Az egyetemeken és főiskolákon egész iparágat építettek ki a felsőbb évesek a fiatalabbak megsegítésére: házi dolgozatok széles választékából vásárolhatnak az érdeklődők.
Egy, a Magyar Hírlapnak nyilatkozó egyetemi oktató szerint amióta tömegképzés van a felsőoktatásban, ott verik át a diákok tanáraikat, ahol akarják. Több szakember véli úgy, hogy a diplomamunkák esetében a bírálók felkészültségétől és lelkiismeretességétől függ, kiszúrják-e, ha valaki olyan dolgozatot ad be, ami valamelyik másik intézményben már szerepelt záró dolgozatként.
A nappalisok esetében még többnyire nyomon követhető, hogy folyamatosan készíti-e diplomadolgozatát a hallgató, de a levelező és távoktatásos képzésben részt vevők körében ez szinte kivitelezhetetlen. Az egyetemi könyvtárak egy része korlátozza a régebbi szakdolgozatok másolását.
A házi dolgozatok és beadandó feladatok kereskedelme is jellemző a felsőoktatási intézményekben. Ezeket a szolgáltatásokat sokszor az egyetemi faliújságon hirdetik a vállalkozó kedvű diákok. Egy kész diplomamunka minőségétől, terjedelmétől függően 30-80 ezer forintért kapható.Amíg kis létszámú tanulócsoportok voltak, addig a tanárok egyből észrevették, ha egy folyamatosan gyengén teljesítő hallgató túl jó házi dolgozatot adott be. Az ezt követő beszélgetésen rendszerint kiderült, hogy a szóban forgó iromány kereskedelmi termék.
Amióta tömegoktatás folyik - és az oktatók jelentős része nem ismeri diákjait -, lehetetlen kiszûrni, hogy kinek az alkotása volt a leadott feladat. (forrás:mho.hu)