Piacnyitás után: egy Szombathelyen feladott szabványlevél Szombathelyre kézbesítésének ideje 3–5 munkanap.
Javította szolgáltatása minőségét a posta – ez áll azon a szórólapon, amelyet a cég nemrég mindenki postaládájába eljuttatott. A tájékoztatásból, amely ugyan „nem teljes körű, célja kizárólag a figyelem felkeltése”, másokon kívül az derül ki, hogy az új postatörvénynek megfelelően újabb levél és csomag termék közül választhat az ügyfél, új többletszolgáltatásokat vehet igénybe, az eddiginél több ablaknál veheti át az értesített utalványokat és leveleket, a könyvelt (például ajánlott) leveleket.
A jobbításnak örülünk, de a bennünk lévő kisördög nem hagyott nyugodni minket, amíg el nem határoztuk, hogy utánajárunk, mit vállal a posta abban az esetben, ha csupán egy közönséges levelet szeretnénk feladni.
A kérdés azért érdekes, mert az új szabályozás más szolgáltatók előtt is megnyitja a lehetőségét annak, hogy a – szaknyelven fogalmazva – 50 gramm tömeg alatti levélküldeményeket (ilyenek a normál levelek és a számlalevelek) kézbesíthessék.
Abban talán mindenki egyetért, hogy a posta „régen” sokkal jobb formában volt. Vagyis ha valaki feladott egy levelet, azt általában másnap, de – távolabbi, vagy kisebb településeken lévő címekre – legkésőbb két nap múlva kézbesítették.
Igaz, akkor nem volt ennyire központosítva a rendszer, például a Szombathelyről Szombathelyre küldött leveleket nem utaztatták Budapestre, hogy aztán újra a vasi megyeszékhelyre szállítsák őket, hanem a Kossuth Lajos utcai postán maradtak, ahonnan másnap reggel már a kézbesítőhöz kerültek.
Azt, hogy a másnapi kézbesítés manapság is megvalósítható, jól mutatja egyes internetes áruházak szállítási gyakorlata: ha a vásárló délután kettő, három óráig leadja a rendelését, a futárszolgálat munkatársa másnap kézbesíti a csomagot. Igaz, ez 1000–1500 forintba kerül – bár a cégek többségénél 10, 15, 20 ezer forintos rendelési érték felett ingyenes a szállítás –, de ha megnézzük, hogy a posta – több napos határidő vállalása mellett – mennyit kér el például egy két kilogrammos csomag kiszállításáért, valószínű, hogy nem járunk rosszabbul a futárszolgálattal. (Standard csomag – téglatest alakú, hosszúsága+szélessége+magassága nem haladja meg a 2000 millimétert – esetén legalább 1190, nem standard csomagnál pedig legkevesebb1770 forintot kell fizetni.)
Nem akarjuk lelőni a poént, de jelenleg a posta az elsőbbségi levelek esetében – plusz pénzért – vállalja azt, ami korábban felár nélkül is megszokott volt.
Megkerestük hát a Magyar Postát, a kérdéseinkre adott válaszokat szerkesztett formában közöljük.
Ami ezekből általánosságban kiderül, hogy a kézbesítési határidők törvényben rögzítettek, ezeket a posta mind a szabvány (hagyományos), mind az elsőbbségi levelek esetében túlteljesíti.
A lakossági levél- és csomagküldés a Magyar Posta levél- és csomagforgalmának mindössze 1–2 százalékát teszi ki.
A belföldi levelekről a következő tájékoztatást kaptuk:
Szabvány levél esetén a törvényi előírás a feladás napját követő három munkanapon belül 85, a feladás napját követő öt munkanapon belül pedig 95 százalékban megvalósuló teljesítést határoz meg. A küldemények az Országos Logisztikai Központba kerülnek, ahonnét a részletes, címhely szerinti feldolgozást követően szállítjuk a kézbesítést végző postahelyre.
Az elsőbbségi levelek országos átfutási ideje is túlteljesíti a jogszabályi elvárásokat, ami a feladás napját követő első munkanapon belül 85, a feladás napját követő három munkanapon belül pedig 97 százalékban megvalósuló kézbesítés. Az elsőbbségi levél útja megegyezik a nem elsőbbségi levél útjával, de ezeket a többi levélküldeménytől elkülönítve kezeljük.
Az átfutási idők mérését 2003. óta külső független mérő szervezet végzi, megfelelve ezzel a Postatörvényben és az Egyetemes Közszolgáltatási Szerződésben foglalt előírásoknak.
A külföldről érkező levelekről is érdeklődtünk, példánkban egy Londonban feladott, Szombathelyre küldött levél útjára és kézbesítési idejére voltunk kíváncsiak.
Minden, az országba érkező nemzetközi levelet elsőbbségiként kezelünk. Ennek megfelelően a magyarországi kézbesítési időre az elsőbbségi levél kézbesítési ideje vonatkozik.
A normál méretű levélküldemények repülőn érkeznek London–Budapest között. A nagy alakú (E formátumú) leveleket a Royal Mail (Angol Posta) 2012. szeptember óta közúton küldi a csomagokkal együtt.
A közúti szállítás ideje az indítástól számított 48 óra. Az angol postától hétfői napokon nem érkezik küldemény, a küldemények érkezése így egy munkanapot csúszhat.
A küldeményeket a Magyar Posta Nemzetközi Posta Kicserélő Központja veszi át. Ennek megfelelően nemzetközi küldemények esetén a Magyar Posta csak a magyarországi átvételt követő kézbesítési időért tud felelősséget vállalni. A Royal Mail-nél, ajánlott különszolgáltatással feladott leveleket Magyarországon 2012 első negyedéve óta alternatív szolgáltató, a GLS kézbesíti.