Feketén foglalkoztatták a munkások felét

2015.09.24. 10:39

Egy szombathelyi társasházat újítottak fel.

Az alkalmazottak felét bejelentés nélkül, feketén foglalkoztatták egy szombathelyi társasház építése során, emiatt a Nemzeti Adós és Vámhivatal, akár több millió forintos bírságot is kiszabhat az érintett vállalkozásokra - közölte az MTI-vel csütörtökön Cséve Szabolcs, a NAV Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatóságának sajtóreferense.

Tájékoztatása szerint a NAV munkatársai előzetes adatgyűjtést követően jelentek meg a szombathelyi társasház felújításának helyszínén, ahol a munkát végző négy gazdálkodó 26 alkalmazottját ellenőrizték.

Megállapították, hogy az ellenőrzés megkezdéséig két vállalkozás mulasztotta el alkalmazottait bejelenteni, összesen 13 embert így feketén foglalkoztattak - írta közleményében Cséve Szabolcs.

Feketén foglalkoztatták a munkások felét egy szombathelyi építkezésen

Fotónk illusztráció

Hozzáfűzte: a jogsértések miatt a hatóság akár több millió forintos bírságot is kiszabhat.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy azoknak a jogerősen elmarasztalt gazdálkodóknak az adatait, akik nem jelentették be alkalmazottaikat, a NAV folyamatosan közli internetes honlapján.

Lapunk a közelmúltban számolt be arról, hogy a feketefoglalkoztatást tekintve Vas megyében országos viszonylatban nagyon jó a helyzet, kevés olyan céget találtak a revizorok, amelyek valamilyen szabálytalanságot követtek el.

Az építőipar egyébként a "legszennyezettebb" ágazatok között van.

Mintegy 4 milliárd forint bírságot szabtak ki szabálytalan foglalkoztatás miatt 2011 óta az adóhatóság revizorai és a pénzügyőrök - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.

A NAV az elmúlt mintegy négy és fél évben százezernél is többször vizsgálta a munkaadóknál a foglalkoztatást. Az ellenőrzéseknél a NAV a társhatóságok adatai mellett a közérdekű bejelentések információit is felhasználta.

A tapasztalatok szerint jellemzően azoknál a munkáltatóknál a leggyakoribbak a visszaélések, ahol az átlagosnál több munkavállalóra van szükség: a mezőgazdasági idénymunkánál, egyéb szezonális munkáknál, vendéglátóhelyeken, strandokon, piacokon, a termelő- és feldolgozóiparban, és különböző szolgáltatási ágazatokban, fuvarozó cégeknél, valamint építőipari vállalkozásoknál.

A legjellemzőbb jogsértés, hogy a munkáltató egyáltalán nem, vagy csak késve jelenti be a foglalkoztatást. Sokszor a bejelentés ugyan megtörténik, de nem a valós munkaidőről szólnak a leadott adatok. A legtöbb szabálytalanság az egyszerűsített foglalkoztatásnál fordult elő.

A közlemény szerint a revizorok évente átlagosan 23-25 ezer foglalkoztatásra vonatkozó vizsgálatot végeztek. 2011-ben majdnem 3 ezer vizsgálat, míg 2012-től évente nagyjából 5 ezer ellenőrzés tárt fel szabálytalanságot.

2011-ben csaknem 1 milliárd forint, 2012-ben több mint 422 millió forint, 2013-ban majdnem 760 millió forint, 2014-ben több mint 1,3 milliárd forint, míg 2015 augusztusáig mintegy 205 millió forint nettó adókülönbözetet állapított meg a NAV.

A jogsértések miatt 2011-ben több mint 635 millió forint, 2012-ben majdnem 808 millió forint, 2013-ban mintegy 942 millió forint, 2014-ben majdnem 1,3 milliárd forint, továbbá 2015 augusztusáig több mint 533 millió forint mulasztási bírságot szabott ki a NAV.

Az adóhatóság felhívja a figyelmet, hogy a feketefoglalkoztatás a munkavállalóknak is problémát okozhat, akit ugyanis munkáltatója nem jelent be, annak veszélybe kerül a nyugdíja, nem kaphat táppénzt, ha megbetegszik, és hiteligényléskor hiába kér jövedelemigazolást a NAV-tól.

.