Még 33 milliárd forint fejlesztési keret a Leader egyesületeknek

2011.11.16. 20:49

Még 33 milliárd forint összegű fejlesztési keret áll rendelkezésre a térségi Leader egyesületeknek - közölte V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára szerdán sajtótájékoztatón Szabolcs községben.

A Leader szervezetek összesen 830 célterület beruházásához kaphatnak támogatást, a rendezvények szervezésétől kezdve, nemzetközi kapcsolataik finanszírozásán át, a különböző vidékfejlesztési feladatokig - mondta a tárca vezető tisztségviselője. Kiemelte: a minisztérium azt szeretné, ha a jövőben a gazdasági fejlesztéseket részesítenék előnyben az egyesületek.

V. Németh Zsolt elmondta: a Leader szervezetek részéről jelentős az érdeklődés a támogatási lehetőség iránt. Ezt az bizonyítja, hogy a legutóbbi határidőig olyan mennyiségű pályázatot nyújtottak be, amit a számítógépes rendszer nem volt képes befogadni. Ezért - folytatta - rendelet-módosítással lehetőséget teremtenek arra, hogy ha ütemezetten is, de valamennyi elkészült pályamű elbírálásra kerülhessen. A sajtótájékoztatón az államtitkár szólt arról is, hogy ezekben a hetekben értékelik a mikro vállalkozások és a turizmus fejlesztésére beadott pályázatokat. A 7 milliárd forint összegű vállalkozás-fejlesztési keretre - közölte - 1.236, míg a turisztikai 4 milliárdos keretre 1.148 pályázat érkezett be. Hozzátette, hogy vizsgálják annak a lehetőségét, miként tudnák a tartalékkeretből növelni a pályázók támogatási összegét.

Az államtitkár hangsúlyozta: a pályázat-elbírálást a jövőben szeretnék felgyorsítani, az eddigi 14-16 hónap helyett fél éven belül dönteni szeretnének minden esetben, hogy a fejlesztési források minél hamarabb az érintettek rendelkezésére álljon. Minél előbb szeretnék lezárni az uniós támogatású pályázati lehetőségeket, hogy indíthassák a Széchenyi Terv programjait. V. Németh Zsolt kitért a vidéki örökség megőrzése elnevezésű pályázati lehetőségre is, amelynek keretében 477 egyházi, döntően templom és 29 népi műemléképület újulhat meg. Az úgynevezett falufejlesztési támogatási keretből pedig a védettség alatt álló települési létesítményeket tehetik rendbe a pályázók.

A jövő évi pályázatok közül az államtitkár megemlítette a fiatal gazdák támogatási, a tanyai területek, illetve a tevékenységüket bővítő agrárvállalkozások fejlesztési lehetőségeit, valamint a mezőgazdasági utak rendbe tételének segítését. A pályázati lehetőségeket januártól folyamatosan írják ki, március végéig. A mezőgazdasági utak felújításánál megjegyezte, hogy az önkormányzatok és a gazdálkodók közösen pályázhatnak majd, s helyi építőanyagok felhasználásával, közmunkások segítségével tehetik rendbe a határban az utakat, megoldva a csapadékvíz-elvezetést is.
 

.