Mint ismeretes, az Európai Parlament és a Tanács 998/2003 (EK) számú rendeletében az EU egységes, uniós szintű szabályozást fogadott el a kedvtelésből tartott állatok, azon belül nevezetesen a kutyák, macskák és vadászgörények nem kereskedelmi célú szállítására.
A rendelet szerint az ilyen állatokkal utazó tulajdonosok a korábbi tagállami szintű és sokszor egymástól eltérő szabályozás helyett a jövőben az egész Unióban azonos feltételekkel utazhatnak, továbbá EU-n kívüli országokból is azonos feltételekkel léphetnek be vagy térhetnek onnan vissza.
A rendelet néhány új kötelezettséget is ró a tulajdonosokra. Ezek közül a legfontosabbak, hogy bevezette az egységes európai állatútlevél (ún. pet passport) fogalmát és használatát, megköveteli az állatok állandó jelölését (tetoválás vagy mikrochip), illetve speciális feltételekhez köti az állatok importját és/vagy visszaléptetését veszettség szempontjából kedvezőtlen státuszú országokból.
Mindössze a veszettségtől hivatalosan mentes Egyesült Királyságba, Írországba, Svédországba és Máltára utazók részére élnek továbbra is szigorúbb, speciális követelmények.
A gyakorlati megvalósítás azonban számos tagállamban - különböző okok miatt - késedelmet szenvedett. Mindezek miatt az Európai Bizottság 2004/539/EK számú bizottsági határozatával lehetővé tette, hogy 2004. október 1-ig az új rendelkezések mellett párhuzamosan a korábbi, nemzeti előírások is életben maradjanak.
Magyarország még szintén nem kezdte meg az útlevelek kiadását. Mindez azt jelenti, hogy az eddigi eljárásnak megfelelően október 1-ig a Magyarországról induló utazóknak továbbra is saját felelősségük, hogy a rendeltetési ország előírásairól az adott ország hatóságainál, külképviseletein vagy egyéb módon tájékozódjanak és azokat betartsák. Ezek általában a veszettség elleni vakcinázást tanúsító igazolást, bizonyítványt vagy oltási könyvet követelnek meg, azonban ettől eltérő is lehet.
Az Egyesült Királyság, Írország, Svédország és Málta jellemzően ezen felül legalább vérvizsgálatot és egyedi állatazonosítást követel meg, de a pontos előírásokról a fenti forrásokból vagy az alábbi honlapokon célszerű tájékozódni:
Írország: http://www.agriculture.gov.ie
Svédország: http://www.sjv.se/net/SJV/Home
Egyesült Királyság: http://www.defra.gov.uk
Málta: http://www.mrae.gov.mt
Budapest, 2004. július 23.
FVM Kommunikációs Önálló Osztály