A kicsontozástól a Falco-ügyig – Közgyűlés utáni sajtótájékoztatók

2014.11.04. 17:17

A Jobbikon, a baloldali koalíción és a Fideszen kívül immár a Pro Savaria is sajtótájékoztatót tartott. Akadtak forró témák.

A Jobbikon, a baloldali frakción és a Fideszen kívül immár a Pro Savaria is sajtótájékoztatót tartott. Akadtak forró témák.

Számos újdonságot kell megszokniuk az új ciklusban azoknak, akik figyelemmel követik a szombathelyi közgyűlés munkáját. Vannak köztük nagyobb falatok, például az, hogy a városvezetés mintegy kiszervezte a döntéshozatal jó részét a bizottságokba, vagy éppen az, hogy a jövőben a Pro Savaria is a sajtó munkatársai elé áll a közgyűlések után.

Az egyes szervezetek képviselőinek megszólalását a sajtótájékoztatók sorrendjében foglaljuk össze. Azokat az ügyeket, amelyekről a tegnapi közgyűlés délelőtti, majd délutáni részéről szóló tudósításainkban írtunk, kihagyjuk, kivéve, ha ezekkel kapcsolatban a sajtótájékoztatókon új információk hangzottak el.

Jobbik

Balassa Péter kezd. Úgy fogalmaz, hogy különös öt év elé nézünk. Szombathely az önkormányzati választáson úgy döntött, az elmúlt 25 év tévútjai után változásra van szükség a városvezetésben. Reméli, elindul a megtisztulási folyamat. Ha törvénysértésre bukkannak, készek feljelentést is tenni. A Jobbik nyugodt, tiszta erő kíván lenni, mivel szerintük a hentespolitizálás elfogadhatatlan, a politikai közbeszéd legalja, agresszíven nem lehet politizálni.

A hétfői közgyűlésen kiderült, egyedül Balassa Pétert nem köti a frakciófegyelem. Hiszen Molnár Miklós, a Pro Savaria vezetője mindent megszavazott, amire a Fidesz–KDNP is az igen gombot nyomta meg. És kiderült már az első órában az is, hogy továbbra is igénytelen a közgyűlés stílusa, bár az igaz, hogy Hende Csaba számos aggasztó kérdést (például a kiskertek ügyét) tisztázott.

A Jobbik minden bizottságban kapott helyet; a szociális bizottságban a hazai önkormányzatiságban egyedülálló módon egy siket képviselő is, aki jeltolmács segítségével dolgozik majd. Balassa köszöni a városvezetésnek ezt a lehetőséget.

A képviselő úgy véli, a Fidesz a következő öt évben „minden idegszálával” azon lesz, hogy megtartsa a hatalmat. Ennek egyik eredménye az önkormányzat új Szervezeti és Működési Szabályzata (SZMSZ). Ezt a városvezetés saját magának írta, egyébként pedig úgy rossz, ahogy van – véleményez Balassa. A hivatali szervezéssel kapcsolatban például semmi sem szerepel benne.

A kicsontozástól a Falco-ügyig – Közgyűlés utáni sajtótájékoztatók

A Jobbik nehezményezi, hogy a közgyűléseket továbbra sem közvetíti a városi televízió. Állítólag technikai okok miatt. Holott már 1990-ben az első szombathelyi közgyűlésen is meg lehetett oldani a közvetítést.

A Jobbik egy alpolgármestert szeretett volna, hiszen az előző ciklusban csupán Molnár Miklós dolgozott, főleg az utolsó időszakban, mégis működött a város. A Jobbik Illés Károlyt tartja a legfelkészültebbnek, így őt támogatták. Szerették volna, ha Molnár Miklós nem áll be a városvezetés mellé, hanem Balassával együtt kontrollálhatták volna mind a jobb-, mind a baloldalt. Ráadásul öt év alatt 100 millió forintnál is nagyobb összeget emészt fel, hogy három alpolgármestere van a városnak.

A bizottságokban nyolc jobbikos delegált kapott helyet. A bizottsági struktúrával nem értenek egyet. Kilenc–tíz ötfős bizottságot szerettek volna létrehozni, ebből kettőt, a közigazgatási és infokommunikációs, valamint a jogi bizottságot kiemelten fontosnak tartották. Utóbbiról nem tettek le, mert fontos a jogbiztonság a városvezetés életében.

A Haladásról szólva Balassa kifejti, hogy most ég a ház, ezért összefogásra van szükség, nem arra, hogy riadalmat, félelmet keltsenek, bűnbakokat keressenek. Ő a taggyűlés összehívását javasolta a közgyűlésen.

Szalai Bálint, a gazdasági és városstratégiai bizottság külsős tagja a Jobbik külsős bizottsági tagjainak nevében azt mondja, Szombathelyért szeretnének dolgozni, minden olyan javaslatot támogatnak majd, ami a város érdekeit szolgálja.

Éljen Szombathely!–MSZP–DK–Együtt

Horváth Attila azzal a megállapítással kezdi a sajtótájékoztatót, hogy beigazolódtak azok a félelmeik, amelyeket az országgyűlési választás után fogalmaztak meg, nevezetesen, hogy a jobboldal szavai és hatalomgyakorlása szöges ellentétben áll egymással. Összefogásról beszélnek, majd elfogadják az elnyomás és a gyávaság SZMSZ-ét. Hasonló helyzetben a Fidesz kivonult volna a közgyűlésről, illetve nem töltötték volna fel a bizottsági helyeket – ahogy egyébként ők tették 2010-ben. Most viszont nem volt erre mód, mert neki kell állni dolgozni.

A tegnap meghiúsult rendkívüli közgyűlés után egy újabbat kezdeményeztek. Nem tűr halasztást a kiskertesek ügye (meg sem hallgatták őket), a fizetőparkolás megszüntetése a belvárosban, módosításra szorul a szociális rendelet, és a Falco-ügyben is lépni kell.

A legfájdalmasabb pontnak a Bem József utca 11-es ház kálváriáját tartja (egy, a SZOVA által elrontott pályázat miatt 8 millió forintot kellene kifizetniük a lakóknak), kérték, a közgyűlés vegye napirendre a kérdést, de nem tették.

Még mindig az SZMSZ: kikerült belőle a képviselői interpelláció intézménye, ki tudja, miért.

A bizottsági struktúráról szólva Horváth azt mondja, az figyelmen kívül hagyja a szombathelyiek választáskor megfogalmazott akaratát. „Nagyon csúnya” lépés volt, hogy megszüntették a közbeszerzési bizottságot: eddig a városvezetés legalább törekedett arra, hogy a képviselőknek némi rálátásuk legyen a közbeszerzésekre, most a városháza osztályvezetői (a Fidesz alkalmazottai) a bizottság tagjai. A baloldal aggódik értük, mert úgy látják, ezentúl majd szóbeli utasítások alapján kell lebonyolítaniuk az eljárásokat, és a felelősség is az övüké lesz.

A kicsontozástól a Falco-ügyig – Közgyűlés utáni sajtótájékoztatók

Rendkívül kevésnek tartják az évente hat közgyűlést – ez a törvényi minimum, amit a kistelepülésekre találtak ki, nem egy megyeszékhelyre.

Az alpolgármesterekkel kapcsolatban a képviselő Illés Károlynak jó munkát kíván, Koczka Tibor megválasztását pedig a demokrácia arcul köpésének minősíti. Molnár Miklósról nem hitték, hogy nem fogadja el a jobboldal által felkínált pozíciót, de ha ők lennének hatalmon, akkor ők is igényt tartanának a munkájára, mert jó, ha valaki őrzi a kasszát. Amit sajnál, hogy Molnár a kampányban képviselt elveiből többet feladott.

Nehezményezik, hogy a szociális támogatási keretben nem egészen 150 ezer forint maradt, mert a választás előtt nem sokkal egy Puskás Tivadart népszerűsítő kiadványra majdnem 8 millió forintot fizettek ki. Ez az összeg azért nem érte el 8 milliót, mert akkor már közbeszerzési eljárást kellett volna kezdeni – vélte Horváth. – A keretet fel kell tölteni, mert ebből a pénzből vennének tüzifát a rászorulóknak – tette hozzá.

Szóba kerül az ominózus kicsontozós kijelentés is: rengeteg csontváz van a városházán, ők ezeket ki fogják szedni a szekrényekből – erre utalt Czeglédy Csaba Koczka Tibornak mondott kijelentésével, ami egyébként egy nem sajtónyilvános beszélgetésen hangzott el, azt Hende Csaba hozta nyilvánosságra. Már most vannak információik bizonyos ügyekről, hasonlóan a drogügyhöz, és ahogy az „előző fiúk” viselt dolgait, úgy a "mostani fiú" bűnlajstromát is a nyilvánosság, azaz a sajtó elé viszik, mert a nyomozó hatóságok munkájával nem elégedettek.

Az ülés elején konfliktus támadt a megjelent kiskertbérlőkkel: részt akartak venni a közgyűlésen, de a városháza kommunikációs vezetője kihívta a rendőrséget, mert úgy vélte, nincs ott keresnivalójuk. Horváth nem tud arról, hogy ki vagy kik voltak azok, akik – szórólapok segítségével – hívták oda őket.

Szuhay Viktor, a DK részéről csalódottságának ad hangot: ők hittek Hende Csabának, bíztak az együttműködésben, de látták, hogy nem a közös munkáról fog szólni a közgyűlés.

A sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban Angyal László az alábbi levelet juttatta el szerkesztőségünknek:

Helyreigazítási kérelem

A z ÉLJEN SZOMBATHELY – MSZP- DK SZOMBATHELY! - MSZP-DK – EGYÜTT -frakció keddi sajtótájékoztatóján elhangzottakkal ellentétben nem küldtem el senkit - különösen nem a kiskertbérlőket – hétfőn délelőtt a Városházáról.

Szombathely Megyei Jogú Város önkormányzatának kommunikációs vezetőjeként a Városháza aulájában arról tájékoztattam a kiskertbérlőket, hogy mindkét közgyűlés – a délelőtti és az esti, rendkívüli, amelynek napirendi pontjai között szerepel a kiskertek ügye - nyilvános, azt bárki a helyszínen is figyelemmel kísérheti.

Nem felel meg a valóságnak az sem, hogy rendőröket hívtam a helyszínre. Erre okom sem volt és hatásköröm sincs.

Angyal László

kommunikációs vezető

 

Fidesz

A frakciót Lendvai Ferenc frakcióvezető képviseli, aki a kicsontozós kijelentést politikai felhangnak minősíti. Elmondja, a közgyűlés előtti frakcióegyeztetésen a baloldal előre kitalált forgatókönyv szerint viselkedett. Egyelőre jogászok vizsgálják, nem lesz-e megalapozatlan, ha feljelentést tesznek, annak ellenére, hogy felháborító dolog történt. Az ő frakciójuknak nem lesznek ilyen megnyilvánulásai, ők a kulturált politizálás hívei.

SZMSZ: új testülethez új szabályzat kell – hangsúlyozza Lendvai.

A bizottsági elnöki posztokat olyanok kapták meg, akik tapasztalatokkal rendelkeznek az adott területeken. Minél nagyobb bizottságokat akartak létrehozni, hogy az ellenzéki képviselőknek és a külső szakértőknek is jusson hely. Szerinte a jövőben szakmai munkát folytatnak majd a bizottságok, nem politikait.

Az ellenzék kevés helyet kapott a bizottságokban, de 2006-ban, amikor a szocialisták nyertek választást egyfős többséggel, 6:1, 8:1, 9:1-es többségeket alakított ki a baloldal, és a Fidesz akkor csupán három külső szakértői hellyel rendelkezett, most ennél sokkal jobb az ellenzék helyzete.

A kicsontozástól a Falco-ügyig – Közgyűlés utáni sajtótájékoztatók

A frakcióvezető külön szól a közbeszerzési bizottságról: ötfős szakértői bizottságot akarnak létrehozni, de ez nem jelenti azt, hogy a képviselők nem vehetnek részt az üléseken, vagy ne tekinthetnének be a különféle dokumentumokba. Bíztatja is őket, hogy tegyék meg.

Lendvai a Bem utca 11-es ház ügyének tárgyalását a november végi közgyűlésre ígéri, és elmondja azt is, hogy a Haladásnál belső ellenőrzést végeznek.

Koczka Tiborral kapcsolatban megtudjuk, hogy a képviselő már nem a médiaközpont vezetője, utódját a közgyűlés választja meg ugyancsak november végén.

Pro Savaria Egyesület

A legrövidebb sajtótájékoztatót Molnár Miklós tartja. Ezentúl mindig ott lesz a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón a Pro Savaria is, mivel önállóan van jelen a közgyűlésben, nem tagja a Fidesz-frakciónak, nincs frakciószövetség sem.

Ugyanazt a szakmaiságot képviselik, amit eddig, ugyanakkor tudomásul vették, hogy vannak bizonyos politikai feltételrendszerek, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy ez megjelenhessen a közgyűlésben. Az egyesület egy olyan lehetőséggel élt, amely nem sokszor adatik meg egy civil szervezet életében.

A Pro Savaria a következő öt évben a saját programját képviselve ad támogatást a polgármesternek, annak érdekében, hogy a gazdaságfejlesztésre vonatkozó elképzeléseiket teljes egészében, valamint egyéb programpontjaikat is megvalósíthassák. Ilyen szakmai irányításra 1990 óta nem volt példa a városban – fejtegeti Molnár.

A kicsontozástól a Falco-ügyig – Közgyűlés utáni sajtótájékoztatók

A Falco-üggyel kapcsolatban elhangzik, hogy január végére elkészül egy előterjesztés, amely közép- és hosszú távon, a lakók és a gazdaság számára is megnyugtatóan rendezi a kialakult helyzetet. Addig a Pro Savaria nem tudja elfogadni, hogy folyamatosan politikai köntösbe bújtatnak szakmai kérdéseket. Főképp nem azoktól, akik annak idején az érintett terület átminősítéséről döntöttek, most pedig a visszaminősítést szorgalmazzák.

Végül Molnár Miklós az új képviselőknek felajánlja a segítségét, bármikor bekopogtathatnak hozzá, az ajtaja mindenki előtt nyitva áll.

.