Stonehenge-szintű világcsodát találtak Macedóniában

2005.05.10. 15:42

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA top-listájának a negyedik helyére tette a Macedóniában fölfedezett, fából készült obszervatóriumot, amely legalább 3800 éves – írja a National Geographic internetes kiadása.

A volt jugoszláv tagköztársaság, Macedónia hegyei között található Kokino, amelynek csillagvizsgálója az egyiptomi Abu Simbel templom, az angol Stonehenge és a kambodzsai Angkor után a legizgalmasabb asztro-régészeti felfedezés a világon.

A NASA szerint a fából épült obszervatórium a neolit korból származik, benne mélyedés és kőlap, amely mutatja a Nap és a Hold járását, ősszel a napok rövidülését, illetve tavasszal a hosszabbodását, de az év legrövidebb és a leghosszabb napját is leolvashatjuk róla.

Mint Gjore Cenev, a skopjei planetárium vezetője mesélte, a Kokinoban majdnem 4 ezer éve élt népcsoport úgy tartotta, hogy eső idején a magas hegyek sziklái könnyeznek.

Jovica Stankovski régész a Vecernji list című zágrábi lap tudósítójának arról beszélt, hogy Kokino környékén feltárásokat végeznek, minden kapavágásnál előkerülnek kerámia edénydarabok, bronzkori eszközök. Ezért az egész vidéket archeológiai parkká kívánják fejleszteni. (Geographic.hu)
.