A Szova ZRt. közel félmilliárd forint értékű beruházásai még most zajlanak, vagy előkészítés alatt állnak.
Szombathely belvárosának funkcióbővítő beruházásának keretében már több szalagátvágásra került sor: felavattuk a Fő tér szépítést, a városháza új szárnyát, legutóbb pedig a mozit. De még korántsem értünk a projekt végére, a Szova ZRt. közel félmilliárd forint értékű beruházásai még most zajlanak, vagy előkészítés alatt állnak.
A belváros funkcióbővítő megújítása többszereplős történet. A közösségi célú beruházásokat megvalósító önkormányzat konzorciumi partnere a Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási ZRt, amely a gazdasági célú beruházások megvalósításával vállalt részt a projektben.
A Szova kötvénypénzből fejleszt
Mint nemrégiben
beszámoltunk róla, az önkormányzat határidőre sikeresen abszolválta a belváros rekonstrukcióban maga által vállalt feladatot. A Szova ZRt ugyancsak - ha az eredeti tervhez képest egyes projektelemek esetében a tervezetthez képest némi csúszással is - de biztosan halad a cél felé. Az ő feladatuk volt a mozi-árkád alatti üzletek kialakítása, a Kossuth Lajos u. 11. szám alatt egy üzletház felépítése, és a Kőszegi utca 7. és 11-17 szám alatt kiskereskedelmi üzletek kivitelezése. Ez utóbbi beruházások elszámolható költsége
469,378 millió forint – tájékoztatta lapunkat a zrt. Mindhárom beruházás esetében a támogatás mértéke 30 százalék. A megvalósításhoz szükséges önerőt a SZOVA Zrt. a közgyűlés 2009. májusában hozott határozata alapján a kötvényforrásból biztosítja. De nézzük, mi is épül és várhatóan mikor lesz kész.
Árkád alatti üzletek
A beruházás révén összesen 165 nm hasznos alapterületű 5 db kiskereskedelmi célra igénybe vehető üzletet alakítanak ki. Mint azt már korábban megírtuk a Savaria Art
Mozi Árkád üzletek átalakításának kiviteli dokumentációját a Mátis és Egri Tervező Kft. készítette. A kivitelezésre kiírt közbeszerzést az INTER-ALP Kft. nyerte, 150 napos határidőt vállaltak. A kivitelezés nettó költsége 47 602 000 forint. A beruházás befejezése 2011. áprilisára várható.
Kossuth Lajos utca 11. szám alatti üzletház
A Kossuth Lajos utcában pillanatok alatt elbontották a 11. számú épületet. A zrt-től megtudtuk, hogy az SZOVA ZRt. tulajdonában lévő ház már több éve üresen állt. További gazdaságos üzleti hasznosítása csak az épület teljes átalakításával, átszervezésével volt lehetséges. Ezért került sor az utca arculatába nem illő épület bontására és a telken a szabályozási tervvel összhangban egy új épület kialakítására. Az új házban üzlet-illetve irodahelyiséget alakítanak ki, közel 500 nm-en. A kivitelezést a Bereczki Kft. nyerte, amely nettó 101,599 millió forintért vállalta a munkát. A beruházás tervezett befejezése 2011. szeptember.
Kőszegi utcai házak
A Kőszegi utcai fejlesztés célja a 7. valamint 11-17 számú, önkormányzati tulajdonú épületekben található, kis- és középvállalkozások által működtetett – a XIX. századi történelmi belvárost idéző – kereskedelmi, szolgáltató és vendéglátó üzletek külső-belső megújítása. Az udvarokban az üzletek működéséhez szükséges kötelező számú parkolóhelyet is kialakítanak. A Kőszegi utcai házak bontási, építési valamint kiviteli terv dokumentációját a Karácsony és Tsa Mérnöki Iroda Kft. készítette. A kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás folyamatban van. A nyertessel várhatóan 2011. januárjában kerülhet sor a szerződéskötésre. A projekt várható befejezése 2011. december – tájékoztatta lapunkat a Szova ZRt.
Megtérülést várnak
A városi honlapon
található, Végleges Akcióterületi Terv című dokumentumból kiderül, hogy összesen tizennyolc üzlethelyiség kialakítása szerepel a programban: egy a Kossuth utcai épületben, tizenkettő a Kőszegi utcai házakban és öt az árkád alatt. Bár a támogatás mértéke ennél a projektelemnél lényegesen alacsonyabb (harminc százalékos), mint a közösségi fejlesztéseknél (15 százalék), a Szova 350 millió forint körüli befektetése – az elképzelések szerint – megtérül a város vagyonhasznosító cégének: a Kossuth utcai épületből havi 4-5 millió forintos eredményre számítanak, ugyancsak ennyire az árkádok alatti üzletekből, a Kőszegi utcai épületek hasznosításából pedig havi 20 millió forintra.
És ami nem jött össze…
Két fehér folt maradt azonban az úgynevezett akcióterület térképén: az egyik a Savaria szálló, a másik pedig a Kőszegi utcai parkolólemez. Mindkét terület magánkézben van, a beruházások is magántőkéből valósultak volna meg, a támogatott önkormányzati beruházásokkal párhuzamosan. A szálló felújításának gátja – legalább is papírforma szerint – a parkolóhelyek hiánya, erre nem sikerült az ügyet előremozdító megoldást találni. A parkolólemez megépítésére a tulajdonos ITP Royal Kft. nem tett eredménnyel járó erőfeszítéséket, holott a várossal kötött adásvételi szerződés is erre kötelezte volna. A szerződésben a parkolólemez megépítésére meghatározott határidő letelt, így a képviselőtestület októberi, illetve novemberi ülésén döntött arról, hogy él a terület visszavásárlási jogával, és egyelőre – és ideiglenesen - maga hasznosítja 30 millió forint ráfordítással „zúzalékolt” parkolóként a telket, mégpedig a sárga övezeti díjszabás szerint.