Liszt Ferenc nevét venné fel a felsőpulyai (Oberpullendorf) gimnázium

2011.09.26. 20:49

Liszt Ferenc nevét akarja felvenni a felsőpulyai (Oberpullendorf) gimnázium - erősítette meg Adalbert Reidinger igazgató az osztrák rádió internetes hírét az MTI-nek nyilatkozva.

Az igazgató kifejtette: mivel egy teljes névváltoztatáshoz parlamenti határozatra lenne szükség, az iskola megtartja eredeti elnevezését is, vagyis a BG-BRG-BORG Oberpullendorf (Felsőpulyai Szövetségi Gimnázium - Szövetségi Reálgimnázium - Szövetségi Felsőreálgimnázium) rövidítést. Ezt egészítik ki a híres zeneszerző nevével a burgenlandi iskolában.

A névváltoztatás a zeneszerző és zongoravirtuóz születésének 200. évfordulója alkalmából merült fel. "Haydnnal ellentétben Lisztre Burgenlandban eddig, vagyis a jubileumi évig nem irányult figyelem. Pedig a saját korában valódi szupersztár volt, aki megérdemli, hogy emléket állítsanak neki" - mondta az igazgató.

A jubileumi évre készülődve a gimnázium diákjai kirándulást tettek Liszt szülőhelyén, a közeli Doborjánban (Raiding), valamint a németországi Weimarban, ahol udvari karmesterként tevékenykedett Liszt Ferenc. Tanultak a bayreuthi évekről és a Richard Wagnerhez fűződő családi kapcsolatáról is. A diákok a tanulmányutakról cikkeket írtak a járási újságba, az iskolában kiállítást rendeztek be.

A névmódosításhoz be kell szerezniük a tartományi iskolatanács, illetve az oktatási minisztérium egyetértését. Az igazgató hozzátette, biztos benne, hogy kedvező választ kapnak. Remélik, hogy a válasz még október 22. - Liszt születésének napja - előtt, de legalábbis a jubileumi évben megérkezik.

A gimnázium tanterveit a lehető legtöbb tantárgyban úgy alakítják ki, hogy azokban szerepet kapjanak a Liszt Ferenccel kapcsolatos ismeretek. Franciaórákon foglalkoznak Liszt francia nyelven folytatott levelezésével, hittanórákon a vallásos művekkel. Természetesen nem maradhat ki a történelem- és a zeneórák tananyagából sem Liszt Ferenc.

A felsőpulyai gimnázium alsó négy osztályában heti három órában magyarnyelv-tanítás is folyik. A magyar, valamint a horvát az angol mellett második választható idegen nyelvként szerepel a tanrendben.

A jogszabályok alapján a nemzeti kisebbségek - az osztrák szóhasználattal népcsoportok - nyelve esetében legkevesebb öt jelentkező esetén kell a nyelvoktatást biztosítani - mondta el az igazgató. Az alsó tagozaton a különböző évfolyamokon összesen mintegy negyven gyerek tanul magyarul, de a felső tagozatban többnyire nincs meg az elégséges létszám. A magyarul tanuló gyerekek egy része a régi burgenlandi magyar népcsoporthoz tartozik, mások újonnan betelepült magyar családok gyerekei, de osztrák szülők is taníttatják magyarul a gyerekeiket. Az osztrák szülők felismerik, hogy az egyre szorosabb kapcsolat miatt hasznos a szomszédos ország nyelvére tanítani a gyerekeket - mondta Adalbert Reidinger. Mint hozzátette, magánvéleménye szerint éppen ezért ésszerű volna, ha első idegen nyelvként tanulhatnának magyart gyerekek.

Korábban:

Doborján, Liszt szülőfaluja és a lánzséri várrom
 

.