Közgyűlés félházzal: a jobboldal nem volt ott

2010.08.13. 08:35

Csütörtökön rendkívüli közgyűlést tartott a szombathelyi képviselő-testület. Lesz szobor a Perint-parton, polgármesteri keret, lakásfelújítás, a civilek is kapnak még egy kis pénzt, nem lesz viszont parkfenntartó cég és egyelőre csendrendelet sem. Horváth Olga viszont nem hibás. A Fidesz bojkottált, a baloldal döntött.

Ha a városháza nagyterme egy komp lett volna tegnap délután, bizonyára felborult volna, mert a jelen lévők az egyik, a bal oldalon csoportosultak. Soós József, aki két évig a jobboldalt erősítette szavazataival, most megint inkább balra húz. A Fidesz és a Pro Savaria egy-egy képviselőt küldött mutatóba, pontosabban megmondóba. Ha mindannyian ott lettek volna, már ismét kisebbségben ültek volna. Lehet, ezért is választották inkább strandot vagy a fűnyírást. (De lehet, hogy más taktikai okok játszottak szerepet a döntésükben, amely nagyon nem volt korrekt a választóikkal szemben.)

A Fidesz fenyeget
A Fidesz ugyanakkor – jelezvén, hogy akkor sem teljesen mindegy nekik a város sorsa, hogyha éppen ismét kisebbségbe kerültek – Szakály Gábort beküldte az oroszlán barlangjába. Szakály nagy bátorságról, egyszersmint nem kis botorságról tanúságot téve kioktatta a polgármestert és a baloldalt, hogy két hónappal a választás előtt már csak ügyvezető polgármester szokott lenni, és nem hoz döntést a közgyűlés olyan kardinális kérdésekben, mint például a költségvetés. Az eredetileg több mint 200 millió forintnyi módosítást tartalmazó költségvetés-módosítással - kapcsolatban megjegyezte, hogy a baloldal kampánycéljait szolgálja, és az új közgyűlésnek első dolga lesz a mostani döntéshozókat elszámoltatni, és felelősségre vonni. (Hogy ki lesz a szombathelyi csontvázszakértő, arról egyelőre nem esett szó.)

Ipkovich visszautasítja.
Nemény András MSZP frakcióvezető erre úgy reagált Bibó nyomán, hogy a demokrata nem fél, az a képviselő viszont, aki nem vesz részt a közgyűlésen, az nem demokrata. Ipkovich György (MSZP) kijelentette, példa nélküli, hogy az egyik képviselő megfenyegeti a többit, azért, mert azok a feladatukat végzik. Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) viszont megjegyezte, a Fidesz ideküldte a verőemberét. (A verekedésben Czeglédy fivére volt Szakály ellenfele.) Szakály Gábor a reagálásokat azonban már nem hallotta, mivel távozott a teremből.

A Pro Savaria Egyesület Prugberger Emilt küldte, aki a 235 millió forintos költségvetés módosítással kapcsolatban azt mondta, hogy ki kell mondani, hogy megállj, a város hiányát nem lehet ekkora összeggel tovább növelni. Megjegyezte azt is, hogy nem lát olyan napirendi pontot, amely a rendkívüli közgyűlés összehívását indokolta volna. A képviselő ugyancsak nem vett részt a további tanácskozáson. (A polgármester indoklása szerint a választási bizottság létrehozása és a költségvetés módosítás, elsősorban a szociális ágazat pluszpénze miatt volt szükség a rendkívüli közgyűlésre.)

Újabb tételek a költségvetésben
Csaknem két órát vitatkoztak egymás között az egyébként többségben lévő képviselők, akik nem szavazták meg a Savaria mozi 3D-s technikával történő felturbózását (egyetértenek a gondolattal, de inkább pályázati pénzből kellene megvalósítani a 75 millió forintos fejlesztést), és a másik nagy tételt, a Kereskedelmi Szakközép felújításának plusz 60 millió forintos igényét sem fogadták el, inkább új közbeszerzést írnak ki. Csermelyi András nem szavazata miatt nem volt meg a többsége a karnevál plusz 4 millió forintos támogatásának sem.

Ugyancsak Csermelyi András vétózta meg azt a sportlétesítmény felújítást, amely a Dobó SE-épületéhez köthető, de nem tudni, hogy pontosan mi az a pályázat, amelyen 7 milliót nyertünk, 3 millió önerő mellé, viszont szükség lenne még hozzá 9 millióra.

Lesz viszont Horgászó kisfiú szobor kutyával a Centenáris-hídnál (9 millió forint), kifizetik a Safót kiadó cégnek a tartozást (12,5 millió forint), a civil szervezetek pedig kapnak még 10 millió forintot – Gyimesi József legnagyobb megelégedésére. A képviselő javasolta, hogy a polgármesteri keret 5 milliós, a szociális támogatások 20 millió, és az Iseum-intézmény kb. 20 millió forintos idei büdzséjét is időarányosan szavazza meg a közgyűlés, azaz ezeknek az összegeknek a felét. Ezt elfogadta a közgyűlés. Azt is, hogy a baloldal által szorgalmazott 100 millió forintos lakásfelújítás legalább ötven millióval valósuljon meg.

Kint is vagyok, bent is vagyok
A képviselők épp annyian voltak a teremben, mint amennyien szükségeltettek a költségvetési rendelet módosításához (15 fő). Ezt Gyimesi József (ESZE) jól kihasználta, és többször élt a csikicsukizás lehetőségével. Például, amikor észlelte, hogy a 10 millió forintos civil pénzt nem szavazták meg, költségvetés végszavazásánál kiült a székéből (mintha ott se lenne), így a polgármester megint szünetet rendelt el, majd újra megszavaztatta a 10 milliót, ezt elfogadták, ezek után Gyimesi is igent nyomott a költségvetés módosításra.

Ezek után körülbelül 100 millió forintot kell beletenni a város kasszájába. Az a kérdés, hogy ezt jelentős részben hitelből tegyék-e, nem képezte a vita tárgyát.

Egy másik napirendi pontnál is eljátszotta ugyanezt a játékot Gyimesi, mégpedig a csendrendeletnél (ezt a szocialista Oroszvári Péter kezdeményezte a Derkovits-lakótelep éjszakai kocsmáinak elcsendesítésére). Gyimesi szerint sérti a nyitva tartás korlátozása sérti a vállalkozói szabadságot, ezért nem támogatta – először. Aztán a közgyűlés végére, legalább két zártkörű tanácskozás után mégis, azzal, hogy csak január 1-től vezetik be, és egyelőre nem jelölik ki, hogy hol. (Tehát most a Derkovitson sem.)

Egyelőre nem alakít nonprofit Kft.-t a közgyűlés az arborétum látogatóközpontjának üzemeltetésére, és nem lesz parkgondozó cég sem, a Fidesz javaslatát leszavazta a közgyűlés.

Nem Horváth Olga hibázott
Beszámolót hallgattak meg az ad hoc bizottságok működéséről. Mivel a polgármesteri szakértői keretet vizsgáló bizottság elnöke Szakács Dávid (Fidesz) nem volt jelen, Nemény András azzal summázta a bizottság munkáját, hogy nem vizsgált semmit (holott az anyagok rendelkezésre álltak az interneten - állította, nem állapított meg semmit, viszont feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, de a feljelentést nem mutatta meg Nemény Andrásnak, pedig kérte.

Javasolta, hogy a fentiek alapján a közgyűlés szüntesse meg az bizottságot. Ezt támogatta Czeglédy Csaba is, aki még azzal toldotta meg Nemény mondókáját, hogy semmi másra nem volt jó ez a bizottság, mint hogy a „jobboldali sajtóban” ott viríthasson, hogy nyomoz a rendőrség, és ezt a kampányban jól felhasználhassa a Fidesz. A bizottság ezzel megszűnt létezni.

A nyolcmillió forint alatti szerződéseket vizsgáló bizottság elnöke Gyebrovszki János (MSZP) elmondta, hogy mivel (az akkor még) jobboldali többség nem szavazta meg azt a közgyűlési határozat módosítást, amire szükség lett volna a bizottság munkájához, a grémium munkája ellehetetlenült. Ezt tudomásul vette a közgyűlés.

Ugyancsak a szocialista képviselő vezette, a szocialista képviselők javaslatára létrehozott Oregon – Savaria Rehab-Team közti szerződéseket. A bizottság legutóbbi ülésén minden papírt átnézve nem látott szabálytalanságot, ahogy korábban a felügyelőbizottság sem, ezért Gyebrovszki kijelentette, hogy nem Horváth Olga (a Savaria Rehab-Team volt igazgatója) hibázott, hanem az a politikai szándék volt hibás, amely abba az irányba vitte el a városban a közfoglalkoztatást, hogy építőiparban vállaljanak munkát. (Korábban Gyebrovszki volt az, aki leginkább támadta a céget.) Ugyanakkor megjegyezte a képviselő, hogy a bizottság csak a felszínt karcolgatta a Rehab-Teamnél. Czeglédy alpolgármester pedig szükségesnek tartaná, hogy a következő közgyűlés világítsa át a céget, amely szavai szerint fideszes kézi vezérléssel működik. Gyebrovszki a következő bizottsági ülésre készíti el a lezárult vizsgálat jelentését.

Bizottsági matematika
Módosították a közbeszerzési bizottság létszámát hétről nyolc főre, azzal az indoklással, hogy így működőképesebb lesz. Soós József lett az új tag. Csermelyi András a bizottság elnöke viszont felvetette, hogy ennek a módosításnak nem fog örülni az ellenzék, lehet, hogy bojkottálja a bizottsági üléseket, és akkor lesz igazán működésképtelen a bizottság. Ipkovich György annak a reményének adott hangot, hogy lesz annyi felelősségérzet az ellenzéki képviselőkben, hogy ezt nem teszik meg.

A közgyűlés csaknem négy és fél óra után fejezte be a nyílt ülés munkáját. A nyíltságra azonban némiképp árnyékot vetett, hogy a polgármester több vitás kérdés tárgyalása közben szünetet rendelt el. A szünetekben a polgármesteri iroda zárt ajtaja mögött viszont sikerült kompromisszumra jutniuk a képviselőknek, ami nem új gyakorlat, de a nyilvánosság szempontjából nem túl szerencsés.
 

.