Az osztrák gyerekek általában tíz és fél évesen kapják meg első mobiltelefonjukat, rendszerint biztonsági okokból. A szülők 67 százaléka ugyanis úgy gondolja, fontos, hogy csemetéjük minden napszakban és szituációban elérhesse őket. A tavaly nyáron elvégzett felmérésből az is kiderült azonban, hogy a gyerekek jelentős hányada nincs tudatában annak, hogy a telefonnal nemcsak játékszert és státusszimbólumot, hanem óriási felelősséget is kapott.
Éppen ez a tudatlanság az oka a gyakran horribilis telefonszámláknak is: az osztálytársaikkal folytatott nagy vetélkedésben ugyanis megfeledkeznek arról, hogy a csengőhangok, háttérképek letöltése pénzbe kerül és az SMS sincs ingyen. Ráadásul a 10 és 14 év közöttiek hatvan százaléka nincs tisztában azzal, hogy léteznek emelt díjas számok is és sokszor akaratlanul is előfizetnek különböző szolgáltatásokra. A megkérdezettek 74 százaléka hiszi azt, hogy a segélyhívószámok ingyenesen hívhatók és csak 25 százaléka gondolja úgy, hogy valamit azért ezekért a hívásokért is kell fizetni.
A gyerekek tudatlanságának felszámolására a mobilkom austria, a Vöröskereszt ausztriai ifjúsági szervezete és a Bécsi Ijfúsági Szolgálat felvilágosító kampányba kezdett, amelynek központi eleme a most megjelent ingyenes tájékoztató füzet, a Mobilkalauz. Ebből a fiatalok nem csak ahhoz kaphatnak tippeket, hogyan tartsák kézben mobilszámlájukat, hanem például azt is megtudhatják, hogyan lehet segítségükre a telefon olyan helyzetekben, amelyekben bizonytalanul érzik magukat.