
Elkezdődött a parlament őszi ülésszaka. Többen ígérték az uborkaszezonban bizonyos tárgykörökben, hogy majd ősszel beterjesztjük, javasoljuk, felvetjük. Nos, kíváncsian várjuk.
Az egyik ilyen téma a szondába nem fújó országgyűlési képviselők mentelmi joga. Eörsi Mátyás SZDSZ-es politikus szerint a brit példa a legjobb. „Ott a politikusnak mentelmi joga csak azért van, amit a Parlamentben mond - akár a plenáris üléseken, akár a bizottságokban. Amit ott mond, azért nem lehet sem büntető, sem polgári eljárást indítani ellene, soha egész életében. Azon kívül nincsen különbség közte és semmilyen más állampolgár között." (tv2, Mokka)
Mélységesen egyet tudnék érteni ezzel Magyarországon is, de erre nyilván nem kerül sor. Maradjunk egyelőre az alkoholszondás témánál.

Legutóbb Szabó Zoltán szocialista képviselő utasította vissza mentelmi jogára hivatkozva a kegyesen felkínált lehetőséget, hogy szondába fújhasson egy közúti ellenőrzésen, jó alkalmat kínálva ezzel ellenzéknek, hogy most ők fújhassanak ismét a nagyobbik kormánypártra. Több hírforráson keresztül is értesülhettünk arról, hogy a Fidesz tartja magát ahhoz az állásponthoz, amit akkor fogalmaztak meg, amikor a saját soraikon belül tapasztaltak hasonló viselkedést. „Áder a frakció hétfői zárt ülésén azt mondta: aki iszik, ne üljön autóba, mert a szondázás megtagadása akár a frakcióból való kizárással is járhat, sőt azt is kilátásba helyezte, hogy az engedetlen honatyákat 2006-ban nem jelöli újra képviselőnek a párt." (Index.hu, 2005. ápr. 8.)
Áderék most is büntetni akarnának, ám szorult egy kis kavics a fogaskerekek közé. A képviselők mentelmi jogukkal éltek, amikor nem fújták meg a szondát. Milyen alapon lehetne bárkit azért büntetni, mert él egy törvény adta jogával?
Erkölcsileg sok mindent meg lehet kérdőjelezni, természetesen, de azért az mégsem járja, hogy szankcionáljanak valakit azért, mert azt tette, amit SZABAD. A hatályos jogszabályok szerint ugyanis az országgyűlési képviselők megtehetik, hogy nemet mondjanak a szondára. Megtehetik, mert a törvény megengedi. Lehet hosszú vitákat folytatni arról, hogy adott esetben mi fontosabb, a jog vagy az erkölcs - parlamenti szinten nyilván mindkettő lényeges, de ha általánosan nézzük, szerintem azért a jog csak élvez némi elsőbbséget -, de az tény, hogy jogi lépéseket nem jogi botlások ellenében nem lehet tenni.
Ha a „rendetlenkedő” képviselőket bármi módon szankcionálnák, az a magyar jogrendszer semmibevételét jelentené (ismétlem, függetlenül attól, hogy egy jóérzésű ember helyesnek tartja a szondáztatás alóli kibújást, vagy sem). Ezt pedig illene komolyan venni, különösen, ha valaki a törvényalkotók körébe tartozik.
Az már egy más kérdés, hogy talán a vonatkozó jogi rendelkezések nem éppen kompatibilisek a demokratikus berendezkedéssel (amit szabad Jupiternek...).
Törvénymódosításra lenne szükség. A törvénymódosítás viszont a magyar országgyűlés hatásköre, azt meg a képviselők alkotják, akik viszont vígan élhetnek mentelmi jogukkal. A kör bezárult.