Hirdetés

Új útvonal: kikötőbe vontatták a Fekete-tengeren sodródó halászhajót

Új útvonal: kikötőbe vontatták a Fekete-tengeren sodródó halászhajót

2017.09.13. 12:59

Kikötőbe vontatták a Fekete-tengeren sodródó migránshajót, melyen több mint 150 ember tartózkodott.

Hirdetés

A Fekete-tenger nemzetközi vizein viharba került, segítséget kérő halászhajóhoz riasztották a román határrendészetet és haditengerészetet: a több mint 150 embert szállító halászhajót szerda hajnalban bevontatták a Konstancától északra található midiai kikötőbe.

    A határvédelem fekete-tengeri összevont megfigyelő rendszere (SCOMAR) kedden észlelte a Midiától 32 tengeri mérföldnyire a román felségvizek felé közeledő hajót, a hadsereg egy helikopteres járőre pedig megállapította, hogy nagyon sok ember tartózkodik a fedélzetén. 

 A parti őrség két hajója azonnal elindult a gyanús vízi jármű felé, és a haditengerészet egy térségben tartózkodó hajójától is segítséget kértek, a tenger ugyanis viharos volt, a halászhajó rádiós vészjelzéseket adott le, és a kétméteres hullámok a fedélzetén összezsúfolódott emberek életét veszélyeztették.

    A RUYA 1 nevű halászhajót hajnali két órára sikerült bevontatnia Midiára egy olajkutató platformhoz tartozó civil hajónak. Fedélzetén 157 embert - köztük 56 gyermeket - találtak, akik iráni és iraki állampolgároknak mondták magukat. A román bevándorlási hatóság - egészségi állapotuk felmérése és a szükséges elsősegélynyújtás után - megkezdte azonosításukat. Az ügyben a konstancai ügyészség indított büntetőjogi vizsgálatot.

    Az utóbbi időben heti rendszerességgel vagy sűrűbben érkeznek ázsiai bevándorlókat szállító kisebb-nagyobb hajók Törökországból a román vizekre. A román parti őrség legutóbb szombaton fogott el egy csaknem száz illegális bevándorlót szállító hajót.

    A bevándorlási hivatal szerdán azt közölte, hogy a szombaton Romániába érkezett 96 külföldi (iraki és iráni) állampolgárt ügyészségi rendelet alapján 30 napra őrizetbe vették, és megkezdték a kiutasításukkal kapcsolatos eljárásokat. A csoport tagjait kitoloncolásukig az otopeni-i és aradi zárt befogadóközpontban helyezték el, ahol lefényképezték őket, ujjlenyomatot vettek tőlük, értéktárgyaikat és telefonjaikat pedig érkezéskor le kellett adniuk - derül ki a román bevándorlási hivatal közleményéből.

.