Jótékonysági hangverseny Pitti Katalinnal a szombathelyi Szent Márton-templomban (jún. 3)

2012.06.01. 14:51

Pitti Katalin Liszt-díjas Érdemes művész és Virágh András Liszt-díjas Érdemes orgonaművész a 60 év – 60 koncert című országos hangverseny-sorozatban jótékonysági koncertet ad 2012. június 3-án este ½ 9-kor a szombathelyi Szent Márton-templomban a templom oltárainak restaurálására.

Savaria, a mai Szombathely elődje a római császárkori Pannonia egyik legjelentősebb városa volt. A római kor utáni időkben is ismert maradt neve a keresztény Európában.

Hogy mi adta ennek az ismertségnek az okát? Mindezt a korai térképek feliratai kitűnően bizonyítják: Sabaria Sancti Martini, azaz Szent Márton Sabariája.

Szent Márton 316-ban itt született Savariában. Tisztelete a 8. századtól kezdve élénken élt ezen a területen - és ezt hirdetve - minden történelmi korszakban állt itt templom a neves szent dicsőségére.

A mai Szent Márton-templom is ezt a tiszteletet őrzi, mint Szombathely legrégebbi egységes barokk képet mutató temploma.

1668-ban Erdődy III. György felesége, gr. Batthyány Erzsébet vállalta annak a templomnak az újjáépítését, amelyet 1634-ben építettek föl, ugyanis az előző építés közben összedőlt. Az alapítónő adományából 1668 és 1674 között épült fel a ma is álló barokk templom. Patrónusa az építkezések végeztével is Szent Márton maradt. Ma is olvasható főbejáratán: „E szent épületet saját javaiból fogadta és felajánlotta az itt született Szent Márton és hitvallónak Nagyságos Batthyány Erzsébet Mária grófnő. 1670.”

Főleg főnemesek anyagi támogatásával építették, de írásos jegyzék maradt arról, hogy minden Szentmárton községi család két hétre egy ingyenmunkást állított, aki fuvarral vagy kétkezi munkával járult az építkezéshez.

A domonkosok letelepedése után fontos szellemi és lelki hellyé vált. A templomnak komoly szerepe volt és van a város életében.

Jelenlegi berendezésének nagy része: az oltárok, a szószék az első két padtömb jó három évszázadosak. A hosszú évek alatt ugyan történtek javítgatások, átalakítások, de csak időleges megoldást jelentettek. Napjainkra halaszthatatlanná vált a teljes felújítás.

Ezért indult el a Szlovénia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében Via Savaria című pályázatban a Szent Márton- kápolna oltárának felújítása, ami mára is befejeződött.

A felújítással egy időben merült fel az igény a Szent Domonkos oltár alapos átvizsgálására, ugyanis az oltáron évekkel ezelőtt statikai megerősítést kellett végezni, mivel akkor már az építmény az összedőlés határán állt. Bár a művészetileg értékes oltáron az elmozdulásokat stabilizálták, az elmozdult és kitört elemek nem kerültek pontosan a helyükre.
Ez a helyzet az idő múlásával egyre rosszabbodott, a 2011 őszén elvégzett kutatás és átvizsgálás mindezt megerősítette: az eredeti csapolások, illesztések mentén a szétnyílások szemmel láthatóan nagyobbak lettek, az elmozdulások már több irányban is megtörténtek. Egyes oszlopok kifelé mozdultak el. Ez a meggyengült szerkezet mára már alig tudta megtartani a nagyméretű faszobrokat. A balesetveszély elkerülése érdekében ideiglenesen el kellett azokat távolítani.

Ebből a kutatásból az is kitűnt, hogy meggyengült állapotban van a főoltár, a Fájdalmas Anya oltára és az oratóriumban felállított oltár is. A szószéken is láthatók szétnyílások. Az oltárok festményei repedezettek, a főoltárkép megrogyott, és hullámossá vált. Ezek a művészetileg is értékes alkotások szakszerű restaurálással még megmenthetők!

Mivel e munkák költségei olyan hatalmasak (Csak a Domonkos oltár restaurálása és felújítása Kb.: 30-40 millió forint), hogy felülmúlják a plébánia erejét, ezért ősi városunk lakóihoz fordulunk segítségért!

Ezt a kritikus helyzetet Pitti Katalin és Virágh András Liszt-díjas érdemes művészek is átérezték, amikor arra vállalkoztak, hogy a Szent Márton templomban az oltárok felújítására június 3-án, vasárnap 20.30 kezdettel jótékonysági koncertet tartsanak.

Koncertjük programja:
Uram! Én pásztorom! (Mein Herr, der ist mein Hirt!)
Liszt Ferenc és kortársai címmel
a következő műsorszámokat hallhatjuk:
Liszt Ferenc: Tu es Petrus
Liszt Ferenc: Ave maris stella
G.Donizetti : Eterno amore e fe
Liszt Ferenc: Choral
Liszt Ferenc: Freudvoll und Leidvoll
Es muss ein Wunderbares sein
C.Franck: G-dúr Sortie
C.Franck: Panis angelicus
Liszt Ferenc: Desz-dúr Consolation
Erkel Ferenc: Honfi imája
Ch.Gounod: Ave Maria
Liszt Ferenc: 23.Psalmus ….

Ezen a koncerten lehetőség nyílik arra, hogy adományaival támogassa a templom oltárának felújítását!
Szeretettel hívunk és várunk minden segíteni szándékozó jóakaratú embert, hogy újabb értékkel növeljük városunkat, s legyen újra Márton segítő városa Nyugat Királynője.

Forrás: Szent Márton Plébánia
 

.