Egy komoly ingyenes vírusirtó: AVG Anti-virus

2005.03.07. 19:59

Számítógépünk védelme nem játék, de súlyos tízezreket megspórolhatunk, ha nyitott szemmel járunk-kelünk. A Grisoft otthoni használatra szánt, AVG nevű ingyenes antivírus programja gyakorlatilag teljesen megoldja a vírusvédelemmel kapcsolatos gondjainkat. Kipróbáltuk, bevált, és melegen ajánljuk Önnek is.

AVG free vírusitó


Mert fukarok vagyunk és lusták

Akit egyszer már megkóstolt valami rosszindulatú vírus, tudja, hogy nem gyerekjáték a dolog. Az csak hagyján, amikor a gépünkre keveredett rosszindulatú programok némi bosszúságot és pluszmunkát okoznak, a fejünket akkor verjük a falba, amikor a pajkos szoftverek miatt mondjuk sokéves adatainknak kell végső búcsút mondanunk.

Vállalatok esetében nem szokott problémát okozni a kérdés, ott jellemzően nem sajnálják a pénzt vírusvédelemre, főleg ha előtte már beszoptak valami nyavalyát.

Otthon más a helyzet. Vírusvédelem nélkül elvileg életveszélyes az internetezés, mégis sokan kockáztatnak, legalább annyira lustaságból, mint spórolásból. Egy komolyabb antivírus program körülbelül 10 ezer forint, ami nem nagy pénz, de azért jóval több, mint jelképes, arról nem is beszélve, hogy a frissítésük csak egy ideig – jellemzően 12 hónapig – ingyenes, utána ismét a zsebünkbe kell nyúlni. Meg különben is macerás az egész. Ugyanez a helyzet egyébként, ha az új géppel együtt kapjuk a vírusvédelmet. Rendszeres frissítés nélkül márpedig túrót sem ér akár a legdrágább és legjobb vírusirtó.

Az AVG Anti-virus

Szinte minden gondunkra megoldást jelenthet a Grisoft otthoni célra ingyenesen hozzáférhető vírusirtója, az AVG Free Edition. Korábban már bemutattuk – és melegen ajánlottuk - az Avast ugyancsak szabadon letölthető verzióját. Nos, az AVG legalább annyira jó, ami azt jelenti, hogy magánhasználatra tökéletes, ennél nagyobb tudású program felesleges, nem is beszélve arról, hogy a professzionális programok megfelelő beüzemelése nemegyszer körülményes, éppen a számunkra felesleges funkciók miatt.

A Download.com adatai szerint csak tűlük mintegy félmillió felhasználó töltötte le a program legújabb verzióját a tavaly december eleji megjelenés óta, és a több száz hozzászóló többsége elismeréssel ír róla. Főként az ingyenesség a vonzó, de sokak véleménye szerint a szoftver semmivel sem rosszabb, mint a súlyos pénzekért kínált McAffe vagy Norton.

Ez annyiban igaz, hogy rendszeresen – hetente többször - frissítik a program vírusdefinícióját, és alacsony hardverigénye miatt nem lassítja a gépünket sem. De azért nem árt tisztában lenni a korlátjaival sem, például azzal, hogy nem tartalmaz tűzfalat, amit azért nem árt felpakolni mellé. Például a szintén ingyenes ZoneAlarm-ot.

Mit tapasztaltunk?

A 10 megabájtos programot letölthetjük a már említett Download.com-ról vagy a cég hivatalos honlapjáról. Mielőtt telepítjük, fontos lehet: Először úgy próbáltuk beüzemelni, hogy nem törültük le a már említett Avast-tot. Nem tudjuk a pontos okát, de a két program nem jött ki egymással, pontosabban az AVG nem működött megfelelően. Hiába engedtünk be szándékosan fertőzött emaileket, még a legprimitívebb vírusokat sem szűrte ki, amelyeket később a gépünkön sem talált meg, még akkor sem, amikor megmutattuk neki a pontos helyet.

Azt nem tudjuk, hogy a többi vírusirtóval is hasonlóan gubancos-e a kooperáció, de a jelek szerint célszerű ledörgölni minden mást. Mihelyst „szűz” gépre történt a telepítés, kellemesen, simán és csont nélkül működött az AVG.

Hacsak nem vagyunk abszolút biztosak a dolgunkban, a telepítés során válasszuk az alapbeállításokat, mert azok egy átlagfelhasználó igényeire vannak belőve. A telepítés után a gépet újra kell indítani, ekkor a program már integrálja magát a rendszerbe. Ezek után a számítógép minden bekapcsolásánál villámgyorsan átfésüli a bootszektort és a memóriát, és ennek eredményét tudatja is velünk. Ez néhány másodpercet igénybe vesz, de cserébe jelentősen növeli a biztonságérzetünket.

A program kezelőfelületét éri talán a legtöbb kritika, mondván csúnya és áttekinthetetlen. Annyiban igaz, hogy nem biztos, hogy dizájn-szépségdíjat nyer, de kezesnek kezes. Az AVG egy foltos ikon képében beépül a képernyő jobb alsói sarkába, a tálcába. Az ikonra rákattintva a Control Center ablaka ugrik fel, ahonnan nemcsak a beállításokat tudjuk variálni, de egyben látjuk is a program fő funkciót. Számunkra legfontosabb közülük a valósidejű vírusfigyelő, amely folyamatosan ellenőrzi az elindított programokat és dokumentumokat, és az email-szkenner, amely ugyanezt teszi a bejövő és kimenő leveleinkkel. A Control Center-ből tudunk átkattintani a Test Center-be, ahonnan el tudjuk indítani a számítógép teljes vizsgálatát, vagy gyorsan és egyszerűen ki tudjuk jelölni a megvizsgálandó területeket.

Az AVG többi funkciója (biztonsági mentés, karantén stb.) szintén megegyezik a professzionális vírusirtókkal. Kis gyakorlás és némi segítség után a kezdők is rájönnek, mi miért van, még akkor is, hogy a szoftver - sajna - nem beszél magyarul.

Korábban azt írtuk, hogy ne nyúljunk hozzá az alapbeállításokhoz, amihez annyit tennénk hozzá, hogy azért gondoljuk át frissítéseket szabályozó Update Managert és az automatikus futtatást vezénylő Schedulert. Alapból mindkettő magától beindul a nap egy bizonyos órájában – illetve az ehhez legközelebbi időpontban. Az előbbi például nem biztos, hogy jól sül el egy lassú, modemes kapcsolat esetén, míg az utóbbi akkor lehet zavaró, ha egyszer csak váratlanul nekiáll percekig darálni a gép, sutyiban lekötve az erőforrásokat.

AVG Free Edition letöltés


Itt további sok okos tippet talál
.