Kőszegi kerekasztal beszélgetés a stadionépítésekről és a sportról

2013.08.22. 20:53

Kósa Lajos a sportot a kultúra részének nevezte, s álláspontja szerint ugyanolyan fontos stadionokat építeni, mint például színházat vagy mozit.

A stadionépítésekről és az ifjúság sportos életre neveléséről tartottak kerekasztal-beszélgetést a Tranzit ifjúsági találkozón csütörtökön, Kőszegen.

    Bienerth Gusztáv, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) jogi bizottságának tagja bevezetőjében kifejtette: az egészséges sportélethez, labdarúgáshoz, egészséges ifjúságneveléshez többek között korszerű infrastruktúrára is szükség van. Mint mondta, jelenleg az országban kevés a korszerű labdarúgópálya, ezért itt az ideje, hogy a következő harminc évre befektessenek és megteremtsék azokat a feltételeket, amelyeknek köszönhetően a gyermekek, fiatalok, idősek lényegesen nagyobb számban tudnak kilátogatni a sporteseményekre, és ezen belül a labdarúgó-mérkőzésekre is.

    Beszélt arról is, hogy az ellenérvek - amelyek szerint sokba kerül, vagy másra kellene a pénzt költeni - általában a tervezés, az építkezés szakaszában hangzanak el. Ezek a kritikák viszont azonnal megszűnnek, ahogy elkészülnek a stadionok és az emberek birtokba veszik a stadionokat - jegyezte meg. 

Tranzit fesztivál, Kőszeg
Szöllősi György, a FourFourTwo magazin főszerkesztője, Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség budapesti nagyberuházásokért felelős kormánybiztosa, Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere és Bienerth Gusztáv, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA jogi bizottságának tagja (b-j) a Hitel, Világ, Stadium - Stadionépítési láz Magyarországon című kerekasztal.
Fotó: Nyikos Péter


    Fürjes Balázs, a kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos hangsúlyozta: a kiadások egy része már az építkezés alatt megtérül, például az Üllői út sarkán felszabaduló 30 ezer négyzetméternyi telket értékesíteni tudják. A stadiont úgy tervezték meg, hogy fenntartható legyen, fedezze a stadion működését, és profitot is termeljen - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy évente 30-40 focimeccset játszanak a létesítményben, de a stadionban az év minden napján lesz élet, mert az épület alkalmas kulturális rendezvények, fogadások, banketteket megrendezésére is.

    Fürjes Balázs kiemelte: az élsport egyik legfontosabb értelme, hogy perspektívát, életet, célt, reményt ad a fiataloknak. Lehet, hogy ezer gyermekből mindössze egy lesz élsportoló, de mindazok a gyermekek, akik sportolnak, megtanultak keményen dolgozni, megtanulják a kitartást, a csapatszellemet, és azt is, hogy a feladatok megoldásában együtt kell működni - mondta.

    Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen polgármestere a sportot a kultúra részének nevezte, s álláspontja szerint ugyanolyan fontos stadionokat építeni, mint például színházat vagy mozit. 

    A Debrecenben mintegy 14 milliárd forintból megvalósuló, 20 ezer férőhelyes korszerű stadionról elmondta, többfunkciós épületet valósítanak meg, ahol a futballmeccsek mellett fesztiválokat tartanak, lesznek majd színházi előadások, koncertetek, társadalmi események is.

.