

Nem tudom, olvasóink emlékeznek-e, tavaly is volt a megyei könyvtárban Internet Fiesta, csak másként. Akkor minden nap más helyi weblap mutatkozott be a nagyközönségnek:
többek között mi is.
Az idén ez másként zajlott. Egy moderált fórum erejéig egymás mellé ültették az illetékeseket: a
Nyugat.hu, a
Vas Népe Online, a
TV Szombathely és az ALON szerkesztőségeinek képviselőit, hogy vitassák meg a webes újságírás és az internetes kommunikáció helyzetét és lehetőségeit.
Az ötlet kiváló, a teljesség érzése részünkről mégsem volt jelen, mivel – és ebben feltételezhetően alaposan közrejátszott a nem túl szerencsés időpont – a nézők zömét a középiskolás korosztály adta. Ami önmagában nem baj, de azért mi örültünk volna, ha esélyt kapnak a részvételre az általunk megcélzott felnőtt olvasók, és némileg hiányoltuk a főiskola kommunikáció szakos hallgatóit is. Talán jövőre.
A BDF adjunktusa, Murai András által vezetett mintegy másfélórás beszélgetés keretében röviden bemutatkoztak a fent említett weboldalak, szó esett többek között a látogatottságról, az internet és a személyiség jog védelmének viszonyáról, a finanszírozásról, a webes reklámokról, az elbulvárosodó világsajtóról és a webes újságírás szabadabb mivoltáról.
Megtudtuk, hogy mind a TV Szombathely, mind a Vas Népe fejlesztésekre készül, az előbbi a híradó képanyagát fogja majd mozgóképként feltenni, az utóbbi az online szerkesztőséget és tartalmat fogja bővíteni a jövőben. (Terveink nekünk is vannak, de ezekről nagy trükkösen hallgatunk.)
A beszélgetés záró részében a helyi sajtó szerepéről esett szó, pontosabban arról, hogy melyik médium tud, vagy nem tud szabadon beszélni, hogy aztán olyan régi események is megidéződjenek, mint a SAFO néhány évvel ezelőtti botrányai. A középiskolásokat mellesleg jobban lekötötte a fórum, mint amire számítani lehetett. Erre talán magyarázat lehet, hogy szegények nem nagyon láthatnak élőben sajtóvitákat.
ALON-kommentár: A könyvtárban zajlott beszélgetés nem valószínű, hogy be fog kerülni a magyar sajtótörténet jegyzett eseményei közé, az viszont kibukott – különösen az utolsó percekben -, hogy az egybegyűlteknek még lenne megbeszélnivalójuk egymással. Az elkerülhetetlen kisvárosi beltenyészet, a köztelező rivalizálás és ellenségeskedés mellett egészen biztos, hogy lehetne olyan pontokat találni, amelyek nyílt megvitatása nemcsak az olvasók és nézők, hanem az újságírók érdekeit is szolgálná. Ilyen lenne mondjuk a városi fenntartású médiumok helyzete, a megyei napilap majdnem-monopóliuma vagy a szinte minden helyi médiumban működő – jóval az egészséges szint feletti – öncenzúra, hogy csak néhány izgalmasabb témát említsünk a sok közül. |