Közepes eredményt hozott az oktatásügyi aláírásgyűjtés Ausztriában

2011.11.11. 14:06

A szavazók hat százalékát mozgósította és ezzel az összes eddigi népi kezdeményezéshez viszonyítva közepes eredményt ért el az az osztrák aláírásgyűjtési akció, amely oktatásügyi kérdéseket tűzött a zászlajára.

A rendelkezésre álló egy hét alatt, csütörtök éjfélig mintegy 383 ezer támogató aláírás gyűjt össze a tizenkét pontból álló javaslatcsomaghoz. A parlamentnek így napirendre kell tűznie a témát. A Hannes Androsch volt szociáldemokrata alkancellár, vállalkozó nevéhez fűződő aláírásgyűjtés ezzel a 17. legtöbb támogatást kapta az eddigi 35 úgynevezett népi kezdeményezés között. Az ORF rádiónak nyilatkozó neves osztrák politológus, Peter Filzmaier szerint mérsékelt politikai következménye lesz az akciónak.

A kezdeményezők saját megfogalmazásuk szerint "igazságos, hatékony és a világra nyitott oktatási rendszert" szeretnének, amely a korai gyermekkortól kezdve fejleszti a gyermekek tehetségét és segít gyengébb képességeik javításában. Legfontosabb követeléseik között szerepel az évismétlés megszüntetése, az egyetemek költségvetési támogatásának megemelése, a napközi otthoni kínálat kiépítése.
Androsch kijelentette, nem érik be azzal, hogy a parlament pusztán vitázik a kérdésről, és "legkésőbb a következő választásokkor" központi téma lesz az oktatásügy.

Filzmaier szerint hiányzott egy olyan központi követelés, amellyel kellően azonosulni tudtak volna a választópolgárok. Az aláírásgyűjtés teljes figyelmen kívül hagyását "egy párt sem engedheti meg magának", de az összes követelés teljesítése aligha lehetséges. Ehhez túl széles volt a témák skálája, de erőteljesebb támogatás is csak a legritkább esetben vezetett törvényi szabályozáshoz - vélekedett Filzmaier. Azt már jelenleg is tudni lehet, hogy a pontok egy részével foglakozik majd a kormány, mert ezekről már korábban is születtek bejelentések.

Eddig két esetben született törvény népi kezdeményezés alapján: a negyvenórás munkahét bevezetéséről, valamint a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény. Minkét esetben mintegy nyolcszázezer aláírás gyűlt össze. A legtöbb - több mint egymillió - állampolgárt a bécsi ENSZ-negyed építése és a géntechnológia hasznosítása mozgósította.

A felsőoktatás ügye az egyik legfontosabb politikai témák közé tartozik Ausztriában, az elmúlt években újra és újra napirendre került. Az utóbbi hónapokban felmerült a csak 2008-ban eltörölt felsőoktatási tandíj újbóli bevezetése, de a kérdés megosztja a kormánypártokat.

Az Androsch-féle kezdeményezés követelései között eredetileg szerepelt volna a középiskolai oktatás egységesítése is. Az "egységes iskola" fogalma szintén erősen megosztja a politikai nézeteket. Bevezetését Ausztriában az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) hosszú évtizedek óta szorgalmazza, mert az szerinte elősegítené, hogy érvényesüljön az esélyegyenlőség. A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) ezzel szemben elutasítja és ragaszkodik ahhoz, hogy fennmaradjon a gimnáziumi oktatási forma. Az egységesítés gondolata kellő támogatás hiánya miatt végül módosított formában, "teljesítmény szerint differenciált, magas színvonalú közös iskola" formájában került bele a szövegbe. Az aláírásgyűjtés eredményét végül mindkét kormánypárt a saját álláspontja alátámasztásaként könyvelte el.
 

.