Óvodabezárás, politikai felhangokkal

2005.03.16. 22:15

Minden politikus rémálma, hogy egyszer majd oda kell állni szülők elé, és óvoda- vagy iskolabezárásokat kell bejelentenie. Szerdán este ez a hálátlan szerep jutott Vargha Károlynak, az oktatási bizottság vezetőjének a Mézeskalács óvodában tartott szülői fórumon, amelyen két ellenzéki politikus, Gyimesi József és Rettegi Attila is részt vett. Kommentálunk.

Óvodabezárás



A szülők képviseletében Poór András mindenekelőtt azt kifogásolta, miért ilyen későn értesültek a szülők az óvoda bezárásáról.

Mint kiderült, a Mézeskalács óvoda bezárására nem azért kerül sor, mert a környéken nincs elegendő gyermek, hiszen az előzetes számítások is azt igazolják, hogy az óvoda megfelelő gyermeklétszámmal üzemel. Ráadásul a megszűnt Vasutas óvodából is tizenhárom gyermek ide jár.

A szülők azt sem értik, miért egy gyermekekkel teli, jól működő intézmény megszüntetése mellett döntöttek a városatyák, hiszen a Derkovits városrészen egymáshoz igen közel található több óvoda is, és ezek összevonásával talán kevésbé fájdalmasan lehetne költséget csökkenteni.

A fórum nem volt mentes politikai felhangoktól sem: a szülők a polgármester honlapján ma is megtalálható ígéretekből idéztek, és a Savaria Fórum oldalain megjelent sorozatos politikusi nyilatkozatokat kérték számon.

Szóba került a környéken épülő sportcsarnok ügye is, és olyan vélemények is elhangzottak, melyek szerint a városvezetés a gyermekek rovására kíván sportcsarnokot építeni.

Többször említtetett az a gyanú is, hogy az óvoda kiválasztásánál az ingatlan értékesítése állhat a háttérben.

Vargha Károly válaszában elmondta, a közgyűlés 150 milliós megtakarításról határozott az oktatási ágazatban, ennek része az óvodák átszervezése, amely ebből az összegből 60 milliót tesz ki. A racionalizáció eredményeképpen megemelt csoportlétszámok mellett 6-8 óvodai csoport megszüntetését határozták el. Az óvodák költségeinek jelentős hányadát teszi ki a bérköltség is, ezért a csoportok megszüntetése egyben dolgozói elbocsátásokkal is jár majd.

Az elmúlt hat évben mintegy húsz százalékkal, 2800 gyermekről 2400 gyermekre csökkent az óvodai beiratkozások száma, és a tendencia mai is folytatódik.

Gyimesi József, a körzet fideszes képviselőjeként támogatásáról biztosította a szülőket, és arra bátorította őket, álljanak ki ügyük mellett. „Egyetértek önökkel!” - hangsúlyozta többször is, majd a városvezető MSZP-SZDSZ koalícióra utalva kijelentette: „Aki óvodákat zár be, az a jövőt veszi el.” A képviselő politikai bosszúnak nevezte, hogy éppen egy ellenzéki körzet óvodáját zárják be, a város költségvetéséhez képest jelentéktelen, mindössze 5-10 milliós megtakarítás reményében.

Rettegi Attila a városvezetés felelősségét hangsúlyozta, és a kormányzó koalíció választási ígéreteit kérte számon.




ALON-kommentár: A demográfiai apályt, a város gazdasági helyzetét és a racionalitást figyelembe véve nem kétséges, hogy Szombathelyen óvodákat és iskolákat kell bezárni, illetve radikálisan átszervezni a közeljövőben. Aki ennek szükségességét vitatja, az vagy nincs tisztában a helyzettel, vagy félrevezeti az embereket. Hogy ezeket a fájdalmas műtéteket miért egy, a szülők megelégedésére dolgozó, jól működő, gyermekekkel teli óvodánál kell kezdeni, az tényleg méretes talány. Az sem derült ki megnyugtatóan a fórumon, hogy a Mézeskalács óvoda beáldozása egy széleskörű, átgondolt intézmény-racionalizáció része-e, amelyet majd a városháza, a kulturális intézmények és a többiek átszervezése követ, vagy egy hirtelen felindulásból elkövetett szükségintézkedés, a leggyengébb láncszem (értsd: érdekérvényesítési képesség) rovására.



A szülők tiltakozó levele:




Tisztelt Közgyűlés!

Ezúton fejezzük ki tiltakozásunkat a velünk és gyermekeinkkel szemben indított eljárás volta és milyensége miatt.

A mai napon, 2005. március 8-án szembesültünk azzal a ténnyel, hogy az óvodát 2005. július 1-én bezárják. Tudomásunkra hozták, hogy a tervezet elfogadásáról (melyben az óvoda bezárása tényként szerepel) a március havi Közgyűlésen döntenek.

Itt és most fejezzük ki tiltakozásunkat és kérjük, hogy vizsgálják felül a tervezet jogosságát és a költségmegtakarítás módját.

Nem egyértelmű számunkra, hogy ezzel a lépéssel mekkora összeget takarítanának meg. Hiszen a gyermekeinket átirányítják egy, vagy több másik óvodába, amelyeket ugyanúgy fűteni és karbantartani kell. A tájékoztatás alapján az óvónői létszámleépítés is csak két embert érintene, akiknek a fizetése és annak járulékos költsége elhanyagolható összeg. Véleményünk szerint egy kis költségvetésű óvoda megszüntetése nem eredményez akkora megtakarítást Szombathely város költségvetésében, amely indokolttá teszi 69 kisgyermek és családjaik életének megkeserítését.

Szeretnénk tisztán látni, hogy hol itt a Városnak való ÓRIÁSI megtakarítás?

Vagy valamely más indok áll a háttérben?

Tájékoztatásuk alapján az óvoda bezárását szakmai hozzánemértés nem indokolja, sőt az óvoda körzetében lakók figyelembe vételével létszámhiány sem áll fenn.

Tehát miért is kell bezárni az óvodát?

Köszönettel:
A Mézeskalács óvodába járó gyermekek szülei

Szombathely, 2005. március 9.


Óvodabezárás

.