Kósa Lajos az önkormányzati rendszer átalakításáról

2010.03.30. 12:29

Kósa Lajos szerint az önkormányzati rendszert markánsan át kell alakítani, de kétharmados törvényekről van szó, és egy párt akkor sem engedhet meg magának mindent, ha ilyen többsége van.

Debrecen fideszes polgármestere az Index hírportálnak adott, kedden megjelent nyilatkozatában azt mondta: "csak akkor tudunk stabil rendszereket létrehozni, ha a fő vonalakban nemcsak egy esetleges parlamenti kétharmadra, hanem a politikai elit általános álláspontjára támaszkodunk. Különben jön majd valaki, és visszaborogat mindent".

Kósa Lajos szerint az önkormányzati hatáskörök és a választási rendszer is átalakításra szorul.

"Rosszul vannak felosztva a hatáskörök. Nagyon komoly baj, hogy az ország területi besorolásánál jelenleg tíz közigazgatási szint van, amikor öt is elég lenne. (...) Én ezt az egész régiós vircsaftot nem tartom sokra, nincs is rá szükség. (...) Azon viszont már érdemes gondolkodni, hogy a megyék közti nagyságrendbeli különbségeken lehet-e valamit igazítani" - nyilatkozta a fideszes politikus, aki szerint a kistérségi önkormányzati társulások jövőjéről is komolyan el lehet gondolkodni, hiszen kormányzati kényszerre jöttek létre, de fölöttébb kérdéses, hogy ennek mi értelme van.

A főváros rossz működése az egész országra kihat - hangsúlyozta Kósa Lajos, hozzátéve: ha fővárosi vezetőkkel beszél, mindegyikük azt mondja, hogy Budapest a mostani hatásköri leosztásban működésképtelen.

A fideszes politikus szerint az önkormányzati választásokig csak a helyhatósági választásra vonatkozó törvényt kell "rendbe tenni", és a választott képviselők számát szabályozni. Az önkormányzati feladatok rendezésére nincs ilyen szigorú határidő.
"A következő lépésben szeretnénk az önkormányzatok által ellátandó feladatokat jelentősen csökkenteni, és az önkormányzatok életét szabályozó joganyagot egyszerűsíteni. (...) A közigazgatási joganyag negyven százalékát hatályon kívül kellene helyezni" - értékeli Kósa Lajos.

Példaként említette, hogy a kiviteli tervek kötelező önkormányzati felülvizsgálatának elhagyásával rögtön megtakarítható több mint húszmilliárd forintot. Szerinte negyvenkilenc építésügyi szakhatóság helyett elég kettő, a fogyasztóvédelmi hatásköröket nem kell három-négy szervezetre széttelepíteni, olyan személyijövedelemadó-törvény kell, ami maximum két A4-es papíron elfér, és olyan adóbevallás, amit egy nyolc általánost elvégzett ember is ki tud tölteni.

Mindez persze szemléletváltást is jelent, mert tudomásul kell venni, hogy mindenki felelősséggel tartozik azért, amit csinál - fűzte hozzá.

A finn közbeszerzési törvény hét paragrafusból áll. A magyar 446-ból. Finnország az egyik legkevésbé korrupciótól sújtott ország a világon, Magyarország viszont Mali mögött van - emlékeztetett Kósa Lajos, aki szerint ha átalakítják a közigazgatást, akkor a korrupciós helyzetek jelentős része értelmetlenné válhat; az államnak viszont "tudomásul kell vennie, hogy nem tudja minden forintra rátenni a kezét".

Azokra a sajtóhírekre reagálva, amelyek szerint kormányzati pozícióra számíthat, Kósa Lajos úgy reagált: abban biztos, hogy a következő önkormányzati választásig a helyén marad, Debrecen polgármestereként eddig is meglehetős befolyásra tett szert az országos politikában, "ehhez nem kell miniszterség".
 

.