Mennyire tiszták a természetes strandok? (4 év mérési adataival)

2011.06.20. 15:54

 A Vas megyei tavakban bátran fürödhetünk.

Szajki tó (Vas megye)

Ha sok helyen van is belépő, még mindig a legolcsóbb nyári programok közé tartoznak a természetes vizek strandjai. Viszont itt a legnagyobb kockázata a vízminőségnek.  A Vas megyei tavakban bátran fürödhetünk, a Balaton is rendben van Zalában. Győr megyében legyünk óvatosak. Az Országos Közegészségügyi Intézetet kérdeztük.

Országos helyzet
 
Az ország természetes vizű strandjai közül a legtöbb kiváló vízminőségű strand a Balatonnál van, ahol a fürdőhelyek nagy része kiváló, míg a többi is legalább jó minősítést kapott - mondta Kovács Márta, az Országos Tisztiorvosi Hivatal közegészségügyi főosztályának vezetője egy múlt heti sajtótájékoztatón.
 
Közlése szerint Magyarországon összesen 255 szabadvízi fürdőhely van, ebből várhatóan 235 üzemelhet az idei szezonban. Közülük 172 kiváló, 34 jó, 10 pedig tűrhető minősítést kapott. Tizenkét helyen "kifogásolt" volt a vízminőség, további hét ellenőrzése még folyamatban van.
 
A megfelelő vízminőség mellett számos feltétele van annak, hogy egy fürdőhely megkapja a működési engedélyét - mondta Kovács Márta a sajtótájékoztatón. Az elvárások között említette, hogy legyen elég zuhanyzó, biztosítsanak ivóvizet, továbbá lenni kell pihenésre alkalmas területnek is. Több mint ötszáz ember befogadására alkalmas strandon a fürdőzőkre  úszómesternek kell felügyelnie, míg ezernél is több látogatót fogadó helyen külön elsősegélynyújtó helynek is lennie kell - sorolta a közegészségügyi főosztály vezetője.
 
Szajki tó (Vas megye)
A Szajki-tó (Vas megye)
 
Kádár Mihály, az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) főosztályvezetője elmondta, hogy a rosszabb vízminőségű fürdőhelyek többsége a Tiszánál van. Az összes szabadvízi strand közül jelenleg 19 nem üzemel, egy helyen, a fővárosi Omszki-tónál pedig tilos a fürdőzés. Kádár Mihály azt mondta, ennek nem vízminőségi, hanem biztonsági okai vannak, továbbá több olyan feltétel sem teljesül, amely a fürdőhelyek működési engedélyéhez szükséges - tette hozzá.
 
A rosszabb minősítés viszont nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott helyen most lenne rossz a vízminőség, a  fürdővizeket ugyanis uniós irányelvek szerint, négyéves időszak bakteriológiai vizsgálati eredményeinek értékelése alapján minősítik. Kádár Mihály kiemelte: a rosszabb minősítést kapott strandok között több olyan is van, amely 2007-es, vagy 2008-as rossz eredménye miatt kapta besorolását.
 
Megkérdeztünk az Országos Közegészségügyi Intézetet
 
Mivel a sajtótájékoztatón nem hangzottak el konkrét, helyszínekhez köthető mérései adatok, így az Országos Közegészségügyi Intézethez fordultunk a nyugat-magyarországi természetes strandok ügyében, annál is inkább, mert az intézet honlapján található adatok értelmezésénél is nehézségekbe ütköztünk.
 
Tengelits András sajtóreferens elmondta: az Országos Közegészségügyi Intézetet honlapján egy interaktív térkép segíti a tájékoztatást, ezen vannak feltüntetve az engedélyezett természetes strandok.
 
Ha a „fürdővizek” menüpontra kattintunk, először valóban nem látunk semmit, de ha tudjuk település nevét, akkor a kereső megtalálja.
 
Még egyszerűbb, ha a térképet kinagyítjuk a minket érdeklő területnél. A strandokat sárga pöttyök jelzik. Ha a püttyök felé visszük a kurzort és kattintunk, megkapjuk a legújabb mérési eredményeket. (Sajnos itt csak azt tudjuk meg, hogy az adott strand éppen megfelelő-e a fürdőzésre.)
 
Ilyen sárga körök jelzik a fürdőket
Ilyen sárga körök jelzik a természetes strandokat
 
Informatívabb az a – sajtótájékoztatón is említett - adotokat közlő táblázat, amely az utóbbi négy teljes év (2007-2010) méréseit összegzi.
 
A táblázatot az EU-sztenderdek szerint, meglehetősen bonyolult metóduss alapján állítják össze - most el lapunknak Tengelits András.
 
Az egész országra vonatkozó táblázatot (pdf-formátum) innen lehet letölteni.
 
Nyugat-Magyarország vizei
 
Az említett négy év mérései alapján a nyugat-dunántúli régió természetes strandjai a következő minősítéseket kaptak:
 
Vas megye
 
 
Döröske
 
Döröske tófürdő
Nem üzemelt
 
Gersekarát
 
Olimpia-tó, szabad strand
Kiváló
 
Hegyhátszentjakab
 
Vadása tófürdő
Kiváló
Hosszúpereszteg
6. sz. tófürdő (Szajki-tó)
Kiváló
Szentgotthárd
Máriaújfalu, Hársas-tó
 
Zala megye
 
Balatongyörök
Becehegy-KUNÉP szabad strand
Nem üzemelt
Castrum kemping
Nem üzemelt
Községi strand
Kiváló
Gyenesdiás
Alsógyenesi strand
Kiváló
Diási Játékstrand
Kiváló
Hévíz
Tófürdő
Kiváló
Keszthely
Déli szabad strand
Helikon strand
Hotel Helikon strand
Kiváló
Hotel VIA strand
Kiváló
Libás strand
Kiváló
Városi strand
Zala kemping
Vonyarcvashegy
Lidó strand
Park kemping és üdülőfalu
Nem üzemelt
Zalaegerszeg
Gébárti-tó, strand
Kiváló
Zalalövő
Borostyán-tó, strand
 
 
Győr-Moson-Sopron megye
 
Bősárkány
Tóstrand
Kiváló
Dunasziget
Szabad strand
Tűrhető
Fertőrákos
Fertő-tavi vízitelep
Kiváló
Győr
Aranypart I
Kifogásolt
Aranypart II
Tűrhető
Győr-Gyirmót
Achilles strand
Kiváló
Halászi
Halászi szabad strand
Ikrény
Ikrényi Strandfürdő
Kiváló
Mosonmagyaróvár
Itató szabad strand
Tűrhető
Sopron
Tómalom-fürdő
Kiváló
 
.