Az itthon minden bizonnyal kuriózumszámba menő rendezvénysorozat produkciói között több ősbemutatót is találunk, így például Dzevad Karahasan Hölderlin-feldolgozását, az Empedoklész halálát vagy az izlandi Laela Margret „Az interjú” című darabját, amely anya és siket lánya története nyomán mutatja be a hallók és nem hallók külön világát.
Március 16-án a szlovén költő, France Preseren „Néma léptek”, valamint az irodalmi Nobel-díjas Elias Canetti „A fültanú” című darabját mutatják be a Theater des Augenblicks-ben, a fesztivál fő helyszínén. Az 1974-ben keletkezett A fültanúban Canetti ötven karaktert ír le pusztán szavakkal, groteszk ábrázolásai azonban semmit nem vesztettek aktualitásukból.
Gyermekmondókákból áll össze Herbert Gantschacher „Én látom, amit te nem látsz” című darabja, amelynek célja, hogy a nem halló gyermekek számára egyben színházi nyelvként közvetítse a siketek jelbeszédét, a halló gyerekek számára pedig egyértelművé tegye, hogy a jelbeszéd a beszéddel egyenrangú kommunikációs eszköz. A darab egyébként 2002-ben elnyerte az Európai Unió innovatív nyelvi projektek díját.
Az osztrák, amerikai, szingapúri, angol, szlovén, izlandi, cseh, lengyel és ír darabok egyaránt szólnak halló és siket közönségnek, aki amellett, hogy minden érzékszervére ható előadásoknak lehet részese, egyben szemtanúja lehet a jelbeszéd poetikus továbbfejlődésének.
A fesztivál sajátossága, hogy az előadások előtt egy órával vetítéssel egybekötött bemutatókat tartanak, amelyek során a publikum megismerheti a siket művészek helyzetét a résztvevők országaiban.
Részletes program: www.arbos.at