Akció az illegális DVD-k ellen: Interjú az ASVA igazgatójával

2005.03.30. 18:34

Országos sajtószenzációt okozott a napokban a legnagyobb magyar fájlcserélő szerver, a Mátrix HUB kikapcsolása. A rendőrségi akció hátterében az ASVA áll, amely most országos kampányt kezd az illegális DVD-másolás ellen. A jogvédő szervezet igazgatóját egy szombathelyi rendőrségi látogatás során sikerült megkérdeznünk az otthon tartható másolt DVD-k számáról, a DC++ programról és sok másról. Bizony, könnyen elképzelhető, hogy magánemberek is horogra akadnak a közeljövőben.

Kálmán András - ASVA

Alig egy hete internetes körökben nagy port vert fel az a hír, miszerint a rendőrség összehangolt akció keretében lefoglalta az egyik legnagyobb hazai fájlcserélő szervert, a Mátrix HUB-ot. Az akció az ASVA (Audióvizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány) feljelentése alapján indult meg, és úgy tűnik, nemcsak az üzemeltetőket, hanem a rendszer ügyfeleit, felhasználóit is magával sodorhatja.

A jogvédő szervezet új kampánya szerdán indult, éppen Szombathelyen. Itt tartottak előadásokat a helyi rendőrség munkatársainak, s ez adott alkalmat lapunknak is, hogy interjút készítsünk Kálmán Andrással, a szervezet igazgatójával.

Miről volt szó ezeken az előadásokon?

Információcsere történt. Van némi rálátásunk arra, hogy az audiovizuális termékekkel való visszaélés, kalózkodás hogyan zajlik, és tulajdonképpen arról győződünk most meg, hogy itt is ugyanúgy látják-e, mint mi. Emellett eszmét cserélünk arról, hogy jogi, illetve kriminalisztikai szempontból hogy állunk, és milyen újdonságokra kell felkészülni.

Milyen kapcsolatban áll az ASVA jelenleg a rendőrséggel? Van-e valamilyen szerződés, megállapodás önök között?

Igen, együttműködési szerződésünk van a rendőrséggel 2002 óta, amit éppen most újítottunk meg. Ennek következtében, ami információ a tudomásunkra jut a nemzetközi szakmai kapcsolataink révén, azt a rendőrségnek átadjuk, továbbképzéseket tartunk, és információkat is szolgáltatunk egészen konkrét ügyekhez.

Van-e ennek a megállapodásnak bármilyen pénzügyi vonzata? Gondolok itt például célprémiumra a felderített ügyek után.

Sajnos nem vagyunk abban a helyzetben, bár szívesen megtennénk. Azon gondolkodunk, hogy hogyan tudunk afelé lobbizni, ha nem is pénzzel, de a befolyásunkkal és a vészharangok kongatásával, hogy a rendőrség informatikai felkészültsége érjen el egy magasabb szintet. Ebben próbálunk segíteni.

Tudtommal magánszemély nem követ el bűncselekményt azzal, ha másolt DVD filmet tart otthon.

Ez nem ilyen egyszerű kérdés. Függhet attól is, például hogy az illető tudta, vagy nem tudta, hogy illegálisan másolt filmeket néz.

Ezt azért eléggé nehéz egy eljárás során bizonyítani.

Ha mondjuk egy szakemberről van szó, és egy nagy számban tart otthon ilyesmit, akkor egyértelmű, hogy vagyoni hátrányt okozott.

Tehát vannak bizonyos esetek, amikor büntethető a magánszemély is, ha például otthon tart egy 200 DVD-ből álló másolt gyűjteményt?

Igen. A mai beszélgetésen éppen ez a téma volt a kérdés. Hogy tudniillik van-e már precedens arra, hogy maga a számszerűség meghatározza a büntethetőséget. És azt kell mondanom, hogy bár Magyarországon a bírói gyakorlat alapján még nincs ilyen precedens, az Európai Unión belül már van, s mi szeretnénk, ha ezek nálunk is meghonosodnának. Itt nemcsak a jogról van azért szó, hanem a józan észről is. Tehát ha valaki egész életében másolgat, és több ezres lemezgyűjteménye van, amiről mindenki tudja, ő maga is, hogy ezt nem vette meg, és nem legális forrásból szerezte, akkor ez a józan ész szabálya szerint nincs rendben, ugye.

Nincs, valóban. Készülnek-e magánszemélyek ellen is akcióra, vagy jelenleg elsősorban az üzletszerűen másolók ellen irányul tevékenységük?

A fő irányunk természetesen nem azok ellen van, akik otthon letöltenek vagy másolnak, hanem azok ellen, akik mások filmszeretetét kihasználva ebből üzletet csinálnak, és ezzel nagymértékű vagyoni hátrányt okoznak. Most azonban van egy olyan ügy, ami felett nem tudunk szemet hunyni: Magyarország legnagyobb fájlcserélő hálózatán, a DC++ Mátrix HUB-ján igenis filmeket cseréltek, ez nem egy sima letöltés, hanem az illető fel is ajánlja a saját fájljait arra, hogy más töltse. Ez pedig sajnos büntetőügy.

A Mátrixról megszerzett szerveradatok alapján elképzelhető-e, hogy azon magánszemélyek ellen, akik felhasználói voltak ennek a HUB-nak és megosztottak fájlokat, azok ellen IP cím alapján, vagy bármilyen más adat alapján eljárásokat indítanak?

Erre azt tudom válaszolni: Nem ez a főirány, de most elképzelhető. Persze csak akkor, ha valóban elég információ van, ha tudjuk, hogy ez ott nagy mennyiségben történt, és alá tudjuk az igazunkat támasztani.

Megszerezhetőek teljes bizonyossággal ezek az adatok?

Ezek az adatok megszerezhetőek. Abban az esetben, ha csak részben szerezhetők meg, akkor eljárás nem fog elindulni. Hozzáteszem, hogy ezt már nem mi generáljuk, tehát az ASVA kezéből ez az ügy kikerült, és a rendőrség vette át innen a nyomozást. Igazságügyi szakértők, információtechnológusok dolgoznak az ügyön, és ők fogják ezt eldönteni majd. Nem ez a fő irány tehát, de nem lehet afölött szemet hunyni, hogy emberek ezeket a fájlcserélő programokat, amik nem erre vannak - mert ezek nagyon jó dolgok, és az internet filozófiájába is beleférnek -, arra használják, hogy illegális, a szerzői jog által védett termékeket forgalmazzanak egymás között.

Kapcsolódó cikk: Másolás és letöltés: Mi legális, és mi nem?

Az illegális másolás alkonya? ALON-fórum
.