Internetrendőrök a magyar chatszobákban

2003.10.12. 20:21

Közel két éve működik a rendőrség internetfigyelő szolgálata, amely az első évben százhatvan alkalommal jelezte, hogy törvénysértő adatok kerültek fel a világhálóra. Mindezeken túl figyelnek csevegőoldalakra is.

A rendőrség internetfigyelő szolgálata csaknem két éve kezdte meg munkáját. Fő feladatuk az interneten megjelenő tiltott oldalak felkutatása, egyfajta megfigyelő tevékenység. Leggyakrabban a gyermekekről készült tiltott pornográf felvételeket tartalmazó honlapokat sikerül kiszűrni. Nem kevés munkát adnak azok az orgazdák is, akik valamilyen lopott áruval, telefonokkal kereskednek, nyílt vagy épp virágnyelven megfogalmazott hirdetéseket feladva.

A tapasztalatok azt mutatják, érdemes figyelni a világhálót egy jelentősebb focimeccs, utcai tüntetés vagy bármilyen tömegdemonstráció előtt is. Külföldi csapat érkezésekor akár az adott ország honlapjait is áttekinthetik a problémákra felkészülve.

Ha konkrét bűntettre utaló beszélgetésre akadnak, megfelelő bírói vagy ügyészi felhatalmazást kérve azonosíthatják a chetelőket is. Ám senkinek sem kell attól tartania, hogy privát üzeneteit olvasgatják, rendszerezik a rendőrök.

Egyre több gondot okoznak a szerzői jogokat megsértő kalózok. Ők azok, akik zenei CD-ket, friss mozifilmeket, illetve drága számítógépes programokat tesznek fel a világhálóra. A rendőröket leginkább azok érdeklik, akik már üzletszerűen foglalkoznak ezzel a területtel. Havi két-háromezer forint tagdíj, esetenként emelt díjas SMS-üzenet fejében jelszóval és azonosítóval ajánlják szolgáltatásaikat egyesek.

Az internetrendőrség a felállítást követő első évben mintegy 160 esetben tett jelentést a feltárt visszaélésekről.

Várhatóan rövidesen döntenek arról, hogy milyen irányba fejlesszék tovább az egységet. Az egyes EU-tagállamokban működő hasonló egységek önálló nyomozati jogkörrel rendelkeznek. Ez a lehetőséget is fontolóra veszik a döntéskor. (forrás:www.mh.hu)
.