Március 15. - Jé, egy működő ünnep!

2005.03.15. 17:32

Míg szeretett fővárosunkban megint állt a bál a nemzeti ünnepen, addig Szombathelyen egy napfényes, kulturált és vállalható programsorozat keretében emlékeztünk meg a hajdani eseményekről. Huszárok, villanygitár, liberalizmus és tavasz. Helyszíni beszámolónk.

Március 15. – A legnépszerűbb ünnepünk

Ünnepi szekér

Már tavaly is gyanús volt a dolog, de igazán biztosan csak most lehet kijelenteni: Nemzeti ünnepeink közül a március 15. működik leginkább, Szombathelyen például egészen biztosan. Egy ünnep működőképességének bekalibrálása nem túl bonyolult dolog, egyszerűen meg kell nézni, hogy a protokollvendégeken és a kihajtott diákokon kívül hányan vesznek részt rajta. Tapasztalataink szerint míg augusztus 20-án alig pár tucat ember lézeng, és október 23. iránt is alaposan megcsappant a megyeszékhely lakóinak érdeklődése, addig március 15-én egyre többen vannak.

Hogy mennyi szerepe van mindebben a látványos lovasoknak, az első napsütésnek vagy a politikai konszenzusnak, arról csak tippelni tudnánk, az azonban tény, hogy az idén is tömegek vettek részt a szombathelyi városi ünnepség három színhelyén.

A mormonok és a császári tévé is itt volt

ORF

Már több százan érkeztek a Savaria Múzeum előtti Horváth Boldizsár-szobor megkoszorúzására is. A hófoltok sem vették kedvét az embereknek, hogy családostól zarándokoljanak ide, és a huszárok és a felpántlikázott hintók megtekintése közben meghallgassanak egy rövid beszédet Szombathely egykori főjegyzőjére, későbbi igazságügy-miniszterre emlékezve. Felolvasásra került az 1848. márciusi forradalmi napok alatt, Horváth Boldizsár által összeállított 16 pont, amely bizonyos vonatkozásaiban beelőzte a pestieket, úgy, hogy az itteniek még nem tudtak a fővárosiakról.

Hogy mindebből mennyit értettek a mellettem álló fiatal amerikai mormon hittérítők, az kétséges, mindenesetre lelkesen fényképeztek szokásosan elegáns öltönyeikben. Érdeklődésük mindenképpen javukra írható. A nemzetköziséget az ORF forgatócsoportja tette teljessé, aminek kapcsán meg az jut eszembe, talán érdekes lenne megtudni, hogyan is dolgozza fel az osztrák média – és az ottani iskolai történelem tanagyag – az 1848-49-es eseményeket.

Ünnepi beszéd: Központban a liberalizmus

Időutazás a Petőfi utcában

Ezután a soron következő helyszínre, a Március 15. térre vonult a tömeg, ahol egy ünnepi vers után megtörtént az országzászló ünnepélyes felvonása. Az ORF itt is nyomult, az operatőrnek láthatóan a huszárok és egy bajuszos, csizmás, kokárdás bácsi jött be, ami vizuálisan teljesen érthető döntés.

Mire az ünnep fő helyszínére, az MMIK előtti Petőfi-szoborra értünk, lehettünk már vagy ezren. A napfürdővel összekötött múltidézést Feiszt György szombathelyi alpolgármester beszéde nyitotta meg. A szabaddemokrata politikus a 1848-as forradalom történelmi beágyazottságáról és a liberalizmus szerepéről beszélt. Mint mondta, ez utóbbi politikai irányzat terméke a pesti 12 pont, amelynek zászlóvivője volt Széchenyi István, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Eötvös József, a szombathelyi Horváth Boldizsár és Éhen Gyula is.

Feiszt György a múlt kapcsán a mai viszonyokról is beszélt, amikor azt mondta, hogy „Másfél évtizeddel a rendszerváltás után keservesen szembesülünk azzal, hogy a változások, a társadalmi átalakulások mindig áldozatokkal járnak”. Még egy jellemző részlet a beszédből: „Napjaink problémái globálisak, nemzetektől, földrészektől függetlenek. A világ egyik felén a túlnépesedés, az éhség, a nyomor, a háborúk okozta migráció, a másikon a nemzetek fogyása, a mezőgazdasági túltermelés, a környezetszennyezés, az idegengyűlölet jelenti a problémát. Ezekre nem lehet az egyes nemzetek szintjén jó megoldást találni. Ezeket a gondokat csak nemzetközi szintű demokratikus összefogással lehet megoldani. Magyarországnak és ezzel a magyarságnak modern történelme során első ízben van módja rá, hogy valóban modern európai társadalmat hozzon létre.”

Nézőbarát ünnepi műsor

Petőfi szobor

A beszédet követő ünnepi műsor kapcsán örömmel konstatáltuk, az illetékesek is rájöttek, talán nem hátrány, hogyha a nemes gondolatokat hallgatván nem alszik el a nézősereg. Így a Simon István utcai és a gépiparis diákok műsorában – amely jó színvonalon előadott Petőfi-versekkel idézte fel a forradalom és a szabadságharc történelmi és hangulatai állomásait – helyet kapott az akusztikus és az elektronikus gitár és egy a korabeli ruhákban előadott tánc is. Hogy mennyire nézőbarát volt a műsor, annak biztos jele, hogy az a megjelent általános iskolásokat is lekötötte, a kísérőtanárok legnagyobb örömére.

A szokásos Petőfi-szobor koszorúzás előtt sor került Szombathely város diákpolgármesterének beiktatására is, aki most egy évig Baranyai Tibor, a Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola tanulója lesz.

Az ALON beszámolója a tavalyi március 15-ről

.