Megkérdeztük: Hogyan működik a Tesco-repülőjegy?

2005.04.18. 19:04

A leleményes hipermarketlánc 19 900 forintért kínálja a Wizz Air útjait Európa számos nagyvárosába. A repülőjegyeket múlt hét óta már a szombathelyi áruház is forgalmazza. Kimentünk és megkérdeztük a részleteket, majd osztottunk, szoroztunk, hasonlítgattunk.

Rendszeres témaszállítónk

Wizz Air

Ha a Tesco ilyen lendületesen folytatja, rendszeres támaszállítónk lesz. Éppen hogy megemésztettük a benzinkút múltkori nyitását, a fránya britek ismét előrukkoltak valamivel, ami felkellette kíváncsiságunkat.

A Tesco a múlt héten bejelentette, hogy április 13-tól az összes áruházában árulják a Wizz Air fapados légitársaság repülőjegyeit, 19.900 forintos egységáron. Ez is okos persze: ha valaki 30 ezret hagy a pénztárnál, már nem tűnik olyan soknak pár tízezer egy kis repülésre, no meg a vásárlók között nagyon sokan lehetnek, akiknek soha eszébe nem jutna az interneten helyet foglalni egy járatra. Ha a hegy nem megy Mohamedhez …

Mit kapunk 19 900 forinttért?

Így hát ismételten felvettük az álruhát, és a hír apró betűs részleteit kiderítendő megcéloztuk a szombathelyi Tescót.

Az már a bejáratnál feltűnt, hogy a cég nagyon is komolyan gondolja ezt a repülősdit, mivel a pénztárak előtti folyosó felett jókora molinók lógnak a Tesco és a Wizz Air akciójáról.

Az információs hölgy felvilágosított, hogy a dohánypultnál kell keresni a repülőjegyeket. Szerencsére az érdeklődők egyelőre nem szedték szét a pultot, így nyugodtan lehetett kérdezni és áttanulmányozni a részleteket. A beszélgetésekből és a kapott szóróanyagokból a következő kép rajzolódott ki.

A látszattal ellentétben a Tesco maga csak nagyon szőrmentén érintett ebben a repülő-bizniszben, mivel nem repülőjegyeket, hanem Wizz Air repülőjegy-utalványokat kapunk a fent említett 19 900 forinttért. Ezeket aztán London, Róma, Párizs, Milánó, Malmö/Koppenhága, Stockholm, Brüsszel, Frankfurt-Hahn és Katowice; oda-vissza útra lehet beváltani. Ehhez fel kell hívni a Wizz Air telefonos ügyfélszolgálatát, és az utalvány kódszámának a birtokában megbeszélni a részleteket velük. Ez gyakorlatilag a helyfoglalást jelenti, amit majd visszaigazolnak nekünk írásban.

A fent említett összeg még vonzóbbnak tűnik, ha hozzátesszük, hogy az oda-vissza úton kívül tartalmazza a reptéri illetéket is.

Fontos egyebek

A Tesco-utalványok nyújtotta árkedvezményért azonban le kell nyelnünk néhány békát. Ahogy a fapados járatoknál ez megszokott, általában nem a nagyrepterekre érkezünk, hanem valami kevésbé frekventáltabb helyre, ahonnan még be kell keveregnünk a célállomásra. A Wizz Air honlapján igen korrekt magyar nyelvű tájékoztatást kapunk erről. Ennek alapján például kiszámolhatjuk, hogy a legolcsóbb megoldást választva London (Luton) és Párizs (Beauvais) esetén még cirka kétszer 3500 forint kiadással számolhatunk.

Más is van. A Tesco-utalványokat az utazás előtt 30 nappal, legkésőbb 2005. május 31-ig el kell sütni. A járatok is korlátozottak. Igaz, a felsorolt kilenc városba tavasztól őszig viszonylag sűrűn mennek a gépek, de mielőtt megvesszük az utalványokat, tanulmányozzuk át a menetrendet, nehogy aztán meglepetés érjen bennünket.

Annál is inkább, mert a Tesco a pénztártól való távozás után reklamációt csak mérsékelten fogad el. Mivel a járatokon korlátozottak a helyek, elképzelhető, hogy nem kapunk helyet az általunk kiválasztott gépen. Ebben az esetben a Wizz Air más járataira felhasználhatjuk az utalványt. Ha drágább utat választunk, csak a különbözetet kell letennünk, de pénzt vissza nem adnak.

Helyfoglalást utólag lehet módosítani, de ez nagyon rossz üzlet, ugyanis a repülés időpontjának a módosítására 6500 forintot, az utasnév módosításáért pedig 13 ezer forintot kell fizetni.

Hasonlítsunk!

A fentieket figyelembe véve adódik a kérdés: Mi van akkor, ha nem a Tescóban vesszük a jegyeket, hanem közvetlenül a cégtől?

Nos, tegyünk egy szúrópróbát. Tételezzük fel, hogy egy júniusi hétvégét szeretnénk Londonban tölteni. Legyen ez mondjuk június 17-19. A Wizz Air online helyfoglalása szerint a jegyek megállnak ugyan szűk tizenötezer forintból, de a borsos reptéri illetékek miatt a végösszeg 32 263 forintra jön ki, ami jelentősen több, mint a Tesco-variáció.

Ha kísérletként ugyanerre a dátumra beírunk egy római végcélt, még mindig a Tesco vezet, de már nem sokkal. Az oda-vissza repülőjegy – mostani foglalással – 8 ezerből megáll, a reptéri illetékekkel viszont 25 600-ra kúszik fel.

Mielőtt nagyon belelovagolnánk magunkat bármibe, érdemes tehát alaposan átgondolni mindent. Már csak azért is, mert a fenti időpontot beütöttük a vetélytárs, a Sky Europe online foglaló rendszerébe, ahol például London esetében 21 634 forintos oda-vissza jegyárat kapunk, tokkal-vonóval. Mivel innen (Stansted) valamivel olcsóbb a Londonba jutás, nagyjából ott vagyunk, mint a Tesco-utalványokkal.
.