Szabadrablás a megyében?

2005.05.02. 18:05

A fenti címmel kaptunk meghívót a megyei közgyűlés MSZP-s képviselői által tartott sajtótájékoztatóra. A baloldali politikusok sok mindent sérelmeznek, és nem kevesebbet állítanak a Markó Péter-féle megyei vezetés privatizációs gyakorlatáról, minthogy „megvannak a vevők, és ehhez igazítanak mindent.”

 Szabadrablás a megyében?


A Vas Megyei Közgyűlés MSZP frakciója hétfőn sajtótájékoztató keretében tiltakozott az április 29-i megyei közgyűlésen történtek ellen. Mert mi is történt? Mint azt Nemény András megyei elnökhelyettes kifejtette, a Fidesz többségű vezetés átvitte azon akaratát, mely szerint több, eddig minősített többséghez kötött ügyben már elegendő lesz az egyszerű többség is, amely lehetőséget ad a megyei vezetés számára, hogy kedve szerint értékesítse a megye vagyonát.

(Ha esetleg valaki nem tudná, a megye közgyűlésében éppen fordítottan alakult a helyzet, mint a város esetében, hiszen itt Markó Péter megyei elnök vezetésével a jobboldal van többségben.)

Szabó József a szocialisták frakcióvezető-helyettese a Kéményseprő Vállalat eladása körüli hercehurcával magyarázta a történteket. Mint ismeretes, a céget csak harmadszorra sikerült eladni, miután az ellenzék rendre megakadályozta a privatizációt, mivel nem értett egyet annak módjával. Hogy ilyen eset ne fordulhasson többé elő, a megyei vezetés azon ügyködik, hogy minél egyszerűbben hozhasson privatizációs döntéseket.

A megyei politika és az országos Fidesz politika jelen esetben szöges ellentétben áll egymással - hangzott el -, hiszen amíg országosan a jobboldal hevesen tiltakozik minden egyes privatizáció ellen, addig a megye vezetése - úgy tűnik - éppen ebben érdekelt mindenáron.

„Folyamatosan szorulunk ki a döntésekből - jellemezte a helyzetet Szabó - különösen most, hogy Kovács Gyula eddigi MSZP tag kivált a pártból és átült a függetlenek közé, majd a legutóbbi szavazáson már a jobboldallal szavazott.”

Miután Kovács képviselő több bizottság MSZP-s delegáltja is volt, olyan helyzet állt elő, hogy például az ügyrendi és jogi bizottságnak jelenleg nincs is szocialista tagja, ami törvényességi aggályokat is felvet, hiszen a baloldal mindig csak utólag értesül a szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) módosításairól.

Nemény András kifogásolta Markó Péter azon gyakorlatát is, melynek során minden új szavazás elrendelése előtt közli, hogy ő miképpen szavaz, mintegy jelezve a frakció álláspontját. Mikor azonban ezt a - szerinte törvénytelen - gyakorlatot szóvá tette, cinikus választ kapott az elnöktől.

Farkas János frakcióvezető aggályosnak nevezte, hogy a jobboldali többség a jelen helyzet szerint gyakorlatilag bármit át tud vinni a közgyűlésen, számukra már csak a nyilvánosság vagy esetleg a szavazásról való kivonulás maradt.

Jelenleg közel egymilliárdos értékű vagyon privatizációja van tervben (Florasca, ATI és Savaria Tourist) és a gyakorlat az, hogy „megvannak a vevők, ehhez igazítanak mindent”, ráadásul a kitapintható, hogy milyen érdekek fűződnek és hova.
.