A kisvállalkozó kalandjai a Domestos-szal

2005.06.05. 21:01

Egy szombathelyi kisvállalkozót azért büntetett meg a közelmúltban 50 ezer forinttal az ÁNTSZ, mert nem jelentette be az üzlet felmosásához használt Domestost. Nincs egyedül. Egy jól sikerült EU-kompatibilis jogszabály ugyanis bizonyos szempontból egy kalap alá veszi az irodavécét tisztító magyar kisvállalkozót és a vegyi fegyvereket előállító konzorciumokat. Szimbolikus ügy.

J. története

Domestos

A történet egy laza borozgatás közben, a lugasban került elő, mikor is a társaságban a magyar gazdasági élet aktuális fonákságai kerültek terítékre. Először nem is hittem el. Mármint hogy egy szombathelyi kisvállalkozót azért büntetett meg 50 ezer forintra a helyi ÁNTSZ, mert nem jelentette akkurátusan a szervezetnek, mennyi Domestos fogyott a reggeli felmosásnál.

Így hát felhívtuk az illetőt, mondja már el, mi is történt. Az érintett – legyen J. - megerősítette a lugasban hallottakat. A nyílászárók készítésével foglalkozó családi kisvállalkozását körülbelül egy évvel ezelőtt indította. Miközben végigküzdötte magát a magyar bürokrácia végtelen útvesztőin, a sok komolynak tűnő probléma mellett egy apró, de annál nonszenszebb apróság is felbukkant. Mivel a nyitás előtt az illetékesek a tisztítószekrényben látták, hogy Domestos használatos a felmosáshoz, azonnal közölték vele, hogy az bizony veszélyes anyag, a működési engedélyt megkapja ugyan, de sürgősen pótolnia kell mulasztását. A felmosáshoz használt Domestost be kell jelentenie, használatát pedig egy e célra rendszeresített formanyomtatványon kell naplóznia.

J. visszament a boltba, ahol a Domestost vette, ott közölték vele, hogy elvileg kellene lenniük ilyen űrlapnak, gyakorlatilag azonban nincs, csak a budapesti nagykernél. Mikor ezt elmondta az ÁNTSZ-nek, onnan azt a választ kapta, hogy nem baj, akkor jegyezze fel a Domestos-fogyasztást egy kockás füzetbe. Hősünk azt mondja, a füzetet még beszerezte, ami aztán elkeveredett. Talán nem járunk messze az igazságtól, ha hozzátesszük, innentől kezdve nem vette túlságosan komolyan a dolgot.

Vesztére. Az ÁNTSZ a közelmúltban kiszállt hozzá, és az ominózus füzetet kereste. Mivel nem volt, 50 ezer forint pénzbírsággal sújtotta. J. azt mondja, gondjával feltehetően nincs egyedül, mert amikor az ÁNTSZ-nél járt, elég sok aktát látott az övé mellett. Azóta bejelentett mindent, és rendesen vezeti a Domestos-fogyasztást.

Az ÁNTSZ csak végrehajt

A fenti eset valóban megtörtént, erősíti meg a vállalkozó szavait a hivatal dokumentumainak átvizsgálása után dr. Stánicz Éva, az ÁNTSZ főorvosa. „Megértem a kisvállalkozót, magam is biztos borzasztó mérges lennék” – mondja, hozzátéve, hogy ők is érzik, hogy két flakon Domestos esetében nem érdemes bírságolni, de egy 2001-es – az EU-jogharmonizációt szem előtt tartó - jogszabály kimondja, hogy a veszélyes anyagokat be kell jelenteni. A Domestos pedig, mint aktív klórtartalmú anyag, annak számít. A hivatalnak pedig az a feladata, hogy végrehajtsa a jogszabályt.

Annak idején mindenki nagyon büszke volt erre a jogszabályra, ami ugyanúgy vonatkozik a felmosásra használt Domestosra, mint a vegyigyárakra. Amúgy – kapunk ízelítőt a törvényből - 240 gépelt oldal Magyarországon a bejelentésre kötelezett kémiai anyagok jegyzéke. Annak idején például a szombathelyi Zebra festékház 104 oldalon jelentett.

Az esetek túlnyomó többségében – mondja a főorvosasszony- az ÁNTSZ először figyelmeztet, csak utána bírságol. Az érintett vállalkozónak is egy éve lett volna, hogy elintézze ezt az ügyet. Onnan is meg lehet közelíteni a dolgot, hogy amikor ablakot megyünk venni ehhez a vállalkozáshoz, a vásárlónak jogában áll, hogy ne legyen kitéve kemikáliák hatásának. Az említett 50 ezer forint amúgy a bírság minimális mértéke, a plafon, súlyosabb esetben, több millió forint is lehet. Olykor előfordulnak kizárólag a Domestos miatti bírságok, de ez egyáltalán nem jellemző , a szombathelyi vállalkozók általában tudomásul veszik a szabályt, és eleget tesznek a bejelentési kötelezettségeiknek.

A Domestos mint jelkép

Az ügy természetesen pitiáner, mégis roppant szimbolikus. Kezdjük azzal a demagóg, de ettől függetlenül mégiscsak létező jelenséggel, hogy amíg képzetlen brókerek és pártközeli vállalkozások illegális milliárdokkal bűvészkednek, addig J., a kisvállalkozó, aki ezer felé adózik és jelent, és akinek érdekeire naponta hivatkoznak a politikusok, 50 ezer forintot fizet egy Domestost bejelentő kockás füzet hiánya miatt.

A fenti, az érzelmeket korbácsoló vetület mellett a Domestos sajnos jelképe egy komolyabb, objektívabb alapokon nyugvó aggodalomnak is. Történetesen annak a mindent legyűrő bürokratizmusnak, ami miatt a gazdaságunk immár évtizedek óta nem tud egyről a kettőre jutni. Amíg ugyanis J. jelent, addig nem dolgozik. És azok sem végeznek érdemleges munkát, akik ezeket a jelentéseket ellenőrzik, elolvassák, nem is beszélve azokról, akik a fent említett, minden életszerűséget nélkülöző jogszabályon dolgoztak hónapokig. Valószínűleg nem is kerestek vele rosszul.

Tovább táplálja a pesszimizmusunkat, hogy mindez az EU szellemisége nevében történt. Ha végiggondolnánk a fenti történetet, a sorok között arra a sokakat foglalkoztató kérdésre is választ lehet kapni, hogy vajon mi is motiválhatta a közelmúltban a francia és a holland szavazók tömegeit, amikor nemet mondtak a brüsszeli alkotmánytervezetre.

Dr. Stánicz Éva szerint annak semmi esélye nincs, hogy a törvényhozók megváltoztatják a jogszabályt.

.