Kipróbáltuk a Netscape 8 böngészőt

2005.06.06. 20:35

Apró hibái ellenére a jelenlegi legnagyobb tudású böngészővel rukkolt elő a halottaiból feltámadt Netscape. Az egyéni utakat járó Netscape 8 erőssége a biztonságra való fokozott koncentrálás, és az, hogy rendkívül rugalmasan tudjuk internetes rigolyáinkhoz alakítani a felületét. Az első látásra kissé idegennek tűnő programba igencsak könnyű beleszerelmesedni.

Netscape 8


Netscape-nosztalgia

Tapasztaltabb internetezők még mindig felkapják a fejüket, ha a Netscape neve kerül szóba. Nem véletlen, hiszen a program első változata (még Mosaic néven) úttörő szerepet játszott az internet térhódításában.

Bármilyen hihetetlen, alig tíz éve az internetezők 80 százaléka még Netscape böngészőt használt. Azóta azonban a Microsoft gyakorlatilag elhódította a teljes böngészőpiacot az Internet Explorerrel. A Netscape cég az évek során remek verziókat adott ki, forradalmi újításokat vezetett be (framek, cookiek, JavaScript), ám ez nem volt elég az üdvösséghez. Az élesedő piaci verseny és Microsoft szorongatása miatt végzetesnek bizonyultak az apró, de idegesítő hibák, átgondolatlanságok, amik felgyorsították a fokozatos piacvesztést.

Kettős szívet kapott a program

Az új verziót a mára méltán népszerűvé lett közeli rokon, a Firefox alapjaira építették, a program azonban sokkal több egy egyszerű átiratnál.

Az évek során az alternatív böngészőket használók megszokhatták, hogy bizonyos weboldalakat másképpen látnak viszont a képernyőn, és ez részben igaz a remek Firefoxra is. A Netscape 8 egyik legfőbb újítása, hogy alkalmazza az Internet Explorer motorját is, így egy kapcsolóval eldönthetjük, melyik böngészővel akarunk az adott oldalon navigálni. Hogy ezzel később ne legyen gondunk, a beállítást meg is jegyzi a program.

Netscape 8


Ami tetszett

A mintegy 12 megabájtos telepítőkészlet letöltése és telepítése után a program egyszerűen importálja a beállításainkat és a kedvenceket, mind az Internet Explorerből, mind pedig a Firefoxból. (A telepítés során figyeljünk oda, mert nem minden összetevőre van szükségünk, néhány közülük leginkább reklámfunkciót tölt be!)

Az internetes biztonságot kiemelt kérdésként kezeli a program. Weboldalanként három biztonsági szinttel adhatjuk meg, mennyire bízunk meg az adott tartalomban. A böngésző alapból blokkolja a felugró ablakokat is, de ez a szolgáltatás egy ikonra kattintva egyszerűen kikapcsolható.

A szoftver támogatja az úgynevezett füles (tab) elrendezést, melynek segítségével egy ablakban egymás mögött több weboldal is megtekinthető, nagyban megkönnyítve a navigációt. Minden oldalhoz tartozó fül egyben az adott oldalra jellemző biztonsági paraméterek beállítására is szolgál. Beállíthatjuk itt az adott oldalra vonatkozó biztonsági szintet, engedélyezhetjük a felugró ablakokat, letilthatjuk a képek megjelenítését, az ActiveX és a Java futtatását is.

A Netscape 8 rendkívül fejlett jelszómenedzserrel rendelkezik. A jelszóvédett tartalmakra való belépések során a program megjegyzi a szükséges belépési azonosítókat, és ezekkel legközelebb gombnyomásra kitölti a szükséges űrlapokat helyettünk. Természetesen itt is oldalanként letilthatjuk ezt a szolgáltatást, olyan esetben például, ha nem egyedül dolgozunk az adott számítógépen.

Az évek során a böngészőkben használt Kedvencek mappa igen nagy méretűvé és áttekinthetetlenné kezd válni. A Netscape 8 - hasonlóan a Mozilla és a Firefox programokhoz - a leggyakrabban használt honlapok, vagy honlapkategóriák számára lehetővé teszi a Personal Toolbar használatát a fülek fölötti sávban. Ez talán az egyik általunk legjobban kihasznált szolgáltatás, melynek segítségével rendkívül gyorsan és áttekinthetően lehet navigálni a kedvenc oldalaink között. Ide egyszerűen át kell húzni az adott oldal címsorát akár az itt létrehozott könyvtárba, akár csak önállóan.

Netscape 8


Szokásos Netscape-apróságok

Mintegy kétheti használat után azért jött elő számos negatív tulajdonság is. Mindenekelőtt a szoftver számunkra kissé lassúnak tűnt. A rendszer erőforrásait fokozottabban veszi igénybe, mint például a Firefox, és bizony előfordult olyan is, hogy menet közben egyszerűen lefagyott a drága. Talán csak az angol nyelvű program és a magyar nyelvű operációs rendszer közötti összhang hiánya okozta, hogy némely űrlapon lehetetlen feladatnak bizonyult a @ karakter begépelése.

Elnagyoltnak tűnt a fentebb említett jelszóimport lehetőség is. Egyrészt kissé bonyolultnak bizonyult, másrészt előfordult, hogy a Firefoxból importált jelszavakat végül nem tudtuk megfelelően használni.

Egy roppant ígéretes béta

Összességében a Netscape ismét hozta a formáját: Ismét úttörő technikai újításokat vezetett be, minden eddiginél biztonságosabbá és használhatóbbá tette az interneten való böngészést, de néha úgy viselkedik a napi használat során, mint egy béta verziójú program. Nyilván a közeljövőben több frissítés, hibajavítás is napvilágot lát majd. Érdemes figyelemmel kísérni, ugyanis némi tuning után nemigen akad majd vetélytársa a váratlanul kiszínesedett böngészőpiacon.

A program megjelenése után – a kiújult böngészőháború részeként - olyan informális Microsoft-kommentár jelent meg az interneten, amely szerint ha valaki a Netscape 8-at feltelepíti a gépére, azután az Internet Explorerje bizonyos oldalakat képtelen lesz megjeleníteni.

Nos, véleményünk szerint a Microsoft aggodalma csak félig indokolt. Ha valaki a gépére telepíti ezt a programot, könnyen lehet, többé nem nagyon akar Internet Explorert futtatni.

A Netscape 8-at innen lehet letölteni.
.