Génkezelt élelmiszerek: Tudjuk-e, mit eszünk?

2004.08.11. 09:58

A magyar piacon ma még hivatalosan nincsenek génkezelt élelmiszerek. De ami késik, nem múlik. Az Európai Unió egyelőre nagyon óvatos a géntechnológiával kifejlesztett élelmiszerek engedélyeztetésével kapcsolatban, több tagország is komoly aggályainak adott hangot.

Génkezelt élelmiszerek

Míg Amerikában a törvénykezés az új iparág mellett áll, addig Európában most éppen más trend hódít: a polgárok a bio-boltokat látogatják, ahol az olyan élelmiszereket keresik, amelyeknek nemhogy génjeik épek, de még vegyszer (permet) sem érte őket.

Magyarországon eddig még senki sem kért engedélyt, hogy génkezelt portékája forgalomba kerüljön, ám a laborokban már folynak a kísérletek, s a végeredmény előbb-utóbb majd a hazai üzletekben is nyilván megjelenik.

Még ma sincs egyértelmű válasz arra, mennyire károsak az emberi szervezetre a táplálékul szolgáló génkezelt – a szakirodalomban genetically modified, azaz GM food-ként emlegetett - növények vagy állatok. Néhány európai ország, megkötésekkel bár, de beengedi az ilyen termékeket, a britek pedig 2005-től már ültetni is fognak ilyen növényeket. A genetikailag módosított mezőgazdasági termékek engedélyezését sok szakértő erősen vitatja, a politikusok a szokásos módon ködösítenek, és az sem elhanyagolandó szempont, hogy bivalyerős lobbi folyik a háttérben.

A génkezelt élelmiszerek egyik legismertebb szakértője egy magyar tudós. Pusztai Árpád, az MTA Biokémiai Intézetének volt a munkatársa, és 1956-ban vándorolt ki Nagy-Britanniába.

Pusztai a kilencvenes években a skóciai Rowett Research Institute kutatójaként géntechnikai vizsgálatokat végzett.

Világhírre akkor tett szert, amikor 1998 nyarán egy tévéműsorban ismertette, hogy vizsgálatai szerint a génkezelt élelmiszerrel táplált patkányok súlyos fejlődési, szervműködési és egyéb rendellenességeket mutattak. Azóta több szakértő egymásnak ellentmondóan nyilatkozott a témában.

Génkezelt élelmiszerek

Mae-Wan Ho, a Tudomány a Társadalomban Intézet (Institute of Science in Society, egy londoni független tudományos kutatóintézet és információs központ) igazgatója évek óta próbálja felhívni a figyelmet a génkezelt alapanyagokból készített élelmiszerek veszélyeire.

Kutatási eredmények bizonyítják, hogy a genetikailag módosított szójaliszt DNS-e a közönséges hamburgerből és a tejes desszertből bejutott az önként vállalkozó fogyasztók emésztőrendszerébe, kimutatták azokat a vastagbélben lakó baktériumokban.

Kevéssé megnyugtató azonban, hogy az ürülékükből már nem lehetett kimutatni: ez lehet annak a következménye is, hogy már felszívódott, és esetleg valahova máshova épült be.

Más kutatások szerint is a génkezelt szójában található transzgenikus DNS beépülhet az emberi szervezetbe, eljut a bélben lakó baktériumokhoz, átjuthat a bélfalon, bejuthat a véráramba, beépülhet a vér sejtjeibe, a májba, a lépbe, átjuthat a méhlepényen, beépülhet a magzatba.

Jelenleg Magyarországra 550-600 ezer tonna import szójadara kerül be évente. E behozatal - amelynél egyébként nincs korlátozás a génkezelt verzióra - ráadásul még tovább is növekedhet a húslisztek importtilalma miatt.

Pedig a génkezelt termények, mindenekelőtt a szója és a kukorica körül legalább akkora a felháborodás, mint a kergemarhakór ügyében. Sőt, ma már nem csupán Európában, hanem az óceán másik partján is.

Génkezelt élelmiszerek

A legutóbb ott kirobbant élelmiszerbotránynak az elsimítása is milliárdokba kerül majd, ezúttal dollárban. Történt ugyanis, hogy az Egyesült Államokban takarmánynak szánt génkezelt kukorica került az élelmiszerláncba, olyan, amely emberi fogyasztás esetén nagy valószínűséggel allergiás tüneteket vált ki. Amerikai fogyasztók milliói egy csapásra a saját bőrükön érezték azt, amit eddig csupán az európai fogyasztók aggodalmaskodásának tartottak.

A nagy biotechnológiai cégek pedig PR-kampányt indítottak. A DuPont, a Monsanto és a Novartis három év alatt 50 millió dollárt szán a fogyasztói aggodalmak eloszlatására. A tavaly tavasszal indult kampány eddig nem sok sikert hozott: csak a botrányok sokasodnak.

Pedig korántsem mindegy, hogy étkezés címén mi kerül a szervezetünkbe. Azaz vajon mekkora valószínűséggel „eredeti” génállományú az adott élelmiszer, és milyen gyakran kerül emésztőrendszerünkbe módosított fehérje vagy DNS? Nincs olyan amerikai, aki még ne evett volna génmódosított élelmiszert - mondják ottani szakértők. A tengerentúli cégek emellett elég sokat tesznek azért is, hogy a világ más tájain se legyen másképpen. Így aztán előszeretettel és tudatosan keverik a kétféle módszerrel termelt növényt: ma is vegyesen érkezik az európai kikötőkbe a módosított és a hagyományos szója, kukorica, burgonya.


Kapcsolódó anyag:

Műsajt: Mivel meg nem etetnek?
.