A végét járjuk: befejezés előtt a szombathelyi nagyberuházások

2010.12.14. 15:06

Befejezésükhöz közelednek az elmúlt három évben indított nagyprojektek. Nem mindegyik volt problémamentes. Lakézi Gábor osztályvezető segítségével foglaljuk össze az eseményeket és a még hátralévő feladatokat.

Befejezésükhöz közelednek az elmúlt három évben indított nagyprojektek. Nem mindegyik volt problémamentes, de ahhoz képest, hogy a számos kisebb mellett egyszerre három, összesen ötmilliárd forint értékű nagyberuházás zajlott egy időben a belvárosban, - az Isuem kivételével - viszonylag simán zajlottak a dolgok. Lezajlott mindegyik. Lakézi Gábor osztályvezető segítségével foglaljuk össze az eseményeket és a még hátralévő feladatokat.

 
Weöres Sándor Színház
 
A Helyőrségi Művelődési Otthon (HEMO) színházzá történő alakítása 2009-ben indult, legalább is ekkor fogadták el a beruházási programot. Az épület kivitelezésének határideje december 5-e volt, a napokban kezdődik és körülbelül egy hónapig tart a műszaki átadás. Ez nem jelenti azt, hogy a kivitelező ZÁÉV december elején levonul a helyszínről, mert a műszaki átadás során esetleg talált hibákat még ez idő alatt korrigálják – tudtuk meg Lakézi Gábortól, a polgármesteri hivatal városfejlesztési és üzemeltetési osztály vezetőjétől. A kivitelezés határidejét egyszer módosították (közbeszerzési eljárás keretén belül tárgyalásos eljáráson), amire azért volt szükség, mert olyan statikai problémákkal találták magukat szemben, amelyeket a tervezők nem láttak előre – tudtuk meg.
 
Az osztályvezető tájékoztatása szerint a Jordán Tamás színidirektor által január 22-re tervezett ünnepélyes megnyitó előadásra helyükre kerülnek a színháztechnikai berendezések és a bútorok is. Egyedül a homlokzatra készített reliefet teszik fel később. Elkészültek a külső létesítmények is, utak, parkolók, ezeket egyelőre a kivitelező használja felvonulási területként.
 
A projekt 1,85 milliárd forint értékű projekt teljes mértékben állami finanszírozású.
A költségkeretben benne maradtak. Az épület kivitelezése 1 millió 415 ezer forintba került. Az állami támogatással 2011 végéig kell elszámolnunk.
 
Belváros, mozi
 
Az Integrált Városfejlesztési Stratégia keretében került sor a belváros funkcióbővítő beruházásra, ennek programját 2009. év elején fogadták el. A többszereplős, több elemet magába foglaló projektből az, ami az önkormányzat vállalása volt gyakorlatilag lezárult.
 
A leglátványosabb változás, a Savaria Mozi külső homlokzatának felújítása (és a fogadótér burkolatának cseréje) ugyancsak a ZÁÉV kivitelezésében határidőre elkészült. (És nem kellett szerződést sem módosítani.)
 
Probléma azért akadt, például a mozi többször beázott. A károk elhárítását a kivitelező vállalta magára, a nagyterem teljes ülésrendszerét (azt is, amit nem ért esővíz) kitisztították, és az egész épületet kifestették. Ezzel együtt is tartani tudták a határidőt.
 
Azok a munkák, amelyeket még most lát a járókelő a mozi környékén, már az üzleti partnerként a projektbe bevont Szombathelyi Vagyonhasznosító ZRt. beruházásában történik, az árkádok alatt üzleteket építenek fel. Ugyancsak ők építkeznek Kossuth utca 11. számú ház helyén, valamint a projektbe bevont Kőszegi utcai házak felújítása is rájuk vár.
 
A beruházás során többletforrás igénybevételére nem volt szükség. A mozi megújítása 249 millió 852 ezer forintba került, ebből 212 millió 374 ezer forint volt a támogatás és 37 millió .478 ezer volt az önerő.
 
A mozi vasárnapi átadásáról lapunk is beszámolt.
 
Iseum
 
A Történelmi-régészeti Városrész II. ütem név alatt futó, ugyancsak uniós finanszírozású projekt (Iseum-rekonstrukció) volt a legnagyobb falat, és egyben a legtöbb probléma is ezzel adódott.
 
A beruházási programot 2008 októberében fogadták el, de a rekonstrukció előkészítése már 2002-ben, megkezdődött, amikor a város ajándékozási szerződéssel megkapta a megyétől a területet. A szerződésben ugyanis a város átvállalta azt a kötelezettséget is, hogy itt kiállítóhelyet létesít.
 
Az eredetileg 1,354 milliárd forintos uniós támogatásból és 270 millió forintos önerőből megvalósítandó beruházás költségvetése az építési kivitelezésre kiírt közbeszerzés során 220 millióval kerül többe a tervezettnél, most körülbelül 1,9 milliárd forintnál tartunk.
 
A költséget vélhetően nem csak a kivitelezés drágulása növeli, hanem az is, hogy az erre kiírt közbeszerzés eredményével kapcsolatban a közbeszerzési döntőbizottság kétmillió forintra megbírságolta az önkormányzatot. Ennek nyomán pedig az irányító hatóság is szabálytalansági eljárást indított, amelynek ugyancsak pénzügyi szankció lett a vége. (Korábban közel százmillióról adtunk hírt, de ezt még nem fizette ki a város. Jelenleg a döntőbizottság határozata per alatt áll, amennyiben a városnak adna igazat a bíróság, az hatással lehet az NFÜ döntésére is. Még sok a bizonytalansági tényező.)
 
Sor került szerződésmódosításra is. Ennek oka az volt, hogy a szentély oszlopainak a restaurálása elhúzódott (a feladat és a technológia sajátossága miatt, előre nem látható okokból), amit – akárcsak a régészeti felügyeletet – a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága végzett.
 
Az eredeti határidő 2010. június 25. volt, ami 2010. november 15-re módosult. Ezt viszont tudta tartani a kivitelező, így gyakorlatilag az építkezés befejeződött időben. Arra, hogy látogatható legyen létesítmény, néhány hónapot még várni kell, most a múzeum berendezésére, az installációra, egyéb technikai kellékekre kiírt közbeszerzés zajlik.
 
Ugyanakkor sikertelen lett az egyik projektelem, a Rákóczi utca Iseum előtti szakaszának felújítására kiírt közbeszerzés, mivel a legolcsóbb ajánlat is messze túllépte az erre szánt pénzt.
 
Ezért várhatóan sor kerül a záró időpont módosítására, amely a jelenlegi elképzelés szerint 2011. június 25. lesz.
 
 

 

.