Fidesz: Zátonyra futott a Berzsenyi Dániel Főiskola ügye

2005.06.01. 17:03

A felsőoktatási törvény következménye az lesz, hogy Sopron, Győr, Veszprém, Graz és Maribor egyetemei elszipkázzák a hallgatókat, oktatókat, és az ezzel járó sok egyéb hasznot Szombathelyről – véli Sági József országgyűlési képviselő. A helyi Fidesz Ipkovich György oktatással kapcsolatos ígéreteit kéri számon.

Sági József, Ágh Péter


Egy elbukott indítványról

A felsőoktatási törvény körüli viták hevességét mi sem jelzi jobban, mint az a tény, hogy 700 módosító indítvány érkezett hozzá, míg másik törvények esetén ez a szám 50-60 – kezdte a szerdai sajtótájékoztatót Sági József. A Fidesz szombathelyi parlamenti képviselője emlékeztetett arra, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök nem írta alá a törvényt, hanem azt az Alkotmánybíróság elé utalta. Ez beigazolta a korábbi aggályokat.

A sajtótájékoztató apropója mégsem ez a fejlemény volt, hanem a törvény lehetséges hatása a Berzsenyi Dániel Főiskolára.

A politikus elmondta, hogy a parlamentben zátonyra futott annak a módosító indítványának a sorsa, amely a BDF-et kivette volna a főiskolák sorából, és az egyetemmé minősítését kérte volna. Az indítvány már a bizottságban nem kapta meg a szükséges egyharmados szavazatot, így a plenáris ülés elé sem került. Mint mondta, fájlalja, hogy a sem a másik szombathelyi képviselőtől, Ipkovich Györgytől, sem Hankó Faragó Miklós államtitkártól nem kapta meg szükséges támogatást az ügyhöz.

Az indítvány elvérzésének, illetve annak, hogy a BDF főiskola marad, súlyos következményei lesznek – mondta Sági József. A bolognai folyamat következménye, hogy a pedagógusképzést - ami jelenleg a szombathelyi főiskola fő profilja -, csak mesterszinten lehet majd megvalósítani, ami viszont jobbára az egyetemek körén belül marad meg. Nagyon nehéz lesz teljesíteni egy főiskolának ezeket az akkreditációkat.

120 kilométeres körön belül öt egyetem – Sopron, Győr, Veszprém, Graz és Maribor – található. Nem kell nagy fantázia elképzelni, mi vár Szombathelyre – hallottuk. Mind az öt intézmény azon lesz, hogy a hallgatókat, oktatókat, és az ezzel járó sok egyéb hasznot elszipkázza.

A szocialista ígéretekről

Ágh Péter, a Fidesz városi képviselője egy részletet olvasott fel a helyi szocialista párt 2002-es választási kiadványából. „Erősítjük Szombathely iskolaváros szerepkörét, elősegítjük a Berzsenyi Dániel Főiskola egyetemmé válását.”

Azóta eltelt pár év – mondta -, és már látható, mi valósult meg mindebből. Költségvetési szigorítások sújtják az általános- és a középiskolákat, és a főiskola egyetemmé nem válása is visszafordíthatatlannak látszik.

Ezzel az a korábbi szocialista programpont, hogy a fiatalokat a városban tartsák, szintén elérhetetlen távolságba került.

Hol ment el a bicikli?

Az ALON kérdésére, hogy így utólag visszatekintve, vajon mikor és hol siklott ki leginkább a BDF egyetemmé válásának ügye, Sági József azt felelte, hogy szerinte a kilencvenes évek közepén. Akkor volt meg a megyében és a városban az ehhez szükséges politikai erő és a szükséges anyagiak, amelyek ezt a folyamatot leginkább lehetővé tették volna.

Ekkor még Győr is csak főiskola volt, Keszthely sem tartozott még Veszprémhez, így a BDF egyetemként elég erős tudott volna lenni. A politikus végül arra az érdekes tényre hívta fel a figyelmet, hogy jelen pillanatban egy egyetem évi 100-200 millió forintos terhet róna a városra, ami a mostani helyzetben lehetetlen feladat lenne.

Sági József, Ágh Péter



Ajánlott irodalom:

Fórum a főiskoláért: Két út áll előttem.
BDF: Vihar után, szélcsendben
Sötét fellegek a főiskola felett
Integráció: Parttalan vita a főiskolán
.