Zátonyra futott a Markusovszky kórház privatizációja

2005.06.17. 17:16

Még bele sem vágtak, máris zátonyra futott a megye kórház-privatizációval kapcsolatos, országosan is példa nélküli, ha úgy tetszik: úttörő terve. A megyei vezetés pénteki sajtótájékoztatóján az sejlett fel, hogy a Fidesz budapesti vezérkara politikai okokból meghekkelte a Markusovszky kórház privatizációját. Ők nyilván nem itt gyógyulnak. Komment.

Markusovszky kórház privatizációja


A megyei napilap múlt heti cikke óta alig lehetett követni a meghirdetett sajtótájékoztatókat, pontosabban azok időpontjainak változását.

Végül is péntek koradélután került sor a legfontosabbikra, amelyen a megyei vezetők – Markó Péter elnök és Kovács Ferenc, a Polgári Együttműködés Frakció vezetője - tájékozatták a sajtót a kialakult helyzetről.

Markó Péter elmondta, hogy az elmúlt két hétben rengeteg vita zajlott a Markusovszky kórház magánkézbe adásáról, a frakción belül is, és időközben Szombathely városa is beszállt a történetbe. Ilyenre még nem volt példa Magyarországon, hogy egy 22 osztállyal rendelkező kórház működtetését átadják magánbefektetőknek – hallottuk.

„Az elképzelés az volt, hogy egy vállalkozással 20-25 évre szóló megállapodást kötünk. Ennek egyik eleme lett volna, hogy az elkövetkezendő 5-6 évben 12-14 milliárd forintot fektetnek az épületrekonstrukcióra és nagy értékű gépekre” – mondta múlt időben Markó Péter, aki hozzátette: „Mi úgy gondolkodtunk, hogy ez nem pártpolitikai kérdés, hanem 270 ezer Vas megyei lakos jövője.”

Az elnök elmondta, milyen stratégiai fejlesztések vártak volna az intézményre, - az országban egyedüli gamma sugaras daganateltávolítás és hasonlók -, ráadásul a dolgozók kvázi közalkalmazotti státuszban maradhattak volna.

A privatizáció elindításáról szóló döntést a pénteki megyegyűlésnek kellett volna meghoznia, de a „sok irányú támadás” és „ellenszél” miatt a polgári frakció úgy döntött, hogy nem tűzik napirendre a kérdést, mert ez egyelőre időszerűtlen Vas megyében.

Markó Péter szerint tőkebefektetők nélkül a kórházak jövője elég reménytelen. Ennek illusztrálására felolvasott egy részletet a Népszabadságból, amely egy brüsszeli véleményt közöl, amely elmarasztalja a magyar kormányt, mert az nem támogatja az egészségügyi szolgáltatások piacosítását.

A láthatóan csalódott elnök azt is elmondta, érzékelte a hatalmas félelmet a „kisebb és tágabb környezetben”, és a főorvosok sem nyilvánítottak támogató véleményt. A privatizált Markusovszky kórház amúgy éppúgy ingyenes lett volna, mint korábban. A kiszemelt vállalkozó ugyanaz lett volna, mint Körmenden, akik eddig bebizonyították, hogy remekül és hatékonyan tudnak kórházat működtetni. 15 évvel a rendszerváltás után még mindig csak beszélünk a piacgazdaságról, és amikor konkrétan lépni kellene, akkor visszahőkölünk – mondta.

Kovács Ferenc a jogi háttér rendezetlenségével indokolta a visszakozást.

Újságírói rákérdezésre, hogy a „folyosói pletykák”, szerint reggel a Fidesz országos központjából küldönc érkezett, aki kérte, hogy ne szülessen döntés az ügyben, Kovács Ferenc elmondta, nem „küldönc” érkezett, de megerősítette a megkeresés tényét. Mint mondta, meghallgatták a véleményt, de ez nem befolyásolta a frakció döntését. Ugyanakkor „valamennyiünk érdekére” hivatkozva nem kívánta elmondani, mi is történt pontosan a frakció ülésén. Azt cáfolta, hogy Orbán Viktornak köze lenne a történtekhez.




ALON-kommentár: Aki elolvassa figyelmesen a sajtótájékoztatón elhangzottakat, kirajzolódik, hogy mi is történt itt. Szomorú. Annak csak örülni lehet, hogy Markó Péter és köre ki merte mondani, mit is gondol valójában a kórház-privatizációról és a magántulajdon szerepéről, amiatt viszont mélységesen szomorúak vagyunk, hogy 270 ezer ember egészségénél láthatóan még mindig fontosabbak a rövidtávú, önző és együgyű pártérdekek. A történet szimbolikus, és nem nehéz belőle levonni a tanulságokat. Kíváncsian várjuk, hogy az érintettek is megteszik-e.


Kapcsolódó írások:

Mégis üzlet az egészség? - Cavintont mindenkinek!
Kórházak listája - Fórum
.