Kámoni Arborétum: Turisztikai attrakció épül?

2005.05.19. 19:48

A város és a megye összefogásának eredményeként készültek el azok a csütörtökön bemutatott fejlesztési tervek, melyek alapján a Kámoni Arborétum egy európai színvonalú turisztikai látványossággá nőheti ki magát. Az elképzelés leggyengébb láncszeme, hogy minderre konkrétan nincs forrás, így azt pályázatból kívánják finanszírozni. Nézze meg a látványterveket!

Kámoni Arborétum


A Kámoni Arborétum a hetvenes évek derekáig tartó virágkora óta az elmaradt fejlesztések és a pénzhiány eredményeképpen fokozatos állagromláson ment keresztül - hangzott el csütörtökön Dr. Borovics Attila, a létesítményt üzemeltető ERTI igazgatójának előadásán. A helyzetet nehezíti, hogy ma az arborétumok finanszírozására nincs kialakult országos módszer.

A város és a megye közös összefogásának eredményeképpen most elmozdulni látszik a holtpontról az arborétum ügye, és ha az elképzelések valóra válnak, sikerülhet egy turisztikai célú attrakció fejlesztésébe fogni. A tervekhez a város és a megye is két-két millió forinttal járult hozzá.

A fejlesztés során az arborétum funkciói változnak majd, és részben eltolódnak az élményszerzés és az idegenforgalom, a turizmus irányába - a tudományos vetület megtartása mellett. Külföldi példák mutatják, hogy van érdeklődés az igényes kialakítású arborétumok iránt, Franciaországban például egyes ilyen növénykertekben 10 eurós belépődíjakat szednek, igaz, ott a fizetőképes kereslet is más, mint hazánkban.

Egy arborétum a hagyományos tudományos értékei mellett kiválóan alkalmas eszköze a fiatalok környezetvédelmi nevelésének, és felkeltheti a szebb, élhetőbb környezet iránti igényt – hangzott el.

Az arborétum jelenlegi bejárata nem alkalmas nagyobb számú látogató fogadására, nincs megfelelő méretű parkolója, ahol buszokkal is meg tudnak állni.

Nemrég kéthektárnyi újabb területet csatoltak az arborétumhoz, s ezzel lehetővé vált egy biztonságos, nagyobb területű parkoló és egy modern fogadóépület megépítésének lehetősége.

Első lépésben a tórendszer rekonstrukciójára kerül sor, melyet a kertépítészeti munkálatok követnek, majd kialakításra kerül az új, többfunkciós fogadóegység parkolóval, valamint sor kerül egy új Gyöngyös híd építésére is.

Természetesen a most bemutatott attraktív tervek egyelőre nyersanyagát képezik a későbbi fejlesztéseknek, melyeket a pályázati pénzekből, leginkább EU-s forrásokból kívánnak finanszírozni.




A Kámoni Arborétum története több mint 100 évre nyúlik vissza. A kezdeti főúri passzióból hamarosan országosan is elismert gyűjtemény lett. A történelmi viszontagságokat több-kevesebb veszteséggel túlélő, majd az ötvenes évektől látványos fejlődésnek induló kert lett később a fenyvesítési program tudományos bázisa. A tudományos kutatás eredményei, ma is létező kísérletek formájában tankönyvi példákká váltak. Mára az arborétum megmaradt mint országos, sőt nemzetközi hírű dendrológiai gyűjtemény, mely utazási célja nem csak a szűkebb erdész, kertész specialistáknak, hanem egyre inkább a műkedvelő igényes turista rétegeknek is.

A Kámoni Arborétum a természeti értékek védelmén és a tudományos, azon belül elsősorban a növénynemesítési, honosítási és genetikai kutatások, valamint kert- és tájépítészet, alkalmazott botanika területén jelentős szerepet tölt be.


Az alábbi képeket a tervező, Derzsényi Attila bocsátotta rendelkezésünkre:

Kámoni Arborétum - Látványterv


Kámoni Arborétum


Kámoni Arborétum

.