Mennyire veszélyesek a szúnyogok Magyarországon?

2012.06.07. 08:45

Számos kórokozót terjesztenek a szúnyogok, elenyésző azonban a magyarországi halálesetek és fertőzések száma.

Pánikot keltettek a szúnyogokkal, kullancsokkal kapcsolatban szakemberek az elmúlt időszakban a médiában – jelentette ki Farkas Róbert, Szent István Egyetem Parazitológiai és Állattani Tanszékének vezetője az m1 Ma reggel című műsorában.
Szúnyog vizsgálata egy üvegcsőben Balatonmáriafürdő és az M7-es autópálya közötti területen. MTI Fotó: Varga György

Mint mondta, a szúnyogokról régóta tudjuk, hogy számos kórokozót terjesztenek, melyek közül hazánkban egy vírusfertőzésnek és egy fonálféreg okozta fertőzésnek van jelentősége. Az úgynevezett nyugat-nílusi láz vírusa több állatfajban jelen van, Magyarországon emberekben is megállapították, de azt nem tudjuk, hogy a szúnyogok hány százaléka fertőzött ezzel. Hozzá kell tenni - a pánikkeltés elkerülése érdekében -, hogy eddig egy halálesetről tudunk, és a nyugat-nílusi láz tünetei nagyon ritkán fordulnak elő emberen.

 

A nagyobb szúnyogtenyészhelyek mellett kutyákban kimutatták a fonálféreg okozta dirofilariózist. Ezt kutyáról a szúnyog átviheti emberre, és az emberekben a bőr alatt, a szem környékén okozhatnak elváltozást, de ez nem halálos, Évente mintegy 10-15 ilyen eset jut tudomásunkra – hangsúlyozta a professzor.

Beszélt arról is, hogy az ország déli részén a legmelegebb nyári hónapokban találtak két délről jövő szúnyogfajt. A mediterrán térségben ezek az apró lepkeszúnyogok leishmaniát terjesztenek. Ezek egysejtű vérélősködők, melyek világszerte előfordulnak, főként a kutyában, ahonnan átjuthatnak emberbe. Magyarországon eddig egy-két tucat importált eset fordult elő, akik a Közel-Keleten járnak, azok fertőződhetnek meg ezzel, de magyarországi fertőzéses esetet eddig még nem regisztráltak – magyarázta Farkas Róbert.

.