Újabb nagy alapterületű kínai áruház Szombathelyen

2004.10.14. 20:02

Kínai Mega Áruházként hirdeti magát a szórólapokon Szombathely új, nagy alapterületű kínai boltja. Az egykori bútorüzlet helyén, a Hunyadi út és a Pázmány Péter körút sarkán nyílott intézménnyel a kínai kereskedők ismét jelentős hadállást foglaltak el a belváros szélén. Szabad verseny vagy balekság?

Aura Via


Az új szereplő színre lép

A szórólapok e hét szerdájára hirdették a startot, de valami hiba csúcshatott az általában olajozottan működő kínai gépezetbe, mert végül is csak csütörtökön nyitotta kapuit a vasi megyeszékhely legújabb kínai áruháza.

A reklámanyagban használt Kínai Mega Áruház elnevezés amúgy félrevezető. Először is azért, mert az üzlet tisztességes és becsületes neve: Aura Via Ruhaház, másrészt a „mega” jelző is erősen viszonyítás kérdése. Igaz, a néhány száz négyzetméterre rúgó alapterület jóval nagyobb, mint a városban található átlagos kínai boltok, viszont – mivel csak egy szinten üzemel – kisebbre saccoljuk, mint a Thököly úti Ázsia Kereskedőház.

Szokás szerint a kínaiak nem bajmolódtak sokat a külsőségekkel. Arra még rászánták a pénzt, hogy az északi fal hatalmas üvegét kiszedjék, helyét befalazzák, a festésen viszont már spóroltak, így sikerült olyan avantgarde megoldásokat kapni, mint a színes „kerti garnitúrák” és a „franciaágyak” feliratok közé vágott új ajtó. (Lásd a felső képet!)

A Via Aura amúgy belülről semmi különös: jellegzetes illat, a tisztaság fogalmának az európaitól eltérő értelmezése, no meg a szokásosan igénytelen kínai áruk szemtelenül alacsony áron: sportcipő: 2000, farmer 4000, télikabát 5000 stb.

Egy perc elég ahhoz, hogy eldöntsük: ez reménytelenül nem a mi világunk, előbb veszünk részt egy Gyurcsok József-féle távgyógyító szeánszon, mint itt törzsvásárlók leszünk, pedig hát az előbbinek sincs túl nagy esélye.

Bajban a helyi kereskedők

Mindez persze nem igazán nyugtatja meg a helyi kereskedőket, akik már eddig is az önkormányzat segítségét sürgették. Egyfelől nyomják őket a városszéli bevásárlóközpontok, másfelől a belvárosban tucatszám megjelent kínai üzletek, melyek áraival gyakorlatilag lehetetlen versenyezni. Az új kínai versenyző egy újabb habdarab a tortán.

Még az Ázsia Kereskedőház nyitásakor telefonon megkerestük az önkormányzat illetékesét, hogy hogyan lehetséges, hogy a leendő történeti városrész szélén egy kínai áruház fog állni. Akkor azt a választ kaptuk, hogy az önkormányzatnak nincs mérlegelési lehetősége ilyen ügyekben, ha az üzlet megfelel a követelményeknek, akkor ki kell adni az engedélyt.

A jelen szabályozás szerint törvényes eszközökkel tehát gyakorlatilag védhetetlenek a honi kiskereskedők. Ami egyrészt nem túl örvendetes, másrészt azért krokodilkönnyeket sem kell hullatni: a múlt évtizedben a helyi ruhakereskedőknek lett volna lehetőségük előre – vagy oldalra - menekülniük, de legtöbbjük a profitot - ami olykor érdemtelenül vastag volt - egyszerűen felélte. Másrészt azt is tudomásul kell venni, hogy a vásárló a lábával szavaz, és ha eltartja a sok kínai boltot, bizony, a szabad verseny szellemébe helyük van a nap alatt.

Szabad verseny vagy balekság?

Így izgalmasabb az a kérdés, hogy a távol-keleti áruk azért versenyképesek-e, mert ennyivel olcsóbb arrafelé az alapanyag és emberi munka, vagy egyéb trükkök is bejátszanak.

Több, a témával foglalkozó szakértő szerint, hogy amíg a helyi gyártókat és kereskedőket az utolsó gatyáig igyekszik lehúzni az állam adóügyileg, addig a távol-keletiek kiskapuznak.

A Kossuth Rádió Vállakozásklinika című műsora néhány hónapja foglalkozott azzal a jelenséggel, hogy a távol-keleti készáru olykor a tőzsdei alapanyag ár alatt kerül egy messzi ország boltjába. Ez még akkor is nehezen magyarázható, ha igaz, hogy több árut kényszermunkások állítanak elő, és a kínai hajók ingyen szállítják ide az árut.

Elhangzott az a jellemző trükk, hogy egy környező ország vámszabad területére érkezik az áru, ott átárazzák, majd nevetséges névértéken hozzák be az országba. Így lehetséges, hogy a vámszervek tettek már pecsétet 21 forintos cipőszámlára.

Hiába akarnak bekeményíteni a magyar vámosok, az EU miatt újabban már amúgy is inkább az engedékenyebb Ausztriába és Szlovákiába érkezik az áru, ahonnan immár akadálytalanul lehet teríteni az EU-ban.

A Gyáriparosok Szövetsége egyébként már korábban hivatalosan is jelezte, hogy ebből nagyon komoly probléma lesz.

Ha így van, talán nem ártana valami életképes ellenlépést tenni az EU illetékeseinek. Ha le tudják szabályozni a savanyú uborka hajlásszögét és a vécépapírok recézettségét, talán nem kellene karba tett kézzel nézni, hogy a szabad verseny jelszava mögé bújva baleknak nézzenek bennünket.

Persze az is lehet, a fenti mendemondákkal csak a versenyképtelen nyugati gazdaságok mundérját igyekeznek védeni egyesek.

Az Aura Viában mindenesetre a 390 forintos papucshoz a számla mellé két ajándék csokit is kaptunk.
.