A nyugat-dunántúli NAV értékelte 2014-et

2015.03.13. 08:36

Nagyon optimista kicsengéssel.

A NAV Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága részletes 2014-es évértékelőt tett közzé.

Azt írják, hogy „a Nyugat-Dunántúl, népességét tekintve az ország alacsonyabb lélekszámú régiói közé tartozik, gazdasági teljesítőképességét tekintetve azonban messze felülmúlja az országos, és különösen a régiós átlagot. A 2014-et jellemző pozitív folyamatok mögött a régió kedvezőbb gazdasági adottságai, az üzleti szféra bér- és minimálbéremelései, a feldolgozóiparban tapasztalható fellendülés, valamint főleg a járműágazatban kimutatható folyamatos foglalkoztatás-bővülés áll. Mindezt a NAV teljesítménye is alátámasztja”.

A jelentés szerint a Nyugat-dunántúli régióban 2014-ben az adó- és járulékbevételek, a vállalkozások üzleti forgalmának növekedése pozitív elmozdulásokat tükröz a gazdaságban. A kiemelt adóbevételekből (áfa, szja, tb) befolyt nettó összeg 3,7%-kal haladta meg az előző évit, 419,3 milliárd forintot tett ki.

2014-ben több mint 9%-kal nőttek a tb- és szja-bevételek az előző évhez képest: a társadalombiztosításból befolyt összeg 298,1 milliárd forint, a nettó szja-bevétel 122,6 milliárd forint volt. A növekedések mögött a régió kedvezőbb gazdasági adottságai, az üzleti szféra bér- és minimálbéremelései, a feldolgozóiparban tapasztalható fellendülés, valamint főleg a járműágazatban kimutatható folyamatos foglalkoztatás-bővülés áll.

Az előző évhez képest 16,3%-kal több áfa (234,5 milliárd forint) befizetés teljesült, amely a belföldi értékesítés mintegy 10%-os emelkedésének köszönhető. A határon túli értékesítések, valamint a beruházások nagymértékű bővülésének következménye, hogy az áfa kiutalások összege is jelentősen nőtt (29,5%-kal), összesen 235,9 milliárd forint áfát utaltunk ki a régióban. Összességében emiatt mindhárom megyében csökkent a nettó áfa bevétel.

Az üzleti forgalom alakulása

A NAV szerint a Nyugat-dunántúli vállalkozások üzleti forgalmának 16%-os növekedése is pozitív üzenetet hordoz (2014-ben elérte a 7567 milliárd forintot). Ha a válság előtti 2008-hoz viszonyítjuk, akkor 35,9%-os a növekedés, így a múlt évben volt a legjelentősebb pozitív elmozdulás (+1042 milliárd forint) az előző évhez képest. A régión belül régiós átlagon felüli emelkedés Győr-Moson-Sopron megyében volt (+18,5%), míg Vas (+13,7%) és Zala megyében (+7,5%) régiós átlag alatti az értékesítés bővülése.

.