabezárások várhatóak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is, bár a megyei önkormányzat elsősorban integrációkat tervez - írta az Észak-Magyarország kedden.

Diákok és szülők tüntettek hétfőn Kazincbarcikán azért, hogy ne zárják be a város Jókai Mór Gimnáziumát, elsősorban azért, mert a legközelebb ilyen jellegű intézmény csak Miskolcon van - írta a megyei napilap, amelynek információi szerint hasonlóan bezárás fenyegeti a sátoraljaújhelyi Trefort Ágoston Szakképző Iskolát is, amelynek tanulói szintén demonstrációt terveznek.

Az újság arról is ír, hogy a megyei önkormányzat intézményhálózatának újjászervezésére készül, ez főleg integrálást jelent, de megszűnik két középiskola és több kollégium is.

Győrben is összevonások és elbocsájtások várhatók

Győrben is katasztrofálisnak nevezi a gyermeklétszámot a város polgármestere. A Kisalföld cikke szerint a győri önkormányzat az általános iskolai közoktatás rendszerét főigazgatóságokkal szervezné át úgy, hogy a jelenlegi 29 intézmény helyett hat főigazgatóságba szervezné a megyeszékhely óvodáit, általános iskoláit.

A tervezet szerint az intézmények szakmai önállósága megmaradna, de a gazdasági nem.

Budapesten is fokozódik a helyzet

Budapesten a Völgységi Szülői Egyesület a Gyermekekért, több érintett település szülői közösségeivel együtt demonstrál.
    
Az iskolák bezárása, átszervezése, összevonása, illetve átadása elleni megmozduláson részt vesznek kaposvári, budapesti és kistarcsai szülői közösségek is. Először a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának épülete elé mennek, majd átvonulnak a Parlamenti Irodaházhoz.
   
Szombathelyen több demonstráció is várható

Mint az megírtuk, tiltakoznak a középiskolák összevonása ellen Szombathelyen is

Több intézményben aláírásokat gyűjtöttek, az egyik szakközépiskola alkalmazottjai pedig nyílt levelet írtak a városi közgyűlésnek és csütörtökön a tervek szerint a városháza elé vonulnak, hogy átadják petíciójukat.

Szombathelyen több középiskola összevonását tervezi a fenntartó önkormányzat, egy elkészült tervezet szerint a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskolát a Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai  Szakközépiskolával, a Gépipari, Informatikai Műszaki Szakközépiskolát pedig a Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakközépiskolával, valamint a Savaria Közlekedési Szakképző Iskolával vonnák közös irányítás alá, az intézmények kollégiumait pedig szintén közösen működtetnék.

Az összevonások ellen több érintett középiskolában, így a gépipaiban is aláírásokat gyűjtöttek, utóbbi esetében az alkalmazottak közössége és a szakszervezet egy a városi közgyűlésnek címzett nyílt levelet is megfogalmazott. Az intézmény diákjai és tanárai csütörtök délután a városháza elé vonulnak, hogy átadják petíciójukat és az iskola önállóságának megőrzése érdekében összegyűjtött aláírásokat.
    

.